Naslouchač

Naslouchač https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275144/bmid_naslouchac-OED-275144.jpg 5 4369 4369

Naslouchač série

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit. V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin. Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem. Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea. Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.... celý text

kokiska197
10.05.2022 5 z 5

Čekala jsem, zda všechen ten humbuk okolo Petřiných knih je oprávněný. A musím říct, že jo. Naslouchač je prostě krásně vyprávěný příběh, který vás chytne, a když dojdete na konec a uvědomíte si, že je to teprv první díl, tak máte nervy v kýblu. Hrozně se těším, jaký bude zbytek série.

lucy.n
28.04.2022 5 z 5

Obdivuju umění vystavět a pojmenovat nový svět na starých základech. Zařazení do young adult může zbytečně odradit dospělé čtenáře. I v dospělosti se dá do příběhu krásně ponořit. Těším se, až děti poporostou a knižku jim ukážu.

Nerissa
26.04.2022 5 z 5

Dlouho jsem se k Naslouchači odhodlávala a donutila jsem se až v rámci výzvy. Moc jsem nevěřila, že se mi kniha bude líbit, protože už nejsem cílovka. Ale teda... nepamatuji si, kdy naposledy jsem četla do půl druhé do ráno...

tomas0851
21.04.2022 5 z 5

PŘÍJEMNÉ PŘEKVAPENÍ
Opět jsem, v rámci podpory českých autorů, sáhnul po knize mého oblíbeného žánru na základě recenzí a dobře jsem udělal.
Je pravdou, že se někdo někde zmiňoval, že díky tomu, že je hlavní hrdinka dívka, je to čtení spíš pro holky. Trochu jsem se bál, co mne čeká. Ale asi su holka, bo se mi kniha moc líbila.
Knihu jsem tentokrát opravdu přečetl jedním dechem, protože tak jak autorka vede vyprávění, je prostě boží.
Málokde jsem setkal s tím, že autor čtenáři svůj fatasy/postapo svět tak hezky popíše, vše vysvětlí a ještě přidá slovník.
Autorka pojala příběh jako vyprávění a prožitky dívky, převlečené za chlapce, aby ji rodina uchránila před zlým osudem jejich krutého světa.
Příběh je úžasně vystavěn, vyprávění je více než poutavé a s každou další stránkou přibývá napětí a čtenáře to nutí číst dál a dál až je najednou konec.
Pevně doufám, že další díly se ponesou ve stejném tempu a duchu.
Zaujal mne Kotleta, Sněgoňová, ale tohle mne dostalo. Toto za mne TOPka.

p.stranska
13.04.2022 3 z 5

Jelikož je kniha zařazena do žánru Pro děti a mládež, dávám tři hvězdy, které si určitě zaslouží, protože pro cca dvanáctileté děti to musí být zajímavý a napínavý příběh. Kdo má už trochu načteno, dost se nudí. Příliš jednoduchý příběh, žádná moudra mezi řádky (dokonce ani ta přiznaná) se nekonají. Zapomenete hned, jak knihu dočtete.

hachránkyně
08.04.2022 4 z 5

Naslouchač. Byla jsem jedna z těch, kteří české spisovatele nejen fantasy z předchozích zkušeností zavrhávají. Ale Naslouchač mě překvapil. Kniha byla zajímavá, příběh mě nutil číst dál (nebo nakukovat dopředu).

Nevím, čím to bylo, jestli nějakou momentální náladou nebo právě živým zachycením v textu, ale když jsem četla o tom, co se odehrávalo v jeskyni – přišlo mi to nějak hrozně strašidelné, živé a drásající, a to už jsem pár knížek četla a většinou na mě takhle věci nepůsobí. Možná je to i tím, jak autorka čerpá ze skutečnosti, takže si na Googlu můžete ověřit, že se některé věci doopravdy staly, a něco si o tom najít, a zároveň je to ale tajemné a záhadné.
Tím, že svůj příběh Stehlíková umístila do budoucnosti (která není v jistých ohledech vůbec nemožná) a některá místa jsou skutečná (Paříž, Ural), si člověk lépe najde k ději vztah než k nějakému vymyšlenému fantasy světu.

Jednu hvězdičku jinak dobře promyšlenému světu ubírám za způsob vyprávění a jeho podání. Informace čtenáři nejen na začátku jsou předkládány na zlatém podnose, a on tak nemá šanci na cokoli přijít sám. Styl mi přišel někdy trochu překombinovaný a umělý a snaha zvýšit napětí na mě působila opačně. Ale proč se ospravedlňuju? Přece stačí použít Ilanin vždy vyhrávající argumentační skvost: „Já jsem sklenař!“
---
„V Amárii se ještě dlouho poté, co byla založena ostatní sklenářská města, mluvilo rumunsky.“
„A jak mluvíme my?“
„Řečí, kterou dnes mluví skoro celý svět,“ odtušil unaveně. „Říká se jí angličtina a pochází z jednoho ostrova. Prý už na celém světě existuje jen pár míst, kde lidé mluví starými jazyky.“ (s. 44)

RaDeS7
06.04.2022

Knížka mě bavila, moc hezky se čte. Hodně zajímavý svět a nápady. Přečetl jsem to na jeden zátah. Za mě super.

Sylvanas
03.04.2022 3 z 5

Po přečtení recenzí jsem měla od knížky docela vysoké očekávání, ale jsem poměrně zklamaná.
Děj mě moc nezaujal, čekala jsem něco úplně jiného. Tohle bylo příběhem spíš středověk než nějaká sci-fy budoucnost, a kvůli velkému množství nových slov se mi to šíleně špatně četlo.
Oceňuji autorčinu snahu s vymýšlením tolika nových věcí, ale bohužel asi půjdu svým hodnocením proti všem ostatním... Další díly mě ani nelákají.

stanislav0373
18.03.2022 4 z 5

Naslouchače jsem poslouchal při nekonečných pracovních cestách v autě, bravurně načteno Jitkou Ježkovou.

V prvé řadě si i mě dostal tajemný sci-fi fantasy svět, plný sklenitu, rozličných lidí a jejich příběhů, legend. Velice potěšující.
A i já jsem však u některých dialogů přemýšlel, jak ono to vlastně s tím otroctvím/podrobením ve skutečnosti je, jaké jsou mantinely? Protože do klasické šablony mi to vůbec nezapadá... beru to prostě tak, že je to spíše pro ženy, dívky a nás, stodvacetikilové fousáče, milující hlas Jitky Ježkové...

Pisces077
16.03.2022 5 z 5

Kniha mě překvapila, ani trochu jsem si nemyslela, že by se mi mohla líbit, ale líbila. Je asi zbytečné k tomu něco dodávat, všichni už tady vše napsali za mě.

papajapa
15.03.2022 5 z 5

První setkání s touto autorkou a jsem velmi překvapená. A to kladně. Nečekala jsem, ze český autor napíše takovou pecku a ještě v zenskem podání. Co nejdříve se vrhám na dalsi díly.

jopp
06.03.2022 4 z 5

První díl dočten, trvalo mi to tři večery. Prostředí velmi zajímavé a ve světle současných událostí tak nějak doufám, že se v našem reálném světě neschyluje k podobnému vývoji.
Čtivá a napínavá kniha, kterou nebudete chtít odložit. Českou autorku bych za tímto dílem nečekala. Není to Duna nebo jiná legendární fantasy, ale určitě se vrhnu s nadšením na další díl.

Aleen
05.03.2022 5 z 5

Vzhledem k tomu, že hodnotím až po odposlouchání všech tří doposud vydaných knih, mám trochu problém oddělit od sebe jednotlivé díly. Nicméně pocity po každé z nich byly velmi podobné. To, co jsem cítila k Ilan (i Ilanovi) se neměnilo. Hrozně moc jsem jí držela palce, aby nikdo neodhalil její tajemství, identitu, ani schopnosti, žrala jsem, jak skvělý je to vypravěč. Prostředí, které autorka vytvořila je boží. Je to středověk šmrncnutý sci-fi budoucností. Nejdříve bylo pro mně trochu špatně uchopitelné, ale když jsem byla na konci knihy, zjistila jsem, že mi velice schází. Je neskutečné, co vše dokázala Petra Stehlíková vymyslet, ty nápady! Této knize nechybí nic: uvěřitelní hrdinové, které musíte mít rádi, nebo je nesnášet, jak jsem již psala, mimořádné prostředí a příběh, který se zamotává, jako blázen a pak zase rozmotává, aby se během pár stránek opět pořádně zašmodrchal. Myslím, že se jedná o mimořádný počin v tomto žánru.

Lidska_ctecka
05.03.2022 5 z 5

Drahouškové,
za mě to bylo úplně skvělé. Když se do příběhu ponoříte, už vás nepustí. Nadchla mě originalita příběhu a jeho zpracování. Miluju fantazy příběhy, ale tenhle ve mě zanechal pocit, že by náš svět takhle vážně mohl vypadat.
Velmi cením promyšlenost příběhu a jeho jedinečnost. (Další zajímavost byla, že o sobě hrdinka smýšlí jako o ženě, ale ostatní ji oslovují jako chlapce a v dialozích mluví v mužském rodě).

zirafinec
27.02.2022 5 z 5

Nádherná kniha, obdivuji autorčinu fantazii, protože tohle vymyslet nemohlo být nic jednoduchého. Rozhodně doporučuji a těším se na další díly.

Nel_ita
26.02.2022 5 z 5

Jsem milovníkem (Harryho Pottera) fantastických a magických světů či realit. Zbožňuji, když se celou myslí zabořím někam mimo realitu a na chvílí žiji jiný život s hrdinou, který mě provede jeho světem, jenž je složen z promyšlených detailů.
Naslouchač mě uchvátil svým novým a neotřelým impulsem, který přináší spoustu nových slov a společně s nimi i nové předměty, produkty, suroviny a bytosti.
Také se mi líbí, že zde platí nadčasovost - hlavní roli zde hraje láska, rozum a rozhodování se v těžkých situacích.
Kniha mě donutila naslouchat každé její stránce a na posledním listu jsem si uvědomila, že se ze mě stal naslouchač Stehlíkové. A teď mě omluvte, jdu rovnou za Fajou.

Renatas
23.02.2022 5 z 5

Čtivá kniha se zajímavým nápadem

fajka
22.02.2022 5 z 5

Tak tohle bylo opravdu něco. I když jsem knihu do ruky brala s dojmem, že to bude dobré, tak i přesto jsem z knihy opravdu překvapená. Hlavní hrdinka byla super. Byla sympatická a hned si ji oblíbíte. Svět, který Petra Stehlíková vytvořila, je neuvěřitelný. Nemám slov. Stále pohlcená celým příběhem se těším na další díl a knihu celým srdcem doporučuji!

duch72
21.02.2022 4 z 5

Jako fanoušek fantasy od Tolkiena po Gaimana jsem nemohl nechat českou tvorbu bez povšimnutí - a první seznámení se světem sklenitu mě rozhodně nezklamalo! Přestože kniha není nabitá akčními scénami, s výjimkou noční tragédie v otortenské jeskyni, která je popsána skutečně dechberoucím způsobem, tak se kniha čte velmi dobře. Ilan si rychle získala moje sympatie a napětí je téměř všudypřítomné díky tomu, že hrdinka musí neustále skrývat svoji identitu. Zajímavě působí také neustále střídání mužského a ženského rodu, které z toho vyplývá a se kterým autorka mistrně pracuje. Přestože je kniha pojatá jako popis budoucnosti našeho světa, nedošlo mi, že zánik Ďatlovovy výpravy je skutečná událost, a přišel jsem na to až dodatečně čirou náhodou. Další osudy Ilan si určitě nenechám ujít!

smajiska
18.02.2022 5 z 5

Skvělé, báječné, miluju! Přečteno za 3 dny. Originální, dobře napsané, čtivé. Kniha má napětí, příběh, zápletky, podněcuje fantazii a nutí mě číst dál a dál protože jsem prostě zvědá, co se stane na další stránce. Děj není předvídatelný ani nudný, nekopíruje žádné klasické fantasy.
Jediné co mi nesedí je věk hlavní hrdinky, tipovala bych jí víc...