Nesmrtelný příběh

Nesmrtelný příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182759/mid_nesmrtelny-pribeh-VF6-182759.jpg 4 80 80

Catherynne M. Valenteová v Nesmrtelném příběhu vychází z dobré znalosti ruských pohádkových motivů. Nejen motivicky, ale i po jazykové stránce Nesmrtelný příběh připomíná nejlepší díla magického realismu ve své nejčistší podobě (připomeňme v této souvislosti například povídkovou tvorbu Maxima Gorkého). Marija Morevna, hlavní hrdinka románu, už jako dítě objeví bránu do světa kouzel, a tím navždy určí svůj osud. Stojí tak po celý život rozkročena mezi dvěma světy - realitou Ruska první poloviny 20. století a říší Života Kostěje Nesmrtelného. Ale ať už mezi rusalkami, obry a domy spletenými z lidských vlasů a kůže, nebo s přídělovými lístky v ruinách bombardovaného Petrohradu, zakouší Marija Morevna sílu pravé lásky, bolest z osudových ztrát, chvilkovou opojnost štěstí, nesnadnou volbu mezi Dobrem a Zlem a nevyhnutelnost osudu - prožívá svůj nesmrtelný příběh.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Plus , Albatros (ČR)

Deathless , 2012

bondula
14.07.2014 3 z 5

Do motívov ľudových rozprávok zapracovaná ruská história prvej polovice dvadsiateho storočia. Domovojovia sa organizujú do minisovietov a volia vlastných predsedov, Baba Jaga nie je Baba Jaga, ale súdružka Jaga... Úžasné nápady!
Mne však knižka vonkoncom nesadla. Autorka, Američanka, chcela byť ruskejšia, ako sami Rusi. Keď jedlo, tak boršč a blyny. Keď nápoj, tak vodka. Akoby Rusi ani nejedli chlieb, zemiaky či nepili vodu a kvas. Jedlo bol iba ten najvypuklejší prípad, mnoho motívov, ktoré mali priblížiť ruskú kultúru a vytvoriť autentickú atmosféru, pôsobilo, že sú tam trochu nasilu.
Možno to bol i pohľad a rozprávanie z uhla čisto ženského, čo mi nedovolil sa do čítania poriadne ponoriť a príbeh prežívať. Ženské srdce, rozorvané láskou k dvom mužom a emócie, ktoré prežíva fakt nechápem.
Nemôžem povedať, že knižka bola zlá. Presnejšie je, že len proste nebola pre mňa.

Sandruše
03.06.2014 5 z 5

Na vlnách fantasy, pohádky, ale i kruté reality. Silný příběh, který se vám dostane pod kůži svou syrovostí a zároveň pohádkovou naivitou. A vy nemůžete přestat číst. Pět hvězd.

Kopretina_aku
16.03.2014 5 z 5

Tohle byl pro mne na začátku oříšek, abych se do knihy vžila. Ale pak mě tak pohltila, že jsem musela číst dál a dál. Dobro a zlo, život a smrt, spolu budou bojovat neustále, ať je to v reálném životě nebo v pohádce. Velmi zajímavý příběh, kdy se člověk po letech opět setká s Kostějem Nesmrtelným.

Tristana
28.01.2014 5 z 5

Neuvěřitelná, nezapomenutelná kniha, od začátku do konce, příběh plný fantazie a silných emocí, výlet za hranice běžného světa, úplně jiný pohled na skutečné události, ale i na ty nejzákladnější lidské vztahy.

Thanyss
27.01.2014 5 z 5

Jeden z nejkouzelnějších a dechberoucích čtenářských zážitků, které se mi dostali do rukou. Úžasná směs reality, legend a pohádek, jež vás uchvátí hned na začátku a věřte mi, že tuhle knížku nebudete chtít jen tak odložit. Je to nevšední, je to magické, je to poutavé, je to nezapomenutelné. Více mých dojmů v sekci Recenze.

JanaDor
06.01.2014 5 z 5

Je to úžasný, zajímavý, dech beroucí příběh, který vás přitáhne skvělým vypravěčským talentem a donutí vás přemýšlet.