Nejstarší náboženství: Mezopotámie

Nejstarší náboženství: Mezopotámie https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/81504/bmid_nejstarsi-nabozenstvi-mezopotamie-OPo-81504.jpg 4 8 3

Dílo významného představitele starší generace francouzských asyriologů J. Bottéra představuje znamenitý přehled vývoje náboženství starověké Mezopotámie 3. až 1. tisíciletí př. Kr. Vedle obecné problematiky náboženství a historického vývoje se zabývá především specifickými otázkami mezopotamského náboženství – náboženského cítění, náboženských představ (mytologie boha, mytologie světa, mytologie člověka), náboženského chování (kultem v jeho různých aspektech) a vlivem mezopotamského náboženství na jiné náboženské systémy starověku a jejich prostřednictvím i na evropskou civilizaci. Pro české vydání přeložil J. Prosecký ukázky starověkých textů přímo z původních sumerských a akkadských pramenů, což jistě uvítají nejen specialisté a studenti oborů jako religionistika, kulturní antropologie, teologie apod., ale i širší okruh zájemců o otázky dějin a kultury starověku, jimž je Bottérův zasvěcený, myšlenkově bohatý, ale i čtivý výklad rovněž určen.... celý text

Mytologie Náboženství Literatura naučná
Vydáno: , Academia

La plus vieille religion: En Mésopotamie , 1998

Zmiu
20.09.2017

Kniha je psaná hezkým květnatým jazykem plným přirovnání a přívlastků, ale informace se tam tak utápí, že jdu radši hledat jiný titul. U odborné literatury hledám trochu jiný styl než u románu.

orient
02.06.2017 5 z 5

Jedná se o věcnou a faktickou knihu k úvodu do studia starověkého Blízkého východu. Pro začátečníky rozhodně doporučuji právě díky čtivosti a základnímu vykreslení starověkého světa mezi dvěma řekami. Pro začínajíí asyriology v Čechách ideální společně s díly našich předních orientalistů a asyriologů.

Eldar80
02.09.2014 3 z 5

Kniha je sice vyčerpávajícím pojednáním o náboženství kolébky naší civilizace, ale pouze popisuje a vůbec se nesnaží aspoň trochu zodpovědět ono "proč?". Striktně se drží historických faktů a občas vás na textu překvapí, ona pochybovačnost a povýšenost rozumu nad náboženstvím. Jakoby knihu napsal tupý materialista a nebo křesťan bez špetky esoterního poznání. Ale možná je to dobře, kniha tak je zcela prosta jakývkoli spekulativních teorií a drží se úzce čistě vědeckého poznání o oné neuvěřitelné dlouhé epoše lidských dějin. Občas skoro až pocítíte starobylou atmosféru oné prehistorické epochy. Text se věnuje nejspíše všemu důležitému co bychom hledali u takového náboženství. Sice těm esoterním věcem se věnuje značně stručně a popisně, ale asi to odpovídá úrovni poznání o této kultuře a tradici. Jinak se knize nedá vytknout nic. 70%

Mezopotámie náboženský život

Autorovy knížky