Nebe pod Berlínem

Nebe pod Berlínem https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7890/bmid_nebe-pod-berlinem-TTQ-7890.jpg 4 626 94

Kniha pro živé i mrtvé – rockové příběhy z berlínského metra. Třicetiletý učitel uprchne z Prahy do současné německé metropole, aby tam založil hudební kapelu U-Bahn a našel svou dívku Katrin... Styl prvotiny Jaroslava Rudiše (*1972) vychází z volného toku vyprávění hlavního hrdiny. S téměř až hrabalovským citem pro jazyk ušpiněný životem zaznamenává promluvy, které mezi sebou a s ním vedou všechny ty postavy a postavičky, s nimiž se v Berlíně a pod ním setkává. Kniha napsaná ve strhujícím tempu, současně, a navíc zábavně. Vyzrálý debut si nekonformními scénami získá nejen mladé čtenáře, milovníky Wima Wenderse a punk-rockové hudby, ale i ty, kteří si pamatují ještě NDR, umělohmotné indiány, pokrokového zpěváka Deana Reeda nebo to, jak naši východoněmečtí sousedé přelézali na podzim 89 zdi západoněmecké ambasády, aby pak své trabanty nechali napospas přičinlivým Pražanům. 1. vydání... celý text

luccus430
13.04.2019 3 z 5

Zajímavé téma příběhů točících se okolo berlínského metra, ale pro mě trochu monotónní. Myslím, že by mě kniha bavila více, kdybych v Berlíně byla a U-Bahn více poznala. Čekala jsem trochu víc...

jprst
17.03.2019 2 z 5

Pro tuto knihu, a zřejmě i autora, nejsem asi ta správná cílová skupina, ale po Grandhotelu jsem čekal více.

Kverulant
21.02.2019 3 z 5

Když jsem jako fanoušek Berlína a tamní MHD zjistil, že někdo napsal knížku o Čechovi, který v Berlíně založí punkovou kapelu, říkal jsem si, že z těch přísad snad nemůže být nic špatného. Čtení mi ale moc neutíkalo, na to jak je knížka tenká. Líbily se mi historky členů rodiny Katrin, duchařina a pověsti z U-Bahnu a vlastně vyprávění ze života Berlíňanů, ale jako celek mě příběh a jeho hrdina moc nebavily.

anansie
12.02.2019 3 z 5

Na rozdíl od předchozích knih, které jsem od Rudiše přečetla, mi tahle přijde poněkud slabší. U zážitků z berlinského metra jsem se postupně začala nudit.

Vakalik
09.02.2019 1 z 5

Velké zklamání. Moje první kniha od Rudiše a modlila jsem se každou stránkou, ať už je konec. Líbí se mi,jak si autor hraje s jazykem,ale to je asi jediné. Děj by byl zajímavý, ale to podání... Evidentně nejsem správná cílovka nebo generace, ale za mě hrůza.

Sobolosh
06.02.2019 4 z 5

V komentářích se často objevuje slovo "příběh". Je to vlastně příběh? Mně to přijde spíše jako lyrické básnění v próze, filmový pás sestříhaný z nálad, drobných příběhů a postřehů, hlášek, vzpomínek, střihnuto mystikou a zasazeno do podzemí, které je stejně inspirativní jako velkoměsto na ním, do podzemí, kde se zpívá, tančí, dře, pije i umírá. Taková modernější hrabalovština. Berlín mám rád, zavzpomínal jsem si.

francouz
01.12.2018 4 z 5

Já mám přístup Jaroslava Rudiše k životu velmi rád. Je to naprosto nekonvenční, bez zábran, je cesta hledání sebe sama.
Opět je v knize ta touha po vlastní katarzi, to, že zavřete dvěře a začnete naprosto nový život, který si chcete stavět podle svého, hledáte a možná nacházíte.
Samozřejmě i zde nacházíte, je zde spousta skvělých gegů z nichž jsem si tedy velmi užil hlavně tři fáze stavu s ženami, kontaktýrung, následován montýrungem a někdy přecházející v demontýrung. prostě s nadhledem ukazuje, jak někteří nahlížejí na svět. Opravdu jsem se bavil.

Yardak
25.10.2018 5 z 5

Já jsem Berlín! Já jsem Berlín! Já jsem... nejlepší prvotina, co jsem četl! Právem tato kniha obdržela Cenu Jiřího Ortena, respektive její autor.

anntine
18.07.2018 5 z 5

Knížku jsem četla v autobuse po cestě do Berlína a náramně si to užila. Autor výborně popsal atmosféru města a život jeho obyvatel. Současně jsem se začetla do dobře odvyprávěného příběhu, který mě nadchl zejména díky všudypřítomné berlínské alternativní kultuře a speciálním zážitkům z místního metra.

Kateshiki
09.07.2018 4 z 5

Velmi dobře zpracované, ale kniha mi přijde extrémně krátká. Některé věci jsem ještě teď nepochopila, takže kniha je spíš pro starší čtenáře. Pozoruhodné ilustrace.

bekule
11.05.2018 5 z 5

Taková mírnější předzvěst skvělého "Konce punku v Helsinkách". Příběhy metra v rozděleném Berlíně, pouličního českého muzikanta v již opět spojeném Berlíně, začátky jedné punkové kapely ale hlavně OČI skokanů - sebevrahů pronásledující bývalého řidiče soupravy metra. Skvělá četba pro milovníky nezávislé alternativní kultury. Po třetí přečtené knize od Rudiše si autora přidávám k oblíbeným, protože nemůžu jinak.

Mermaid
10.11.2017 4 z 5

Před patnácti lety, když vyšla tato knih, jsem na ní četla recenzi, tématicky mě zaujala a bůhvíproč mi ten název pořád rezonoval někde vzadu v hlavě.
Dostala jsem se k ní ale až nedávno a skoro bych řekla pozdě.
Už totiž nejsem na škole, rozevlátá studentka, které imponuje pseudo intelektuálství a svým způsobem tak trochu i bohémští zevleři.
A přesně takový je hlavní hrdina. Nedozvíme se proč je tam, kde je, kam směřuje, ačkoliv to od začátku vypadá, že každý jeho pohyb má vyšší cíle, které se nám už každou chvíli vyjeví. Vlastně jsou všechny postavy jen loutky bez vývoje, které tančí kolem hlavního tématu - berlínského U-bahnu a jeho tajemství.
Nicméně právě ten tajemstvím opředený ústřední příběh je napsaný docela hezky a pokud se v tom nebudete pitvat jako já, tak vám to určitě postačí.
Z úcty k talentu autora dávám 4 hvězdy, ale znovu číst nebudu.

Inozuka
04.09.2017 5 z 5

"Někdy stačí tak málo, aby to znamenalo tak mnoho, někdy stačí jedno slovo, aby se zapomněla celá věta, celý odstavec, celá kniha, aby se začala vedle stavět nová slova do nových vzorců a odstavců. Jo, jsem tady, abych zapomínal a ne se rozpomínal, nebo se rozpomínal, ale nejdřív zapomínal, teď hltám lačně to slovo, které fungovalo jako roznětka, a nuluju mozek. To sloví zní: ,Šukej mě.'"

hmyzák
29.08.2017 5 z 5

Podstatou románu je vyprávění,proud řeči, postřehy z života úplně obyčejných lidí v současnosti i minulosti. Řidiči metra, sebevrazi, socialistická nástěnkářka, punkeři, návštěvníci barů, jejich tramble, lásky, touhy. Berlín rozdělený na východ a západ a punkové vyprávění českého učitele Bohma, kterému se stane současný Berlín múzou i životem. Název inspirovaný filmem o andělech nad Berlínem, v našem případě to budou andělé z metra.

Vesmich
09.08.2017 4 z 5

Bém má všeho plný zuby a tak se sebere a uteče a zkusí to jinde a jinak. Jsou léta devadesátá, takže zvolí Berlín, protože má dobrý vkus a U- bahn, protože má rád mašiny. Potká se tam s druhým lůzrem takovým, zakopnou o sebe a zkusí to spolu. Spolu stěhují nábytek a spolu hrají, spolu bydlí, akorát o holky se nedělí. Lůzrovská romance o dumání z hulení a z věčnýho přemýšlení o chroustí nesmrtelnosti. Nijak zvlášť by mě příběh neoslovil ani za předpokladu, kdyby mě byl zastihnul před dvaceti lety,což ale nic neznamená. Nejsem ten hloubavý, životem se trápící typ. Inu, každý nemůže být Gagarin… Napsáno je to v každém případě parádně a o berlínském metru teď vím víc, než mi kdy bylo milo.

DeniseMarini
10.06.2017 5 z 5

Skvělá kniha, historky z U-Bahnu, osobitý styl psaní autora, kniha se čte jednoduše sama.

petulka.sasanka
02.05.2017 4 z 5

Ze začátku se kniha četla dobře. Užívala jsem si popis doby o východním Berlíně, socialismu, historky z úbánu, hudby. Ke konci se to začlo tak divně táhnout. ALE i přesto parádní kniha doporučuji přečíst.

PetraMishka
19.01.2017 4 z 5

Dobrá kniha, která se velmi dobře čte a má zajímavou atmosféru. Dlouho se mi nestalo, abych po přečtení chtěla město navštívit, ale tady to úplně láká. Hlavní postava je poměrně pasivní a moc jsem se s ní nesžila, ale ty historky z metra jsou výborné.

TipsyChipsy
12.01.2017 5 z 5

Knihu jsem slyšela jako audio, takže to bylo ještě hudebně obohaceno. Úplně mi to sedlo, jakoby to byla moje generační výpověď, lidí vyrostlých za socialismu a dospělých po revoluci. Líbil se mi způsob nekonvenčního uvažování a rocková hudba. Navíc název evokuje magický film Nebe nad Berlínem. V Berlíně jsem nikdy nebyla, ale cítím, že to město má v sobě něco silného.

Mayaku
12.01.2017 5 z 5

Skvělá knížka. Berlín je polarizující město mnoha tváří se specifickým geniem loci, který ne každému sedne. Rudišovi se podařilo dokonale zachytit nejen ducha a typickou povahu města, ale i pocity a rozpolcenost lidí, kteří jsou vrženi do jeho víru. Rudišův příběh mi učaroval, otevřel staré nostalgické rány a na krátký okamžik jsem si připadala jako bych opět byla v onom fascinujícím městě plném kontrastů. Berlin, ick liebe Dir!

"Občas se ptám, proč jsem tady, když bych měl být tam. Ale já nevím, kde mám být. Možná bych měl být někde jinde. Co když ale tady?" (s.77)