Německá válka 3 - Bleskové války začínají

Německá válka 3 - Bleskové války začínají https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243129/bmid_nemecka-valka-iii-bleskove-valky-za-oId-243129.jpg 1 1 1

jadran
22.10.2020 1 z 5

Tanec mezi fakty, mýty a vlastními představami pokračuje i tady. Vachek zde poprvé rozvíjí teorii, že to byly "slovanské" národy (Poláci, Jugoslávci - sic, a hlavně Rusové), které se postavili Hitlerovu Německu. Je zajímavé, jak dokáže bez mrknutí oka spojit adoraci polského odporu s bezvýhradným akceptováním důsledků lupičského svazku Stalina s Hitlerem (Pakt Molotov Ribentrop) a dokonce vehementně prosazuje onu dlouho tradovanou lež, že Stalin do Polska vstoupil proto, aby "ochránil" Bělorusy a Ukrajince a tím se ve skutečnosti postavil Hitlerovi. Zde se objevuje i dodnes další tradovaná nepravda o polské armádě, vyzbrojené prý mnohem hůř než armáda československá, armádě bez tanků a s masou jezdectva, vyzbrojeného kopími a šavlemi. Polská armáda měla o něco lepší letectvo a není pravda, že ho Němci zničili během prvních hodin války na zemi, Poláci zrovna reorganizovali armádu a jejich jezdecké brigády se měnily na obrněné, bohužel hotovou měli z těch plánovaných patnácti pouze jednu (v krakovské oblasti) a onen mýtus o polských hulánech vrhajících se na německé tanky, byl z dílny nacistických propagandistů a posloužil - Francouzům, aby omluvili, že stejně jako v případě Československa ani tentokrát svému spojenci na východě nepomohli. Na konci dílu se dočteme i o zapomínané tzv. Zimní války. I zde Vachek bojuje mezi svým bezvýhradným obdivem vůči Sovětskému Svazu a sympatiemi k Finům. Fascinuje mě záplava omluv a míra pochopení pro Stalinovo počínání a dokonce i v souvislosti s jeho stupňující se agresí vůči pobaltským státům.