Neodpovídej

Neodpovídej https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521684/bmid_neodpovidej-yHi-521684.jpeg 3 233 69

Debutový detektivní román od zakladatelky podcastového fenoménu Opravdové zločiny Ve spletitých pavučinách virtuálního světa se pohybuje přitažlivý muž, který vstupuje do života mladých žen. Když má ale dojít k osobnímu setkání, nikdy se na schůzce neobjeví. Je možné, že to nějak souvisí s vraždou, která tak otřásla Prahou? To musí zjistit policista Marek Tengler. Ten už za svou kariéru zažil ledacos, ale teď je čas proti němu. Zdá se totiž, že pachatel si vyhlíží další oběť Svět online seznamek a sociálních sítí otevírá své brány – a toho, kdo jimi projde, může pohltit navždy.... celý text

MíšaEm
22.01.2024 2 z 5

Námět byl fajn, vlastně dost poukazoval na témata, se kterými se Lucka často setkává v podcastu - nebezpečí seznamky, neopatrnost a náhoda. Určitě by se z námětu dalo vytáhnout víc, ale v tomhle směru nemůžu říct, že to bylo špatné. Knížka se četla hezky, děj plynul.. ALE. Ale za mě to nezvládla hlavně redakce. Postavám se na pár stránkách mění příjmení, občas mi přišlo, že si detektivové mění životy. Dopoledne se jedním telefonátem změní na noc. Někoho vyslechli, nebo vlastně nevyslechli a jedou ho vyslechnout? A takových dějových zaváhání a narušení návaznosti je tam bohužel spousta. No a zarovnání do bloku je prostě zarovnání do bloku..

Kajami
20.01.2024 2 z 5

Přečetla jsem ji velice rychle. Děj plynul rychle, ale propracování příběhu by si kniha zasloužila. Oceňuji tu sms komunikaci graficky odlišenou. Celkově však hodnotím - nenadchlo, neurazilo.

claire.dinner
20.01.2024 odpad!

Uf, no... Ne. Nápad skvělý, vlastně oba nápady (ať už první část knihy nebo potom rozuzlení), ale dohromady to neladilo, styl spíš odpovídal dobré slohovce z gymplu a celkově mi to opravdu vůbec nesedlo.

Postavy jsou špatně napsány, dialogy povrchní, nepochopila jsem vůbec spojitost těch dvou příběhů (tam jsem očekávala grand finále a nějaké propojení), love story tam byla z mého pohledu jakoby úplně navíc. Odkazy a poznámky na podcasty, sdílení polohy a další se tam opakovaly, popisy věcí a lidí byly vyloženě školské.

Škoda veliká, s námětem se dalo opravdu dobře pracovat a ten jediný cením. Zbytek byl dobrý pokus, ale jsem si prakticky 100% jistá, že žádný další počin si nekoupím.

Pajinka235
20.01.2024 3 z 5

Tak nebylo to úplně zlý, ale zase "z fuseklí mě to nevyzulo"... Takový zvláštní rytmus ta kniha měla. Chvíli mě to bavilo hodně, pak se to zase divně táhlo...Nicméně Tengler každopádně sympaťák :-D Pokud hledáte lehčí detektivku a nejste v tomto žánru čtenářsky moc sečtělí, tak proč ne, ale kdo je celoživotní milovník detektivek, pro toho bude myslím tato kniha málo.
A co mě nejvíc utkvělo a dráždilo mě to do konce knihy je, že se v příběhu během krátké chvíle objevily dvě kamarádky zavražděné - obě Markéty - každá jiné příjmení. Nejdříve jednu Markétu vyslechli, pak se v ději zmiňuje, že kamarádka Markéta se má vrátit z dovolené a vyslechnou ji a pak se objeví druhá Markéta s jiným příjmením....Divný, působilo to jako přehozené kapitoly, popletené postavy nebo nevím, co si o tom myslet.....

Markéta.
14.01.2024 2 z 5

Očekávala jsem něco víc. Některé reakce postav byly dost zvláštní a nereálné. Děj se poměrně táhnul a chybělo mi tam napětí. Škoda.

iceVS
13.01.2024 5 z 5

Potřebovala jsem něco odpočinkového a nenáročného, proto také tak tenhle příběh beru. Děj měl spád, neměla jsem pocit, že by někde byla hluchá místa, mělo to myšlenku, hlavu i patu. A také poměrně nečekané rozuzlení. Jedno bych tedy vytkla, pochybuji, že by policista hledal místo trvalého pobytu podezřelého po známých, když má přístup do registru, ale budiž...
Knížka na jedno odpo a docela dobrá studie o tom, jak jsme my holky občas důvěřivé.

SSTknihy
12.01.2024 2 z 5

Bohužel, tohle se moc nepovedlo. Povrchní, plytké, nevěrohodné v chování postav i policistů, bez akce, navíc se spoustou klišé i faktických chyb. Nepřidává tomu ani žánrová nevyváženost a řada docela zbytečných pasáží i postav. Děj nedrží pohromadě a působí spíš jako dvě samostatné části spojené dohromady. Dočetla jsem, ale za mě promarněná příležitost a velké zklamání :-(

lenka7348
12.01.2024 3 z 5

Podcast Opravdové zločiny miluju, tudíž jsem od knihy měla asi trochu větší očekávání. Nejvíc mi teda vadilo zarovnání textu, do bloku je prostě do bloku, howk. Sem tam jsem se také ztrácela v tom, co chce autorka říct, nebo které z postav zrovna patří jaká myšlenka. Zápletka celkem fajn, ale přišlo mi, že se některé věci docela opakovaly...Prostě je to takový průměr na pár nudných zimních večerů.

Mojepočteníčko
10.01.2024 3 z 5

O podcastu Opravdové zločiny vím jen to, že je velmi oblíbený. Já jsem do něj bohužel zatím nepronikla a nejspíš to tak i zůstane :)

Lucka Bechynková, která se na podcastu podílí, napsala svůj debutový detektivní román. A ačkoli čtenářsky nejsem žádný detrktivní zběhlík, téma virtuálního světa a soc.sítí mě nalákalo pekelně.

Nejedna dívka by se mohla pochlubit, že ji skrze seznamku nadbíhá velmi přitažlivý, kultivovaně se vyjadřující muž. Když však dojde na lámání chleba a dvojice si domluví schůzku, vypaří se stejně rychle, jako pára nad hrncem.

Marek Tengler má na krku vyšetřování vraždy. Pachatel cílí na mladé ženy, které zdánlivě nic nespojuje. Průběh pátrání se proto nepříjemně prodlužuje. Nepřehlédl něco? Neexistuje přece jen nějaká spojitost mezi oběťmi a oním seznamkovým mužem :)?

Svižný děj, text proložený chatovými konverzacemi, jednoduchý ilustrace, nikde žádný zbytečný prostoje, rozuzlení a bum! Jste na konci ani nevíte jak. Za tohle všechno palec nahoru! Sfoukla jsem to za dva dny :) .

Ale mám tu i nějaké drobné výhrady. Marka Tenglera bych si domů vzala hned. Nicméně jeho kolegu Martina Suchoně ani omylem – jeho jméno mi příliš evokovalo moderátora televizních novin. Stejně tak soudní lékař Josef Maršálek - neviděla jsem doktora, ale pána, co peče dorty. Zkrátka a dobře, s těmi jmény jsem obecně trochu bojovala. Věcí druhou je fakt, že kdybych něco psala já, budu v týhle oblasti absolutně namydlená.

Potom mě taky trochu mrzelo, že se v textu neobjevují žádné indicie, nad kterými bych si mohla popřemýšlet. Všechno přišlo tak nějak najednou až na samým konci.

Zavěrem - debut, který rozhodně můžu doporučit a moc se těším, kam se Lucka Bechynková v rámci svoji tvorby posune. Budu držet palce :)

Danka1975
07.01.2024

Jako né že bych se z knihy posadila na zadek a křičela wouuu, ale byla přečtena na dva zátahy (počasí nic moc, uklizeno, uvařeno, tak je čas na vánoční dárek od dcery). .takže asi tak :). . . Začátek mě chytnul hned, pak ale vlatně přišla slepá ulička,. . .WHY???? :-) čas ohledně vyšetřování zabíral dle mě v knize až moc prostoru. .. . nicméně netvrdím, že mě to nechytlo, nebavilo. . ., jasně, že to není určeno pro jaderné fyziky, takže na dovolenou, odpočinek jakože jo :-). .a asi dám Lucii ještě šanci . . . .

andy_nejedla
05.01.2024 5 z 5

Za mě super! Přečteno téměř na jeden zátah, moc se mi kniha líbila a doufám, že to není Lucky poslední detektivka.

nela3812
05.01.2024 2 z 5

(SPOILER) RECENZE NEVYZRAZUJE KONKRÉTNÍ SITUACE, ALE MŮŽE OBSAHOVAT SMĚR JAKÝM SE DĚJ V KNIZE VYVÍJÍ

Zaujal mě námět knihy, který slibuje virtuálního pachatele a vraždy. Bohužel jsem však z příběhu zklamaná, protože tato témata mám v knihách ráda a zde bylo zpracování velmi ploché, nedůvěryhodné a pro čtenáře bohužel i nudné.

Začínáme 2 dějovými linkami. Jedna chatovací - ta byla skvělá, jak již zmínila, jsem nadšencem podobných zápletek. Děj příjemně plynul, bylo to zajímavé a dost ze života. Ale proč to autorka usekla a nedotáhla od konce? První polovina knihy se tomu věnovala naplno a pak najednou ticho?! Druhá linka- zde se řešila vražda, ale jakým způsobem? Vyšetřování bylo nudné, často detektivové opakovali ty samé fráze pořád dokola, a najednou jim do klína spadl vrah. Opravdu jak blesk z čistého nebe. Pátrání k němu vůbec nesměřovalo, naopak šlo dost jiným směrem a pak stačil jeden náhodný telefonát o ničem a bum! Mají ho.

Kromě zmíněného jsem si nedokázala najít vztah k postavám. Je jich příliš mnoho, jména jsou si až příliš podobná a dokonce se často opakují. Nevíte, zda se jedná o Janu z obchodu nebo o bývalou spolužačku ze základky. Autorka se nám snažila přiblížit každou postavu, která se byť jen mihla v příběhu a bohužel tím ukrajovala od charakteru těch důležitých. O nich toho víme až zoufale málo a navíc je to takové neslané-nemastné. Nebylo na nich nic, co by mě zaujalo.

Hodnotím 2/5, především kvůli chatovací zápletce, ač byla zvláštně přerušena. Zbytek knihy mě vůbec neoslovil a příběh mě nevtáhl ani na krátkou chvíli - necítila jsem, že nutně potřebuji vědět, co se stane dál...

Werčíík
04.01.2024 2 z 5

(SPOILER) SPOILERY
Autorčinu prvotinu jsem si chtěla přečíst pro zajímavost... a myslím, že stačilo. Ze začátku jsem si říkala, že je to vleklé, ale počkám, jak se to vyvrbí. V půlce mě to celkem chytlo, pak ale příběh začal ztrácet dech a na konci jsem byla naštvaná.
V příběhu se mění dějové linky každou chvíli a často nevíte, o kom je vlastně řeč. Některé jsou zcela zbytečné, nejvíc rozhodně linka Zuzany, které se věnuje tolik času - nakonec úplně zbytečně. Příběh se tváří, že půjde o krimi z prostředí seznamek, ty tam ale nakonec nejsou vůbec důležité a vrah tam vstoupí tak nějak z ničeho nic. To, jak si vzpomněla sestra oběti na opraváře telefonu působilo téměř jako nějaké deus ex machina, celé to působilo extrémně nevěrohodně.
Sexuální scény v knize mi přišly totálně nadbytečné a přeskakovala jsem je, postavy byly ploché a upřímně, nedivím se, že vrah měl na ženy takový pohled, jaký měl. Protože ty z této knihy opravdu zajímaly jen bary, seznamky, sex. Uf.

Lupis
03.01.2024 3 z 5

Od knihy jsem upřímně zase tolik nečekala, a tak musím po přečtení uznat, že u mě převládají spíše pozitivní pocity. Začátek knihy byl za mě dost slabý a vlastně celou linku ohledně Zuzany bych vynechala, nebo rozepsala hlouběji v jiné knize. Druhá část, vyšetřování vražd, už měla potřebný spád a přečetla jsem ji za jeden večer a velmi mě bavila . Co mi v knize ale dále nesedělo, byly ilustrace. Těm bych se v budoucnosti vyhnula.

okeey
03.01.2024 5 z 5

Poslouchám podcast Opravdové zločiny, jehož je autorka knihy Lucie Bechynková zakladatelkou a moderátorkou, společně s Barčou Krčmovou. Líbí se mi její humor, vyjadřování a to, jak na lidi působí, viděla jsem se s ní na křtech a knižních akcích a nikdy nezklamala. Takže když přišla příležitost přečíst si její první detektivku ještě dřív než vyjde, vůbec jsem neváhala. Znám její styl psaní a naprosto mi sedl. A taky mě kniha přesně podle očekávání nezklamala, naopak jsem nadšená!
Lucka použila zkušenosti, které nasbírala za poslední roky, kdy se true crime tématice věnuje intenzivně a je to znát. Příběh má spád, napětí, zkrátka ten správný "vibe", pro dobrou detektivku. Čekají tu na nás nástrahy online seznamek a sociálních sítí, což je těžké téma, které autorka v knize otvírá a postupně nás provází na pozadí děje. Nicméně hlavní příběh jsou vraždy spáchané sériovým vrahem, ke kterému bohužel nejsou žádná vodítka. To je úkol pro skupinu vyšetřovatelů, kteří se případu snaží přijít na kloub.
Kniha se mi líbila moc, postavy byly sympatické a kdyby bylo pokračování, tak bych se ale vůbec nezlobila! Luci, tohle se Ti vážně povedlo, stejně jako Tvé knihy předchozí a já se těším na další!

Sarka25
02.01.2024 5 z 5

Tak jo knížku jsem přečetla za jeden den. Obě dějové linky se mě moc líbili.. sice ti spolu moc nesouviselo ale knížce to nijak neublížil. Možná bych to napsala jako 2 samostatné povidky. Ale za mě super ani chvíli jsem se nenudila.

PestráPetra
02.01.2024 2 z 5

Z knihy jsem opravdu rozpačitá. Je to něco mezi růžovou knihovnou a detektivku. Některé dějové linky jsou úplně zbytečné. Osobně mi hodně vadily rozkošatele vedené rozhovory zejména mezi muži, většinou absolutně nereálné. Kniha se nečetla špatně, ale chtělo by to ještě zapracovat na jednotlivých dějovych linkách.

P3_tis
31.12.2023 4 z 5

Klidnější detektivka s jednoduchou zápletkou. Četla se sama. Takže pokud máte Lucku rádi a nebo hledáte “oddechovku, tak sem. Přestože jsou v knize vraždy, nejedná se o žádné nechutnosti jako např. u Chrise Cartera.
Co bych vytkla, bylo velké množství postav. Ke konci jsem se v nich trochu ztrácela.

Jamra
30.12.2023

Asi se budu opakovat, ale dějovou linku se Zuzanou nechápu - proč? Tahle část nebyla ani nijak zvlášť zajímavá.

Za to části s vyšetřováním... Tam se to rozjelo a četlo se to samo. Příště bych psala čistě jen o vyšetřování.

Předposlední kapitolu, která měla přes půl knížky taky moc nechápu. Klidně se to tam dalo rozdělit (sama tam píše, že děj se odehrává po 14 dnech... to si o novou kapitolu přímo říká). Stylisticky mi vadili opakující se slova, která byla až jako poslední ve věte, ale česká věta většinou toto slovo obsahuje jako předposlední. Jednou, dvakrát je to ok, ale pak to bylo už trochu rušivé. Ale co já s tím zmůžu, hádám, že má Lucka nebo nakladatelství po ruce nějakého stylistu, který by měl s tímto poradit... Takže jen říkám názor jednoho z mnoha čtenářů.

PS: Ostatní knihy od Lucky jsem zatím nečetla.
PS2: Držím palce do další tvorby. Doufám, že to bude něco surového, čistě z vyšetřování, případně nahlédnutí do mysli vraha.

ninano
27.12.2023 3 z 5

Pěkný námět, první polovina knihy byla slibná, pak se ale tempo dost zpomalilo a přišlo mi to trochu překombinované. Ale i tak musím hodnotit celkem kladně. Docela dobrá česká detektivka.