Nebe nad Perninkem

Nebe nad Perninkem https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476480/bmid_nebe-nad-perninkem-o2s-476480.PNG 4 444 444

Petr je mladý nadaný chlapec, který díky svému talentu lehce proplouvá studiem medicíny a záhy se stává úspěšným lékařem na prestižní pražské klinice. Jeho úspěch je ale vykoupen permanentním bojem s alkoholem, kterému podléhá čím dál tím více. Postupně ztrácí práci, rodinu i přátele. Rozhodne se tedy pro razantní životní změnu. Stane se obvodním lékařem v Perninku, malém městečku v Krušných horách. Zde, uprostřed přírody, v místech, kde lidé musí žít ve vzájemné pospolitosti, konečně nalezne nejen domov, ale i lásku... celý text

Darialay
25.02.2022 1 z 5

Přeslazený příběh, který se čtenářkám snaží namluvit, že z celoživotního kreténa a nakonec i dlouhodobě těžkého alkoholika se během cca roku stane ten nejromantičtější chlap snů s naprosto jiným charakterem. Všechny postavy zde mají jen jednu stránku, žádnou psychologickou sondu či hlubší vhled do jejich jednání autor nenabízí.

Z reálií Krušných hor tam není nic, než pár vyjmenovaných obcí ve dvou větách.

Celý děj knihy je navíc odhalen už v první kapitole, takže žádný zajímavější vývoj nebo zvrat nečekejte.

JaKa1974
25.02.2022 5 z 5

Když jsem začala číst tuto knihu, čekala jsem něco jiného, protože jsem již měla přečtenou knihu Chaloupky od autora. Ale dobrý. Chvílemi se kniha zdála zdlouhavá, ale vymanit se z alkoholové závislosti je také zdlouhavé. A konec byl krásný, vždyť štěstí patří k životu. Krásně se to četlo.

Charlesska
21.02.2022 3 z 5

Velmi čtivý příběh, ale ty postavy byly tak nevěrohodné, nebyl tam snad nikdo normální, samé karikatury extrémních povah.

Katrinreading
20.02.2022 5 z 5

Dobrý psychologický profil alkoholika. Dobře napsaný příběh. dobrá kniha, prostě.

Doksik
17.02.2022 5 z 5

Krásná kniha. Moc hezky se četla.

L.Helena
16.02.2022 4 z 5

Příběh jednoho napraveného alkoholika, na můj vkus byl konec až moc přeslazený. Ale četlo se to dobře.

Kerberos
15.02.2022 4 z 5

No Chaloupky to nejsou, jiné prostředí, jiná doba. Hlavní hrdinové doktor Petr, sebevědomý, drzý chlapík, který má úspěch jak u žen tak při studiu. Ničeho si neváží, propadá alkoholu a život má v troskách. Kamila má zase smůlu na špatné chlapy. Co se změní v jejich životech když se setkají?

Pavouček2
14.02.2022 4 z 5

O hodně lepší než Chaloupky, i když Chaloupky měli pěkný téma, jen to zpracování... Tady už jsem si dokázala k postavám udělat vztah, bylo to hodně čtivý, ze života, jen by za mě mělo být zapracováno na dialozích, ty mi přišli někdy divný, jako z tý červený knihovny.

Mayla
10.02.2022 1 z 5

Já jsem se namlsala na Chaloupkách a teď jsem zklamaná.Musím se připojit k několika předchozím komentářům - kniha typu červené knihovny není nic pro mne.Snad bude další dílo lepší.

alnahu
06.02.2022 5 z 5

I když jsem po přečtení knihy Chaloupky od tohoto autora čekala něco jiného-přesto mi tato kniha zaujala a pro mne byla napsána poutavě a čtivě.
Přečteme si příběh mladého lékaře Petra,který propadne alkoholu a dostane se až na samé dno.Musí opustit město a práci na klinice.Na internetu si vyhledá místo obvodního lékaře v Perninku.Nakonec najde své místo právě zde a zamiluje se do tohoto místa ,ale nejen do něj.
Byla jsem před pár lety na dovolené v Horní Blatné ,tak mi tato místa autor krásně připoměl.Moc se nám tam líbilo je tam nádherná, nedotčená příroda a krásné procházky .

LéňaM
06.02.2022 3 z 5

Od knihy jsem čekala něco jineho.
Špatná nebyla, ale opravdu spíš román- červená knihovna

eva3992
28.01.2022 3 z 5

Příběh Petra, kterého sledujeme v minulosti, kdy jako mladý floutek proplouvá životem snadno. Škola mu jde bez učení, a tak raději tráví svůj čas po hospodách. To se nezmění ani poté, co se stane doktorem. Kvůli alkoholu pomalu ztrácí rodinu, přátele i vážnost v zaměstnání. Řítí se tak na samé dno. V současnosti Petra sledujeme v Perninku, kde si sehnal místo obvodního lékaře. Svou druhou životní šanci nechce promarnit a snaží se žít tak, aby se za sebe nemusel stydět.

V Perninku potkáme další hlavní hrdinku – Kamilu. Ani ona neměla jednoduchý život a autor nám zde ukazuje to, jak žila, i to, kým je dnes.

Ač tu máme celkem čtyři různé úhly pohledu (Petrova a Kamilina minulost i přítomnost), je to napsáno přehledně, snadno se zorientujete. Kapitoly se svižně střídají a čte se to úplně samo.

Díky tomu, že jsou hlavní hrdinové téměř moji vrstevníci, lépe jsem se do jejich životů mohla vcítit a obzvláště některé události s nimi prožít tak, jak jsem je prožila sama – např. hokejové Nagano. Je to příběh ze života, jaký by mohl prožít kdokoliv z nás. Je zde ukázáno, jak se člověk může změnit, ale je někdy opravdu těžké tu změnu provést.

Nejde tady nezmínit atmosféru horského městečka. Jak je přímo na knize uvedeno – je to román z Krušných hor a autor zde nejednou vylíčil atmosféru horské krajiny tak, že byste měli sto chutí se tam hned jet podívat a strávit tam alespoň pár dní. Při čtení jsem si vyhledávala další informace a fotografie z Perninku, abych si ten pocit ještě vizuálně umocnila.

Příběh není napínavý tak, abyste otáčeli stránku za stránkou, nepotřebujete nutně vědět, jak to bude dál, ale je to spíše poklidné čtení o životě. Je fajn si knížku vychutnávat po chvilkách a nikam s ní nechvátat.

Bohužel mám ke knize i pár připomínek. Knihu bych klidně o pár stránek zkrátila. Některé „historky“ mi tam přišly zbytečné. Díky tomu, že autor v průběhu knihy několikrát zmíní, co nás čeká, chybí tu napětí a překvapení. Ano, píšu sice výše, že je to pomalejší čtení, ale trošku více tajemství by tomu jen prospělo.

Předchozí autorova kniha Chaloupky, se mi líbila o něco více, ale myslím, že i tak si další autorovu knihu moc ráda přečtu.

cornetka
27.01.2022 5 z 5

Hezká kniha o tom, co se může přihodit každému a že každý má právo být šťastný.

avokado4
22.01.2022 1 z 5

Nekvalitně napsaná, jednoduchá červená knihovna.

alena1228
17.01.2022 5 z 5

Velmi čtivý a poutavě napsaný román, který se odehrává z části v Praze, Sokolově a v podhůří Krušných hor.
Knihu jsem měla přečtenou za tři večery, nemohla jsem se od ní odtrhnout.
Příběh je snadno uvěřitelný, jako ze života, určitě se mohl stát komukoli z nás.
Velmi se mi líbilo střídání časových os a vyprávění z pohledu různých osob v příběhu ( Petr, Nina, Mirek, Kamila). Kniha trasuje období patnácti let a je zaměřena na vývoj osobnosti i směr, kam se hrdinové ubírají.
Kniha pojednává o mladém doktorovi Petrovi Holoubkovi, který se dostane až na dno a dovede se z něj zvednout.
S Petrem jsem soucítila, i když ne celou knížku. Je to holkař, na druhou stranu ale velký bavič a sympaťák, i když s pořádným škraloupem.
S Petrem se seznamujeme v době, kdy se dostal na studium medicíny a začíná jeho strastiplná cesta životem, kdy se z výšin dostává do propasti své duše a naopak. V této době poznává svou budoucí ženou Ninu, která je nevyrovnaná a zhýčkaná přepychem i strýcem. Nina si představuje, že život bude jen a jen úspěšný a prominentní, že bude patřit ke smetánce, nejlépe se slavným primářem, kterého z Petra cítí... Nina je velmi nesympatická, i když jsem dokázala pochopit její jednání, tak mi k srdci nepřirostla. Hlavně ke konci knihy se ukázal její pravý, zkažený a zlý charakter.
Nejvíce mě asi zaujalo vyprávění z pohledu právě Petra.
Do jeho života a osudu výrazně pak zasahuje jeho přítel, později sok v lásce i v práci Mirek, jeho nejlepší přítel Luboš a nová láska Kamila.
V románu je méně osob, což mi velmi vyhovuje, neztrácím se v nich. Určitě jich je méně než v Chaloupkách, celkově se mi tento román četl ještě daleko lépe. Vyznala jsem se v osobách, dobře se mi v nich orientovalo. Každý hrdina má svůj charakter i příběh, který se v závěru propojí a uzavře v jedno pouto. Je fajn si přečíst příjemný román se zajímavým tématem, v jehož ústředí je snaha se poprat se závislostí na alkoholu a najít své místo v životě a svou pravou lásku. Ne každému se to podaří. Je zde nádherně vykreslena příroda Krušných hor, čtení mě vneslo do přírody a pohodového stylu vesnice a srdcí místních obyvatel.
Je zde velice dobře ukázáno, jak člověka dokáže změnit i zlomit alkohol, závislost na něm a jaké má následky pro sebe i druhé. Je fajn od života dostat druhou šanci a hlavně ji nepromarnit.
Románu dávám plný počet hvězdiček a těším se na další knihu od tohoto autora.

1alena1
13.01.2022 5 z 5

Nebe nad Pernikem je čtivý román, který barvitě přibližuje život v horách pro nás, kteří tam jezdíme tak maximálně na týden zalyžovat, ale jinak si žijeme krásně v centru všeho dění. Obě knihy od mladého Štěpána Javůrka jsou vydařené, jen tak dál....

Kanylka
12.01.2022 3 z 5

Prostě tak jak je napsáno pod titulem knihy...Román z Krušných hor...Přečteno a kniha poputuje dál. Mnohem víc mě bavila kniha Chaloupky.

manasx
21.12.2021 1 z 5

Jsem na straně 120 a knihu odkládám. Vůbec mě nebaví - jsou tam pouze vztahové linky - netuším kam to vede, myslela jsem, že to bude spíše o životě v Krušných horách a možná to také nakonec tak bude, ale já už se to nedozvím. Ani o těch vztazích mě nebaví číst, kromě Kamily a Petra, ale toho tam zatím moc není. Nejvíc jsem se zasekla na začátku na těch vyprávěních psaných kurzívou, to mi přišlo obzvlášť divné - ten zlom, přerušení, styl... Nevím nebaví mě to...

zdehan
30.11.2021 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha o Krušných horách a obyvatelich přečteno za dva dny mužu doporučit.