Nebe nad námi

Nebe nad námi https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80606/nebe-nad-nami-80606.jpg 5 4 1

Antologie obsahuje ukázky z tvorby čtyř slovinských básníků starší generace. Dane Zajc, Kajetan Kovič, Veno Taufer a Miroslav Košuta patří mezi autory, kteří vstupovali do literatury v padesátých letech minulého století. Tento kvartet však nikdy nespojoval žádný společný program, jednotliví tvůrci přistupovali naopak ke svým básním s formální i myšlenkovou snahou vytvořit si vlastní, osobitý styl. Tak například v Zajcových verších nacházíme poetiku, která se jakýmsi syrovým tónem pokouší zachytit zlo jako nedílnou součást lidské bytosti. Oproti tomu Kajetan Kovič je známý spíše jako intimní lyrik, prosazující se ponejvíce laděním verše do klasického rytmu a rýmu. Za představitele modernismu, který ve svých verších neustále propaguje netradiční postupy, lze považovat Veno Taufera. Konečně - Miroslava Košutu můžeme charakterizovat jako mluvčího řídnoucí slovinské menšiny v Itálii, jehož poezie je hluboce spjata s rodným přímořským krajem v okolí Terstu.... celý text

rencovav
05.03.2022 4 z 5

Slovinští básníci mě velice mile překvapili, tohle je krásný objev z antikvariátu na Národní třídě. Nejjednodušší bude zase si tu zaznamenat básně, které mě zaujaly nejvíc (i když je to těžký výběr):

Dane Zajc: Nevyjdeš-li jí naproti, Za všechno zaplatíš
Kajetan Kovič: Romance, Uplývání, Bez nápovědy, Věno, Země oliv, Odchod, Vlaky
Veno Taufer: Doslova, Po zdi
Miroslav Košuta: Balada o poznamenaném, Pronásledování, Otevřený dům, Bílý a prázdný list

poezie

Veno Taufer
slovinská, 1933 - 2023
Miroslav Košuta
slovinská, 1936

Kniha Nebe nad námi je v