Než všechno zapomenu

Než všechno zapomenu https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/504146/bmid_nez-vsechno-zapomenu-0yW-504146.png 4 4 4

Paměti známého salesiána Jaroslava Kopeckého (1924–2014) jsou mimořádným svědectvím o životě salesiánů ve 20. století. Kopecký, který se stal přítelem a duchovním průvodcem velkého množství lidí, vzpomíná na svůj život od mládí spojený se salesiány Dona Boska – na válečná studia ve Fryštáku, na okolnosti zrušení řádu po komunistickém převratu, na dobu, kdy pracoval na stavbě řady přehrad v severních Čechách, na nespravedlivé věznění, tajné svěcení na kněze i fungování řádu v době normalizace. Jeho vyprávění se nesoustředí jen na sebe, ale připomíná velké množství dalších salesiánů, kteří žili své povolání navzdory nesčetným protivenstvím.... celý text

Matematicka
15.03.2023 3 z 5

Jaroslav Kopecký nebyl žádný literát. Velice prostě zaznamenal své vzpomínky na jednu generaci salesiánů. Zaujalo mě, že ve svých vzpomínkách nemluví téměř vůbec o sobě, spíše vydává svědectví o vzácných lidech, které mu bylo dopřáno potkat. Je to skutečně "balzám pro duši" pro všechny, kdo fandí salesiánům, případně znali osobně Jaroslava.
Jeden citát za vše:
"Dnes už svatořečený papež Jan XXIII. říkal: "S důvěrou pohlížím vstříc budoucnosti. Chci, aby ať už bude dlouhá, či krátká byla svatá a posvěcovala druhé." Celý život se učím naslouchat, chápat, čekat, odpouštět, mít všechny rád, nepropást nic závažného, neprožít čas marně, nezapomínat na varování Terezie z Ávily: "Jedné nespokojené řeholnice se bojím víc než legie ďáblů!" nebo Pane Bože, uchraň nás před svatými s kyselou tváří!"

Netopyr07
21.10.2022 5 z 5

Jsem vděčná, že Jarouškovy vzpomínky konečně vyšly knižně! Fotografie na obálce je PŘESNÁ. Je to přesný obrázek této velké osobnosti salesiánské rodiny.

salesiáni

Jaroslav Kopecký