Víš, že nemusíš?

Víš, že nemusíš? https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507256/bmid_vis-ze-nemusis-HqY-507256.jpg 4 111 111

Marie se ze závažných rodinných důvodů vrací do Prahy a s sebou si přiváží neplánované překvapení. K nemocnému otci a ustarané matce jí tak přibyde ještě zátěž v podobě neveselé budoucnosti samoživitelky. Katce pro změnu dělají starosti čerstvě dospělé děti, zejména nezaměstnaný Matěj, kterému až příliš vyhovuje pohodlí mamahotelu. Vše se navíc zkomplikuje, když do situace začne zasahovat exmanžel Karel a na scéně se objeví nový muž, který se zdá být jeho pravým opakem. Zvládne Marie nezáviděníhodnou pozici bez pomoci bývalého přítele? A obhájí si Katka svou těžce vydobytou svobodu?... celý text

tereza7090
22.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Naprosto peckovní, dovolím si říct nejlepší kniha od této spisovatelky.
Mám přečteny všechny knihy od Dagmar, ale tato mě zaujala nejvíc, námětem i zpracováním.
Řekla bych, že autorka se knihu od knihy zlepšuje a zraje.
Knihu jsem měla přečtenou za dva dny, je velmi poutavá, potřebovala jsem vědět, jak to s oběma ženami dopadne. Chvílemi smutná, chvílemi veselá a vtipná, prostě jako ze života.
Příběh začíná vyprávěním Katky, rozvedené matky dvou dospělých dětí. Je to fotografka na volné noze, nezávislá, silná žena se smyslem pro rodinu. Zvláště ale se synem má problémy, skončil v práci, do noci hraje hry, užívá si mamahotel bez naděje na osamostatnění. Zpočátku jí to nevadí, později i kvůli synovi samotnému, se snaží jeho laxnost změnit.
V této době se do Prahy vrací její kamarádka z práce Marie, která byla delší dobu v zahraničí. Marii onemocněl tatínek, navíc se zapletla se ženatým cizincem a čeká s ním dítě. Čeká, že zde najde klid a bezpečí pro své nenarozené dítě. Má obavy, jak to zvládne, doufá v pomoc maminky...
Obě kamarádky by chtěly od života více jistot, klid a lásku. Navzájem se drží a pomáhají si. Do života Katky vstupuje Norbert a do života Marie její dávný kamarád Vojta. Jsou oba ti praví? A vyjde jim všechno, v co doufají a očekávají?
Kniha se rozdělena do kratších kapitol, velmi mě zaujaly názvy kapitol tučným písmem, které přechází v samotné vyprávění. Naprosto originální a sedí mi to.
Povahy a osoby jsou věrohodné, v knize jich příliš není, takže se v nic čtenář neztrácí. Obě ženy mi byly sympatické, držela jsem jim palce a sledovala s napětím jejich osudy, strasti i vítězství.
Kniha je volným pokračováním Nemusíš.
Této knize i autorce dávám plný počet hvězdiček a určitě si další knihu od Dagmar nenechám ujít.

bookcase
16.05.2023 5 z 5

Slov netřeba, prostě paráda, ostatně jako veškerá tvorba DDČ. Paní, jak to děláte, že klávesnice neoněmí, když do ní ťukáte? :)))) Super.

kvetusa
12.05.2023 5 z 5

První kniha Nemusiš se mi líbila moc a tahle ještě víc! Fakt si dovedu představit, že čtu ještě další pokračování! :-) Knihu moc doporučuji, krásně se čte, je vtipná i k zamyšlení, takže prostě víš, že musíš! :-)

Mary81
12.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Ani neviem, či sa mi viac páčil prvý diel alebo toto pokračovanie. Autorka opäť nesklamala a ja som dostala to, čo som očakávala. V každom prípade je Víš, že nemusíš? oveľa emotívnejšia než jeho staršia sestra a nie raz ma dohnala k slzám.Marie to vôbec nemala jednoduché a je úžasné, ako sa s tým (aj s pomocou kamarátok) dokázala popasovať a byť silná napriek nepriaznivým okolnostiam. Hoci to nemala ľahké, udržala si svoju tvár a nedala sa dotlačiť k niečomu, čo by mohla neskôr v živote ľutovať. Katka to mala tentoraz o niečo jednoduchšie, aj keď... Život nie je nikdy jednoduchý, no musíme sa snažiť ho žiť najlepšie ako vieme. Alebo povedané Mariinými slovami: Život si zařiď podle svého a z toho, co k tobě přichází, si vezmi maximum. S ukončením som maximálne spokojná, dopadlo to presne podľa mojich predstáv, akurát by som potrebovala ešte aspoň jedno pokračovanie, pretože Bady si rozhodne zaslúži väčší priestor, je to zlatíčko! Nehovoriac o Františke...

Terez1977
25.04.2023 5 z 5

Na tuhle jsem se hodně těšila, protože první díl mě nadchnul a díky němu jsem objevila novou oblíbenou spisovatelku. Pokračování rozhodně nezklamalo a ihned jsem obě hlavní hrdinky poznávala. Nečekala jsem, co se stane, takže jsem byla hodně překvapená i jsem si pobrečela. V určitých věcech se mě příběh Marie dotýkal osobně, takže jsem ho s ní prožívala hodně intenzivně. Jak jsem obě v Nemusíš! poznala, nepochybovala jsem teď o tom, že přesně takhle by se jejich životy ubíraly dál. Za mě opravdu povedené pokračování.

Latimer
24.04.2023 4 z 5

Tento díl je lepší než Nemusíš! Je tady uvěřitelnější a vyspělejší zápletka. Není tak překombinovaná. Tentokrát dostala Marie více prostoru, nebo její příběh ve mně vzbudil větší emoce, a právě proto tuto knihu hodnotím lépe. Kniha je čtivá a vtáhne do děje.

Danago
23.04.2023 4 z 5

Knížka se moc dobře četla, autorka prostě psát umí.
Abych si oživila souvislosti , tak jsem si znovu přečetla Nemusíš! Knihy jsem tudíž četla hned po sobě. Ale jedná se o volné pokračování a určitě nebude ničemu vadit pokud se k vám dostane jen tato kniha. Myslím, že čtenář knihu bez problémů pochopí , i když by knihu Nemusíš! nečetl nebo zapomněl o čem byla.
Rozhodně musím vyzdvihnout nádherné obálky a neskutečnou čtivost obou knih.
Za mě, ale kniha Nemusíš! byla o něco lepší, víc mě bavila, přišla mi více zamotaná a měla skvělý konec. Což u této knihy bylo z mého pohledu slabší. Přesto je to důstojné a zajímavé volné pokračování.

Miri10
21.04.2023 5 z 5

Víš, že nemusíš? je poutavé pokračování úspěšného románu Nemusíš. Novinka sleduje osudy Marie a Katky, které řeší rodinné problémy, vztahy s muži, starosti o nemocného otce, utrápenou maminku a nelehké životní situace, které z velké části obstarává nezaměstnaný Matěj, žijící v mamahotelu. Navíc román zcela bez příkras vykresluje tíživé pocity matky samoživitelky, která místo toho, aby se těšila na svůj uzlíček štěstí, prožívá strach o jeho budoucnost. Příběh je nabitý emocemi, realistickými postavami a zajímavými romantickými linkami. Na sladkou limonádu ale raději hned zapomeňte... Rozhodně knihu doporučuji, čte se jedním dechem!

PetraL.689
14.04.2023 5 z 5

Na pokračování románu Nemusíš už jsem se moc těšila. A musím říct, že se mi tato kniha líbila ještě víc. Obzvlášť dějová linka Marie je plná emocí, které mě v několika momentech dohnaly až k slzám. Krásný a silný příběh dvou žen, které to nemají v životě vůbec lehké.

lalela
10.04.2023 3 z 5

Trochu jsem byla z knížky rozpačitá. Bylo tam tolik postav, že jsem v jednu chvíli měla problém s tím, kdo s kým jak a proč, než jsem si je všechny porovnala. Dvojí vyprávění, které se nakonec sbíhá, stačila by mi Maruška a její příběh, ale ona byla stejný mamánek ač dospělá, jako Katčin Matěj. Katku bych úplně vypustila, ta mi nepřišla vůbec důležitá. No dočetla jsem, ale super kus to nebyl, takže řadím do poličky neurazí, nenadchne.

Irsaf
08.04.2023 5 z 5

V první půlce jsem nebyla tak nadšená jako u prvního dílu, ale pak se to zlomilo a bylo to zase parádní čtení. Až mě mrzí, že už mám dočteno.
Moje druhá knížka autorky a asi ji brzo zařadím mezi své oblíbence :)
Doporučuji přečíst :)