Nebezpečné vize

Nebezpečné vize https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/7345/bmid_nebezpecne-vize-l5C-7345.png 4 40 6

Nejoceňovanější antologie science fiction, která kdy byla publikována. Nebezpečné vize jsou legendární antologií, za kterou Ellison obdržel speciální cenu Hugo, a texty z ní byly rovněž poctěny jak cenou Hugo, tak Nebula a jinými dalšími cenami. ISBN 80-7193-184-3 (chybné) Jedná se o nejznámější antologii fantastiky 20. století, která byla přeložena a vydána ve velkých nákladech v mnoha zemích světa. Je sestavena ze 33 povídek 32 spisovatelů. Dá se říct, že je určena nejenom fanouškům SF, ale všem čtenářům, kteří hledají dobrou literaturu a vzrušení. Obsah: * Předmluva - rok 2002 (Michael Moorcock) * Úvod - rok 2002 (Harlan Ellison) * První předmluva - druhá revoluce (Isaac Asimov) * Druhá předmluva - Harlan a já (Isaac Asimov) * Úvod - dvaatřicet proroků (Harlan Ellison) * Nešpory [Evensong] (Lester del Rey) * Mouchy [Flies] (Robert Silverberg) * Den potom, co přišli marťani [The Day After The Day The Martians Came] (Frederik Pohl) * Jezdci purpurové mzdy [Riders of the Purple Wage] (Philip José Farmer) * Malleyho systém [The Malley System] (Miriam Allen deFordová) * Hračka pro Julinku [A Toy For Juliette] (Robert Bloch) * Kdo se krade městem na kraji světa [The Prowler in the City at The Edge of the World] (Harlan Ellison) * Noc, kdy se vyřinul všechen čas [The Night That all Time Broke Out] (Brian W. Aldiss) * Muž, který byl na Měsíci - dvakrát [The Man Who Went To The Moon-Twice] (Howard Rodman) * Víra našich otců [Faith of Our Fathers] (Philip K. Dick) * Poskládaný muž [The Jigsaw Man] (Larry Niven) * Hodit kost(ka)mi [Gonna Roll The Bones] (Fritz Leiber) * Můj syn pán Randy [Lord Randy, My Son] (Joe L. Hensley) * Eutopie [Eutopia] (Poul Anderson) * Incident na Moderanu [Incident in Moderan] (David R. Bunch) * Únik [The Escaping] (David R. Bunch) * Domeček pro panenky [The Doll-House] (James Cross) * Sex a/nebo pan Morisson [Sex and/or Mr. Morrison] (Carol Emshwillerová) * Měl by prach chváliti tebe? [Shall The Dust Praise Thee] (Damon Knight) * Kdyby všichni muži byli bratři, dovolil bys některému, aby si vzal tvou sestru? [If All Men Were Brothers, Would You Let One Marry Your Sister?] (Theodore Sturgeon) * Co se stalo s Augustem Clarotem? [What Happened To Auguste Clarot?] (Larry Eisenberg) * Náhražka [Ersatz] (Henry Slesar) * Do toho, do toho, do toho, řekl ptáček [Go, Go, Go, Said the Bird] (Sonya Dormanová) * Šťastné plémě [The Happy Breed] (John T. Sladek) * Setkání s vidlákem [Encounter With a Hick] (Jonathan Brand) * Z vládní tiskárny [From the Government Printing Office] (Kris Neville) * Kraj velkých koní [Land of The Great Horses] (R. A. Lafferty) * Poznání [The Recognition] (J. G. Ballard) * Jidáš [Judas] (John Brunner) * Destrukční zkouška [Test To Destruction] (Keith Laumer) * Andělé karcinomu [Carcinoma Angels] (Norman Spinrad) * Auto-da-fé [Auto-da-fé] (Roger Zelazny) * Navždy, a Gomora... [Aye, and Gomorrah...] (Samuel R. Delany)... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Dangerous Visions , 1967

Mayaku
26.06.2023 4 z 5

Tak tahle sbírka mi dala hodně zabrat a hltání příběhů se střídalo s nucením do pokračování v četbě. Velmi kvalitní povídky střídaly věci na hranici čitelnosti (a někdy i za ní - bez mučení přiznávám, že Jezdce purpurové mzdy jsem prostě nedala) a celkový dojem byl tak spíše nevalný. Nevyrovnanost v kvalitě příspěvků bývá u antologií častá, ale tady byly výkyvy opravdu velké. Když jsem se zpětně vracela k hodnocení přečtených povídek, s překvapením jsem ale zjistila, že většinu jsem hodnotila nadprůměrně, proto i celkově hodnotím na 4*. Přesto však ve mně zůstává pachuť nepovedenosti a když se mě někdo zeptal, zda bych mu tuto sbírku doporučila, řekla jsem, že spíše ne. To mluví za vše. Za přečtení ale určitě stojí: Destrukční zkouška, Do toho, do toho, do toho, řekl ptáček, Domeček pro panenky, Andělé karcinomu a Šťastné plémě.

Dobraadresa
12.12.2021 3 z 5

Knížka, která má mnohem lepší reputaci než obsah. V roce 2021 už je málokterá z "vizí" v povídkách v tomhle výboru nebezpečná nebo dokonce kontroverzní. Editor Ellison postavil PR antologie na tom, že obsažené povídky překračují tabu. To ve skutečnosti dělá asi jen jediná, ta nejlepší, povídka T. Sturgeona. Slušné texty tu mají kromě toho J. T. Sladek, N. Spinrad, P. Anderson a možná L. Niven a J. L. Hensley. Zbytek vlastně nestojí za to číst. Na antologii, která měla být tak nadupaná, jak tvrdí její pověst, je to docela málo. Dejme tomu klasický český výbor z angloamerické sci-fi Vlak do nebezpečí je mnohem zajímavější. Pokud vás zajímá skvělá sci-fi, přečtěte si samotného Ellisona, třeba nedávno vydaný Vrchol vulkánu. Tam je většina věcí parádních.

smazenaryba
02.03.2019 5 z 5

Na začiatku musím podotknúť, že som čítal aj lepšie zbierky, no jedno prvenstvo sa jej uprieť nedá, ba dokonca si myslím, že ani oň už nepríde. Je to výber naozaj odvážny. V žiadnom inom výbere nenajdete toľko poviedok, ktoré by sa iní vydať neodvážili. A to či už kvôli kontroverzným námetom, alebo spracovaniu.

A poviedky/vízie sú to skutočne nebezpečné a až na jednu výnimku minimálne veľmi zaujímavé.

Azda tretinu tejto už samo osebe veľmi obsiahlej knihy tvoria (často veľmi zaujímavé) editorove úvody (popisujúce pozadie vzniku poviedok), profily autorov a ich doslovy, ktoré sú často veľmi vitálnymi doplnkami k samotným poviedkam. Jedinečný žánrový (azda aj prekračujúci žáner) počin.

Disease
10.04.2017 4 z 5

Jak už to tak v antologiích bývá, nejsou tam samé bomby. Zajímavé to začíná být až po nečitelné (a nedočtené) Farmerově povídce. Ale jinak je tam vyloženě slabých kousků jak šafránu a hravě je vyrovnají nejen nadprůměrné povídky, ale i třeba Sturgeonův opus na hranici geniality.

yerry
15.05.2016 5 z 5

Hodnotiť túto antológiu je pre mňa dosť ťažké, keďže s antológiami som sa doposiaľ veľmi nepriatelil. Kvalita jednotlivých poviedok dosť kolíše, jedná sa o texty zo 60. rokov minulého storočia. Niektoré z nich sú už anachronizmom, ale s týmto vedomím som k nim aj pristupoval. Prekvapil ma ten počet poviedok s náboženským motívom, čo by som viac očakával u fantasy ako u science fiction. Zaujali ma úvody aj doslovy, k jednotlivým poviedkam, v ktorých sa dalo čo - to dočítať o jednotlivých autoroch a ich prácach. Celkovo u mňa kniha vyvolala veľmi dobrý dojem.

Nemám rád ak je dielo označované za zásadné alebo určujúce, ale táto antológia napriek svojim nedostatkom si plný počet hviezd zaslúži.

pajonek
22.05.2014 5 z 5