Nezbedný bakalář

Nezbedný bakalář https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162760/bmid_nezbedny-bakalar-Evf-162760.PNG 4 16 7

Starobylý obrázek z Rakovnicka (1883). Sličné vydání rozmarného, život a mravy českého města v 16. stol. věrně zachycujícího vyprávění o bakaláři rakovnické školy, jenž svými řečmi i činy pobuřoval počestné měšťany, takže nakonec musel své působiště neslavně opustit.

Dobraadresa
14.08.2023 3 z 5

Tenhle půvabný obrázek z Rakovnicka už si dneska přečte jen málo lidí - hlavně kvůli tomu, že Winterova snaha připomenout dobový jazyk zbavila knížku pro člověka 21. století čitelnosti. Ani děj není bůhvíjak napínavý, nejde vlastně ani o příběh s jakoukoli pointou. Máme před sebou opravdu jen obrázek života v Rakovníku 16. století. Ale pro nás, kdo máme pro historickou prózu slabost, je to pořád milé čtení.

Leona333
09.08.2023 5 z 5

,,Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti."

Ke knize, i k filmu se velice ráda vracím. Obojí považuji za fenomenální. Zikmund Winter zde velice přesně a reálně zachytil dobu - prostředí, ale především charaktery jak hlavních, tak i vedlejších postav...
Snobismus, maloměšťáctví, pokrytectví, jízlivost a sebestřednost se táhnou celým dějem příběhu, jako morová rána, kterou nelze vyhubit - porazit... O tom se přesvědčí i sám "nezbedný bakalář Jan," který svým volnomyšlenkářským stylem života, nejednou nadzvedne ze židle, rádoby uvědomělé občanstvo - měšťanstvo Rakovnické... ; )
Kniha je poučnou, úsměvnou, i lehce nostalgickou vzpomínkou na dobu mých studentských let.

R47
14.02.2021 5 z 5

Tohle by se mělo číst ve škole a ne Mistr Kampanus. Dostanete tam z Wintera všechno, co potřebuje. Historické reálie i archaický jazyk, včetně ukázek vagantské poezie. A hlavní hrdina, který utíká za fraucimorem anebo chodí po hospodách, a když se opije, zatopí si školou, musí každého bavit.

witiko
22.09.2018 5 z 5

Nemá smysl číst jako povinnou školní četbu, ale pro radost. Příběh není nijak dramatický, ale spíš svižný a zábavný, podaný s lehkou groteskností. Partie mezi duchaplným, svobodomyslným, břitkým a nepečlivým bakalářem, který se rád napije, a poctivým, ale poněkud dřeváckým maloměstem je tu rozehraná velmi pěkně a nečernobíle. Chvíli čtenář fandí jedné, jindy zase druhé straně. Výsledkem je pěkný, plastický obrázek života ve městě koncem šestnáctého století. Starší češtiny není třeba se bát, po chvilku se začtete a naopak vás autenticky vtáhne do doby a prostředí. Nicméně pokud Wintera neznáte, doporučoval bych pro začátek spíš některé jeho kratší, dramatičtější povídky. Obecně je škoda, když se z klasiků čte už jen výhradně to, co bylo zfilmováno, zatímco spousta jejich třeba i zajímavějších děl končí v zapomenutí.

Marekh
07.04.2018 2 z 5

Kniha mne příliš nebavila.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Nepěkný začátek. Však zlý začátek bývá leckdy znamení dobrého konce.

Takový učitel, byť i z nejučenějších byl, je mráz, jenž pobije květy sobě svěřené.

linhi22
01.07.2016 4 z 5

Jazyk a styl samozřejmě představují určité úskalí, nicméně literární úroveň je nesporná a jednoduchý příběh svižně ubíhá a nabízí úsměvný vhled do všednodenní historie českého maloměsta.

Rafa-P
24.05.2013 2 z 5

No hodně těžko se ten starý jazyk četl a celkově ani příběh nic moc.

16. století

Zikmund Winter
česká, 1846 - 1912
1947  76%Mistr Kampanus
1953  70%Rozina sebranec
1981  77%Peklo
1984  78%Nezbedný bakalář
1938  75%Peklo (a jiné pražské obrázky)

Kniha Nezbedný bakalář je v