Než potkala mě

Než potkala mě https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382114/bmid_nez-potkala-me-Jln-382114.jpg 3 137 137

Profesor historie prožívá se svou druhou manželkou sladké časy – ale jen do chvíle, než zjistí, čím se dřív živila… Do jejich společného štěstí se začnou vkrádat stíny v podobě Anniných dřívějších milenců a Grahama se zmocňují emoce, jaké dosud nepoznal.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Before She Met Me , 1982

panjan
23.09.2019 4 z 5

I v mé hlavě toto dílo vyvolává, řečeno žargonem této knihy, souboj pistolníků a politiků. Pistolníci křičí: " skvělá kniha, napůl esej avšak zapracována do příběhu s jemnocitem a humorem."
Politici:" PROČ?? Je to vážně tak? Není tento nápad nemocný a vykořeněný? Mohou pistolníci mít takovou moc, že s tím politici nic nenadělají a doženou jednoho do bezvýchodné situace, kde se stane obětí sám sebe?

gersie
13.09.2019 5 z 5

" Jednou ráno obešla postel a pozorovala ho, jak spí napůl oblečený na zádech. Tvář měl klidnou, ale obě ruce měl zvednuté k hlavě, dlaněmi otevřené k ní. Očima putovala po jeho akademickém hrudníku s nepravidelným porostem myších chloupků přes tloustnoucí pas ke genitálu. Jeho úd,menší a zdánlivě růžovější , než obvykle, ležel v pravém úhlu přes levé stehno. Jedno z varlat zůstalo někde uvězněné a nebylo vidět. Druhé leželo těsně pod penisem s pevně nataženou kůží, která připomínala oškubané kuře. Ann hleděla na měsíční krajinu varlete, na jakoby popraskanou, pupínkovatou, překvapivě lysou pokožku. Je to záhada, kolik potíží dokáže způsobit tak nanicovatý, podivně vyhlížející orgán."

Chtěl bych pochválit výborný překlad.

TomTomis
29.07.2019 5 z 5

Pocity pozitivního vidění světa opravdu u Barnese nikdo čekat nemůže. Hlavní postavy se zmítají v jakési křeči, která je vede až k posledním stránkám, kde ... To bych toho moc prozrazoval. Příběh žárlivosti. Ale i jakési bezvýchodnosti. Člověk, co tahá minulost do přítomnosti. Pokud se to tak dá napsat. Ani jedna postava mi nebyla sympatická. Ale to nemusí být autorův záměr. Po přečtení mnou zněly dva pocity: vyhodit knihu z okna a zanadávat si a pak obdiv, že někdo dovede pomalu příběh vést ke svému konci jako jakousi frašku života, u které se tedy moc nezasmějete.

jant02
22.05.2019 4 z 5

Máme před sebou ukázkovou studii chorobné žárlivosti okořeněnou britským humorem, plnou ironie a neskutečně absurdních myšlenek, které se protagonistovi díla honí hlavou ve dne v noci.
Závěr mě šokoval, ale viděno zpětně, nebyla velká naděje, že to zrovna takhle nějak nedopadne.
Upřímnost a pravdomluvnost jsou krásné charakterové vlastnosti, ale když jejich majitel(ka) narazí na žárlivce, je zle. Jak se jednou semínko žárlivosti uchytí, už není možné ho vykořenit. Tihle dva lidé se neměli nikdy potkat.
Čtení mě nesmírně bavilo. Dokonce jsem chtěl knize dát pět hvězd, nakonec však preventivně jednu ubírám. Nejvyšší hodnocení si nechávám pro další Barnesovy majstrštyky. Soudím, že tento autor mě v budoucnu ještě hodně krát mile překvapí.

miuk
29.03.2019 3 z 5

Kniha mě neoslovila, možná je to tím, že jsem žena...Nějak nechápu jeho myšlení, proč jako?

Disease
20.02.2019 3 z 5

Jedna z těch méně povedených knih od Barnese. Dost mě rušily ty změny z "eseje" na frašku, i když každé samostatně fungovalo dobře.

intelektuálka
11.02.2019 4 z 5

Moje první setkání s autorem, jehož dílo jsem si vybrala do čtenářské výzvy...

A tento autor ke mně promlouvá - jeho mistrně sestavená studie o mužské žárlivosti
mne ze začátku lehce bavila - dokud jsem si neuvědomila, jak jeho stihomam graduje a že ten konec nebude optimistický...

a žena, která byla v jeho očích andělem a poté děvkou se v jeho chování těžce orientovala ...

Znovu se zde objevuje názor, že muž je chlap a jeho nevěra by byla tolerována, zatímco ženě toto dopřáno není - ona prostě zraní mužské ego ...

Velmi se mi líbí styl psaní tohoto autora - za knihu Vědomí konce byl oceněn a tak budu zvědavá, zda dosáhne 5 hvězdiček ...

A citát : Proč by měla cizí minulost dohánět člověka k emocionálnímu šílenství ?

Marcela52
30.01.2019 5 z 5

Pro toho, kdo má rád psychologické romány, určitě zajímavé. Jinak to byla studie muže, který se nedokáže smířit s minulostí milované ženy, takže si učiní ze života peklo. Samozřejmě to dopadne tragicky, jak jinak, když mají muži často příliš velká očekávání, nulovou toleranci a také v ne poslední řadě, málo sebevědomí. Od tohoto autora jsem četla více knih, takže i u tohoto portrétu "psychotika" jsem se nenudila. Barnes je "pan spisovatel".

jasmína
30.12.2018 5 z 5

Moc se mi líbil styl autora, a ač jsem ještě večer po dočtení byla v rozpacích, říkám si proč ?

Vždyť už na začátku obsahu se dovídáme, že Graham zešílí..

Abia
01.12.2018 2 z 5

Román o muži, který se zbláznil. Pro mě úplně mimo, trochu jsem možná dokázala hlavní postavu pochopit, ale jeho ženu jsem nechápala vůbec. A kniha mě nebavila, vlastně jsem celou dobu jen nevěřícně kroutila hlavou, co by někoho mohlo napadnout.

anna0480
22.11.2018 3 z 5

Za mě takový průměr, jednohubka, kterou přečtete za pár dní bez toho, aniž by ve vás něco hlubšího evokovala. Celý příběh je o žárlivosti a o tom, jak daleko kvůli ní člověk dokáže zajít a co víc, že nás samotné dokáže snadno zničit, pokud si nedáme pozor. Hlavní postavou je Graham, univerzitní profesor, který žárlí na svou manželku. Nejhorší ale je, že k žárlivosti jako takové nemá důvod, tím spíš, že nežárlí na přítomné muže, které by se kolem jeho ženy mohli motat, ale na ty minulé, co se vyskytovali ještě předtím, než se oni dva vůbec poznali. Jejich dříve idylický vztah se začíná díky Grahamovo šílené žárlivosti rozpadat...

JanaŠ.051
31.08.2018 5 z 5

Najlepšia kniha o (retro)žiarlivosti, akú som čítala.

alcerka
31.08.2018 4 z 5

Velmi nevšední román o tom, jak vás můžou zdánlivé maličkosti přivést na pokraj bláznovství... A také o tom, jak vidíte svého nejbližšího pomalu šílet, ale pořád se tomu zdráháte uvěřit - on přece takový není.
Knížka je sice útlounká, nečetla se mi ale úplně lehce. Hvězdu navíc dávám za to, že je to dílko, nad kterým musíte přemýšlet, i když právě nečtete.

Sabča92
06.08.2018 4 z 5

Přiznám se, že jsem od této knihy očekávala něco jiného. Hlavní hrdina Graham byl trochu větší pošuk, než se mohl na počátku zdát. Tato kniha řeší problematiku žárlivosti a psychiky víc, než se na první pohled mohlo zdát. Plusovou hvězdu dávám za zakončení příběhu, které jsem naprosto nečekala, a které bylo nejen šokující ale především kruté.

Maky141
25.07.2018 3 z 5

Jednim slovem zvlastni. Nevim, jestli tim jak je dost zvlastni, tak je i tim ctiva? Byla jsem zvedava, co za dalsi divnost tam bude. Precetla jsem, ale asi nebudu mit potrebu se k ni vracet.

anglická literatura žárlivost

Julian Barnes