Naslouchač

Naslouchač
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/bmid_naslouchac-OED-275144.jpg 5 4368 4368

Naslouchač série

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.... celý text

viola5163
12.02.2022 5 z 5

Úžasná dystopická fantasy s poutavým příběhem a postavami. Čte se dobře, ale ze začátku může člověku připadat, že se vleče. Autorka si se světem a dějem úžasně vyhrála. Charaktery postavám odpovídají a ještě zde zakomponovala skutečnou událost.

jarmuk
09.02.2022 4 z 5

Trochu zdlouhavější rozjezd, ale nakonec se těším na pokračování.

terkah1
04.02.2022 5 z 5

Mistrovské dílo. Tato série dalekosáhle přesahuje moje očekávání.
Svět v této fantasy je originální a skvěle promyšlený.
Petra Stehlíková je skutečně výjimečná a to i v porovnání se zahraničními autory.

alimoon
01.02.2022 5 z 5

Opravdu originální nápad, tím spíše potěší, že vzešel od české autorky. Napínavý příběh, pěkně vykreslené postavy a především celý post-apo svět.

l_Riky_l
30.01.2022 5 z 5

Příběh je originální a geniální, strhne vás ani nevíte jak a jakmile mu propadnete, není cesty zpět...

Kniha dokázala propojit náš svět se světem, který má přijít. Je děsivý a plný tajemství, které se postupně odhalují. V tomhle díle jich vám autorka moc neprozradí, ale to se brzy zlepší.
Naslouchač vám vysvětlí spoustu slovíček, kterých jsem se děsila. Nakonec jsem zjistila, že někdo byl natolik chytrý, aby dozadu dal slovníček. Což beru jako velké plus.

S koncem jsem nejdřív nebyla spokojená, moc se toho nevyřešilo a přišel mi hrozně otevřený. Ale když jsem si přečetla Faju, druhý díl, tak svůj názor měním. Otevřený je, ale tak “mile”, je to jen začátek velkého dobrodružství, které Ilan zažije. A věřte, že u toho chcete být.

Tarey
30.01.2022 5 z 5

Do čtení knihy se mi vůbec nechtělo, nesnáším, když se něco vyzdvihuje, protože je to z Česka. Hrozně mě to odrazovalo. Velká chyba. Tak dobrou knihu jsem nečetla, ani nepamatuju. Musela jsem si po přečtení nechat pár týdnů, abych vůbec mohla napsat recenzi, protože jsem nenacházela slova. A pořád je nenacházím. Ale to nevadí, vše podstatné bylo napsáno jinými uživateli. Ve mně kniha zanechala nesmazatelnou stopu, otisk. Strašně mě mrzí, že se nikdy nedočkáme filmového zpracování, to by byla totiž pecka.

puczmeloun
29.01.2022 3 z 5

Zajímavý svět, který se ale očividně celý točí kolem jedné klasické konspirační teorie. Spousty vymyšlených mechanismů, postapokalyptické historie i společenských tříd (kast...), ale žádný pořádný děj a pro mě nesympatická hlavní hrdinka. Základ pro zajímavý příběh, ale zároveň zahlcení čtenáře cizími vymyšlenými slovy*. Na druhou stranu, netrpí to alespoň klasickými dvěma neřestmi podobné young adult produkce - nekřičí se hned po revoluci a hlavní hrdinka nezažívá romanci. Možná je to ale pouze tím, že je to jen první díl z mnoha - úvod, který sám o sobě neobstojí, jen nadhazuje témata a tajemství, která si připravuje pro příště. A i proto (nebo přes to všechno) je pro mě zdejší nadstandardně vysoké hodnocení docela překvapením...

První věcí, která mě docela překvapila, je styl vyprávění. Reálného děje je docela pomálu. Hodně se vysvětluje, odpovídá, vypráví. I úvodní představení světa bez nějakého dávkování je takové lenošné a čtenáři to nenechává žádný prostor pro zkoumání. Jsou knihy, kde si člověk postupné zvykání na autorem propracovaný svět užívá, dostává ho postupně, schované do dialogů. Tady jsou to bloky textu. S tím pak souvisí i to, jak "musí" být hlavní postavy upovídané, zároveň ale své promluvy na několik stránek zakončují často tím, že tolik ani říct neměli/nechtěli. Je to takové podivné...

O čem to pak celé je? Jasně, jak už jsem psal, je to úvodní díl celé série, ale i ten může mít vlastní uzavřený děj, schovaný ve větším celistvém vyprávění. Tady ale nějaká dramatická linka chybí, stejně jako vyvrcholení. Tak dlouho se vypráví, až je najednou konec. A také motivů je více - je to nějaká parafráze meziválečného utrpení Židů? Zajímá nás hlavní hrdinka? Tajemné příšery? Osobně mám teorii, že autorku zaujaly dávné konspirační teorie spojené s jednou jistou "výpravou", vymyslela k nim vlastní vysvětlení a okolo něj pak vybudovala svůj velmi složitý svět. Jenže když já jako čtenář vím, na čem je to reálně založeno, trochu mi to kazí ten fantasy pocit a už ze sebe ono podezření nesetřesu...

No a pak je tady hlavní hrdinka... U knihy Ve stínu Hvozdu jsem se naučil termín Special Snowflake Syndrome a v Naslouchači jsem si ho přípomínal znovu v míře vrchovaté. Jak já ten afektovaný styl neměl rád. A jak moc jsou pak divné výměny meze ní a (minimálně pro první díl) "hlavními zloduchy" - "mně se tedy moc nelíbí, jak vás zotročujeme, ale co už, já to nerozhoduji, takže sorry jako". Úplně jsem neměl při poslechu dojem z nějakých propracovaných charakterů.

*V tištěné verzi je to alespoň zlepšeno slovníkem uvedeným na konci knihy, který ale v audioverzi nijak pomoci nemohl. Zvláště když hned od začátku autorka ony vymyšlené slova láduje ve vysoké kadenci.

Aust
26.01.2022 5 z 5

Před přečtením jsem se toho bál, že mě to zklame. Slyšel jsem na to totiž všude chválu a já jdu často proti proudům současného celosvětového názoru. A taky jsem nikdy nečetl českou fantasy knihu. Avšak se tak nestalo. Kniha byla úžasná. Přečetl jsem ji na mé poměry docela rychle. Začátek ani bych neřekl, že by byl pomalý. Zdál se mi však hodně depresivní a trochu nihilistický řekl bych. Což rozhodně není negativum, do světa jsem se rovnou vžil a zapřemýšlel jsem se. A opravdu se mi líbí, že postupně tam byly dodávány naděje lepšího života. Že svět není černobílý. Hrdinka rozhodně není Mary Sue, má své chyby a to je na ní skvělé. I když možná by si někdo stěžoval, že je otravná, když se pořád ptá, ale mně to dávalo vskutku smysl. Především Mistr, Kapitán, jeho zástupci byly prohloubené postavy, u kterých jsem chápal jejich jednání. Při jejich scénách byla kapitola vždy o něco lepší. Kromě nich je většina postav dobře vykreslena. I když jsou záporné, nejsou jen tak pro nic a mají nějaký důvod. Svět je úžasně propracovaný. Líbí se mi, že historie působí jako opravdová historie. Že se střídají vládnoucí vrstvy a události, jak bych to čekal ve skutečnosti. Zkreslení místem narození je taky tam a ví je to, co dává smysl a postupně se to dozvídá. Mimo to bych nadnesl tajemno, které tam je znát a doufám, že se vše odhalí(především Nasterea). Abych dal nějaký objektivní negativum, je tam málo akce, jak je už napsáno. Mě to subjektivně nevadí, ale jsou lidé, kteří si na tom zakládají. Podle mě vyrovnané s první Smrtkou. Pokud to bude takto pokračovat, tak to bude spolu s ní 2.nejlepší fantasy série(po Písni Ledu a Ohně)

chomic_pisek
22.01.2022 4 z 5

Opravdu zajímavý svět a nápaditá, dobře napsaná kniha (jak už bylo níže po právu nesčetněkrát zmíněno), která má čtenáři co nabídnout a určitě si nenechám ujít i další díly. Ale tenhle styl science fantasy (jestli se to tak dá nazvat) mi tolik nesedí a navíc tam na můj vkus bylo málo akce a spádu.
Největším hrdinou příběhu je pro mě Vargas. Když vstupoval do Pětadvacítky, asi netušil, že s duvaly na zádech nebude odrážet útoky nastereí, ale nekonečný proud otázek... :-) Zvládá to obdivuhodně, podobné návaly zvídavých dotazů mám teď doma a zdaleka tomu nedokážu čelit s takovou grácií :-)

denisa2180
17.01.2022 5 z 5

Skvost.

Dlouho jsem odmítala cist české fantasy, ale zkus to, pry. Zkusila :-) A za pul roku jsem celou sérii precetla 4x, a i presto v ni stale nacházím nove a zasnu and tím, jak talentovanou autorkou Petra je. Toto je jedna z nejlepších fantasy, jakou jsem kdy četla. A tak zatímco Harry Potter je ma láska dětství, Naslouchac je láska dospělosti.

Co je mi opravdu lito je snad jen to, ze by si Petra zasloužila byt oceněna i mimo ten nas malý rybníček, coz se bez prekladu do angličtiny jen tak nestane. Trhem si vlasy, když vidim, jak jsou mezinárodní portály čtení "biased".

Takze pokud si toto autorka někdy precte: Ta fantasy kniha roku 2016 patřila Vám, Petro! A budu doufat, ze se Vase kniha dočkaji zaslouženého prekladu a světového věhlasu.

jancapen
15.01.2022 4 z 5

V poslední době čtu hodně propírané a diskutované knihy a tou je zajisté i Naslouchač. Jelikož jsem četla dost názorů na tuto knihu před přečtením, měla jsem možná tentokrát až moc velká očekávání. Kniha rozhodně není špatná, je zde dobře popsaná zápletka a poměrně sympatická hlavní hrdinka, ale zároveň to není nic, z čeho bych si sedla na zadek. Oceňuji slovníček na konci knihy a naopak mi trochu chyběla mapka, která by trochu pomohla v orientaci v popisovaném světě. V ději jsem stále čekala, jestli se nevyvine romantická linka, ale hrdince je 13 let a asi i proto, to nakonec nedopadne, možná v dalších pokračováních..

kuruteku
14.01.2022 5 z 5

Velmi zajímavé. Trochu mne vyděsilo začlenění Ďatlovovy výpravy, ale kupodivu je přirozené, vůbec nevadí. Sice autorka knihu neuzavřela, ale otevřela si prostor pro pokračování. Řekl bych, že to je skvělá odpověď ne všechny ty zahraniční "young adult" romány. Vývoj Ilan jejími slovy beru jako retrospektivu té třináctileté Ilan, která je naučena boji o přežití, dá-li se tomu říkat boj. Pochopení obou stran konfliktu Duvalských válek je také něco, co tak přirozeně, jak je to podáno v knize, moc nebývá.
Začátek je sice pomalý, ale ne nečtivý, spíš se citlivě seznamujeme s prostředím z pohledu Ilan. A dostáváme postupně obraz prapodivného světa a prapodivné společnosti. A poslední třetina letí tryskem. Naštěstí i nastrey jsou podány jako něco, co není černobílé, i když jsou za tím mrtvoly. Jsem do dalších knih zvědav na souvislost nastereí a té zakázané oblasti.

RadimWiniarski
12.01.2022 5 z 5

Že bych po dlouhé době objevil českého autora, který svým stylem psaní a vykresleným příběhem dalece přesahuje hranice našeho malého státu? Musím říct, že první díl této fantasy knihy má k tomu skvěle našlápnuto.
Začátek knihy může být však pro některé čtenáře opravdovou zkouškou ohněm. Ti, kteří mají rádi kupu akce a bezmyšlenkovitého létání z lokace na lokaci totiž budou minimálně v první třetině knihy opravdu zděšeni, jak pomalou výstavbu celý příběh má. Je nám objasňováno fungování tohoto dystopického světa. Nadále představena neskutečná plejáda charakterů + si autorka vymyslela pro tento svět spoustu nových slovíček. Musím tak ocenit umístění slovníčku pojmů na konci knihy, protože bývaly na začátku chvíle, kdy jsem měl problém pořádně pochopit význam vět, které naše postavy pronášely.
V tomto krutém světě se nachází i naše hlavní hrdinka Ilan, která má dar, který většina lidí postrádá. Ilan je charakter, který si člověk rychle oblíbí a kterému není problém fandit. Nevinnost, poznávání nových věcí, láska k rodině, rebelie. Místy sice hrdinka působí daleko vyspělejším dojmem, než by na svůj věk měla, ale to můžeme přičíst tomu, že se po většinu příběhu pohybuje ve společnosti starších lidí a tudíž od nich pochytila různé manýry a celkové vystupování. Z dalších charakterů bych asi vypíchl postavu Vargase, který má s Ilan úžasnou chemii a postavu Ravena, který je i přes málo prostoru díky humoru extrémně důležitým charakterem.
Co se akce týče, není ji zde mnoho. Když už se však objeví, tak je originální, brutální a hlavně si neustále dokáže udržet jistý pocit tajemna.
Líbí se mi také spousta odkazů na reálná místa, či události naší doby, které autorka do svého díla zakomponovala (Ďatlovova expedice, Paříž, Rumunsko).
Posledním důležitým bodem je podle mě absence jakékoliv romantické linky. Jsem rád, že ji sem autorka netlačila na sílu, a že se daleko více zaměřuje na témata rodiny a přátelství.
Za mě tak jde o počin, který má originální myšlenku, spoustu sympatických postav a hlavně úžasný náběh na něco velkolepého. Pevně tak doufám, že druhý díl bude nadále rozvíjet tento bohatý svět a postupně odhalovat odpovědi na tajemné otázky, které jsme tímto dílem získali. 90%

Plague
11.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Hezké české fantasy. Knihu mi přinesl Ježíšek, sám bych si ji asi nekoupil. Tak tedy díky Ježuro!
Naslouchače jsem přečetl skoro na posezení. Příběh je fajn. Autorka nevymýšlela nic extra složitého a za každou cenu dechberoucího. Vzala léty prověřenou klasiku toho, jak jsme svou nadutostí, chamtivostí a nějakou tou válčičkou zničili kus světa. Do toho zamíchala trochu magického uhlí a nějaký ten svár mezi těmi, co přežili. Přece byste nečekali, že se někdo poučil? Depak, hamižnost a nenasytnost vždycky zvítězí na láskou a pokorou.
Postavy jsou věrohodné a poměrně jednoduché. Hlavní hrdinka je prostě naivní dítě jak se patří. Vede svůj vnitřní boj, když je nucena postupem času konfrontovat všechny "pravdy" ve kterých vyrůstala a které jí šroubovali do hlavy s realitou, která není tak černobílá, jak se zdálo. Ostatní charaktery jsou poměrně jednoduché a tak nějak obyčejné v lepším slova smyslu.
Na opravdovosti celého zážitku přidá slovník, který autorka zvolila, respektive si vymyslela. Víc vás to vtáhne do příběhu ikdyž mě ze začátku sralo listovat ve slovníčku na konci.
První díl splnil svou úlohu první dávky, po které chcete další a nejlépe včera. Rozjel se zajímavý příběh a objevilo se několik záhad na které byste rádi odpovědi.

doporučuji

Dreamal
06.01.2022 5 z 5

Skvělé. Doporučuji. 13letému synovi se také hodně líbí, pro mladší bych nedoporučila.

vojta888
04.01.2022 3 z 5

No přišlo mi že kniha měla místy hodně nepochopitelné děje ale celkem se mi líbila a asi si přečtu i druhý díl.

Dakye
01.01.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem. :)

Wolfka
28.12.2021 4 z 5

Přečteno za noc. Skvěle popisy, navození atmosféry i postavy. Nejvíc mě bavily scény s Ilan a Vargasem, byly přirozené a uvěřitelné.
Petadvacitka je taková liga spravedlnosti nebo hanebni pancharti, ale díky poslední třetině knihy jsem ji vzala na milost i jejich "dokonalost".
Těším se na dvojku.

maca_t
22.12.2021 4 z 5

Přečteno na druhý pokus... chytla a už se těším na další díly.

petra5588
19.12.2021 5 z 5

Tak tohle byla fakt pecka, předčasný vánoční dárek přečtený za jediný večer :D