Studňa

Studňa https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48490/bmid_studna-3Tk-48490.jpg 4 349 349

Jeden múdry človek, ale nebol to policajt, raz odhalil tajomstvo vraždy a z tajomstva sa razom stalo najstaršie kriminalistické pravidlo. Je jednoduché: vraždí sa buď pre peniaze, alebo kvôli ženám. Krauz a Fischer odrobili na oddelení vrážd pekných pár rokov a mohli iba prikývnuť, prax staré kriminalistické pravidlá poväčšinou potvrdzovala. Aj na jar roku 2003, keď našli zohavené telá mileneckej dvojice, vedeli už od začiatku, že motív dvojnásobnej vraždy bude buď v peňaženke mladého tiežpodnikateľa, alebo v nohavičkách jeho milenky. Aby sa dostali ďalej, museli rozplietať klbko udalostí spred roka, ale to im neprekážalo, lebo rozpletať klbká bola ich každodenná rutinná práca, len im nešlo do hlavy, čo za sviňu v ľudskej koži dokáže inému človeku prestreliť hlavu a potom aj telo... Nebol to pekný pohľad, keď ich našli, a smradu sa vyvalilo toľko, že aj požiarnici v maskách sa dusili a súdny lekár, uznávaný svetaskúsený rutinér, si po naozaj dlhej dobe úprimne vzdychol: ježišukriste. Ale inak to bol veľmi pekný a milý príbeh...... celý text

TomHr
12.09.2019 5 z 5

Sympatická banda vraždárska a jejich vtípky, vyšetřovací metody se zapojením hasičů a potápěčů, uvěřitelný příběh, do toho osobní život hrdinův... tentokrát všechno hraje a autor opět baví.

mi-380
08.09.2019 5 z 5

Chronologicky se tato dánovka překrývá s třemi dalšími: Hriech náš každodenný, Knieža Smrť a Kožené srdce. Vyšetřování se neobvykle protahuje a znovu se dočkáme spojení více případů.
Už po dvaadvacáté si kladu stejnou otázku: Co mě na románech z Nášho Mesta tak baví? Těžká otázka, nesnadné hledání odpovědi, ale pokusím se.
Hlavní je asi prostředí, postavy, historické pozadí – je to opravdu Naše Město a jsou v něm Naši Lidé. Prostě tomu všemu rozumím, ta místa i tyto typy lidí znám, politické změny posledních desetiletí jsem prožil, je mi to všechno povědomé, blízké a pochopitelné. Skandinávie, Amerika, Evropa, Svět – o všem čtu rád, jsem zvídavý a zvědavý, beru to jako poučení, rád vše vidím na vlastní oči, ale je to stále nějak vzdálené, zprostředkované, cizí. Naopak, ač rodilý Jihočech, v Našem Mestě se cítím jako doma.
A za druhé: humor a dialogy. Přesně odposlouchané, třaskavé, pohotové, cynické, někdy přehnaně drsné. Ale opět živé, skutečné, přiléhavé, nezbytné koření dotahující většinu příběhů k dokonalosti.
A za třetí a za čtvrté a… dalo by se toho najít mnohem víc, ale to bych musel opakovat něco, co už napsali ve svých komentářích jiní čtenáři, kteří mají práci Dominika Dána rádi stejně jako já.
90% (zatím 135 hodnotících s průměrem 86%).

Mala dvanásť. U žien je to trestné, ale pre whisky požehnaný vek.

„Nííč, ja len, že Oto si dnes ráno nečistil revolver, a keď si prišiel, podával si mu ho zo svojej skrine. Nenápadne, ale podával. Ak si dobre pamätám, tak naposledy dal svoj revolver z ruky v roku tisícosemstošesť po víťazstve Napoleona v Ulánbátare.“ „Napoleon v Ulánbátare nikdy nebol.“ „Ale s tým ostatným súhlasíš, čo?“ „Ty vieš človeka nasrať takto ráno o ôsmej, to treba uznať!

„Bystrica je vybavená,“ zahlásil Chosé. „Čakajú nás. Ako dlho to trvá do Bystrice?“ „Tebe dva dni, lebo po ceste je sedemnásť motorestov a v každom robia čašníčky.“

Dada077
13.07.2019 5 z 5

Bezdomovca nájdu utopeného v družstevnej jame s močovkou. Nikto nenahlásil nezvestného, no svoje stratené dospievajúce deti hľadajú hneď dvaja otcovia.
Krauz, Chosé and company lúskajú ďalšiu vraždu. Jej definitívne objasnenie prinesie jedna zabudnutá studňa.
úryvok: "Chosé sa tiež prišiel pozrieť zblízka. Postavil sa za Petru a tiež sa nahol dopredu nad stôl. Jednou rukou sa podopieral, ale tá druhá zaliezla niekam dole, kde mala Petra spodný lem minisukne a...
Petra iba nenápadne otočila hlavu a nosy sa im skoro stretli.
- Chosé, srdiečko, ak tie dva prsty posunieš ešte o tri centimetre vyššie, tak ti budú smrdieť,- usmiala sa nevinne kolegovi do tváre. "

mirka71
20.05.2019 5 z 5

V hodnocení knih Dominika Dána se už jen opakuji, vždycky přečtu prakticky na jeden zátah, slovenština nevadí, naopak, nejsem si jistá, jestli i češtině by všechny ty hlášky vyzněly tak vtipně...
Takže za mě opět naprostá spokojenost, mohu jen doporučit.

tlllk
04.02.2019 4 z 5

Ta forma bola čudná. V podstate pol príbehu rozprávala potencionálna obeť a druhú polku detektívi, takže sa z toho vytratilo všetko napätie. Po obsahovej stránke to bolo poučné, som rád že tento Klondajk je už za nami, aspoň dúfam ....

Salonka
27.07.2018 4 z 5

Moje úplne prvé stretnutie s D. Dánom. Netušila som, čo príde, tak som bola spočiatku trochu skeptická a aj napriek (či práve kvôli?) všeobecne pozitívnym masovým ohlasom na tohto autora som neočakávala bohviečo :-) ... ale nakoniec bola knižka milým prekvapením. Do príbehu som sa začítala ihneď a zlopla som ho asi na dva šupy. Páčili sa mi slovenské reálie (domov, sladký domov), tiež šikovné prelínanie viacerých dejových línií, ktoré dodalo deju najmä v úvode ten správny dramaticko-dôležitý ráz, načrtávalo zápletku a zoznámilo ma s postavami.

Čo mi v malej miere prekážalo, boli - napriek obecne veľkej "čtivosti" - občasné kostrbaté vety a vyjadrenia, takisto nezáväzné rozhovory kolegov vyšetrovateľov, ktoré mi pripadali násilné a vo svojej podstate nie vtipné. Toto však dokážem ospravedlniť, ba čo viac, keď budem mať opäť chuť na detektívku, určite si vyberiem niektorú Dánovku.

ivoiro
24.03.2018 5 z 5

Opět jsem se v knize nezklamal. Snoubí se zde napětí s humorem. A kdo se narodil v Našem Městě, ví, kde to je.

SMITH
11.09.2017 3 z 5

Jeden z tých priemernejších ...

Ajrad1981
25.06.2017 4 z 5

Anotace je zavádějící, člověk čeká úplně jiný vývoj, studnou příběh víceméně končí. Zas psát anotaci o žumpě by bylo vzhledem k názvu knihy zavádějící ještě víc. A pojmenovat knihu Žumpa, no nevím, jak by se takový název prodával ;-)

Za mě další fajn Dánovka.

beran25
23.11.2016 4 z 5

Já se u knihy nenudil a protože jsem starší ročník, ani slovenština mně nevadí.

vorenus
15.08.2016 4 z 5

Nemyslím si, že by se jednalo o nějaké slabší dílo autora. Nejslabší z knihy je jen ANOTACE. Já být autor, tak se hoooodně, ale opravdu k..... nase..!!! Ten člověk by si zasloužil opravdu něco ošklivého. Mučení lebky zvané budík by nebylo na škodu, ale úplně nejlepší by bylo, když už by v životě žádnou anotaci nenapsal. A všem čtenářům poradím, aby se jí obloukem vyhnuli a zbytečně se neochudili o ten krásný moment překvapení!!

zork
23.05.2016 3 z 5

Pre mňa, asi najslabšia kniha od Dána. Veľmi ťažko som sa cez ňu prelúskal.

mapet85
21.05.2016 4 z 5

A máme tu ďalšiu, v poradí 12-tu knihu, od slovenského spisovateľa Dominika Dána. V deji zasadenom do rokov 2002 a 2003 sa stretávame s celou „mord“ partiou.

Riešený prípad je zaujímavý, zo začiatku mierne zmätený z dôvodu väčšieho počtu dejových línií, ale všetko sa nakoniec utrasie a zapadne na svoje miesto. :-) Určité pasáže boli pomerne zdĺhavé, avšak popri riešení hlavného prípadu v knihe samozrejme nechýbajú vtipné vsuvky hlavných protagonistov partie „vraždárov“. Po prečítaní anotácie je jasné, akým smerom sa bude prípad uberať, a preto ak chcete byť v napätí do poslednej stránky, radšej si ju nečítajte. :-) Čo sa týka života detektívov, tak táto kniha prakticky nadväzuje na knihu Knieža Smrť, takže pre plnohodnotný zážitok knihy odporúčam prečítať v poradí Hriech náš každodenný, Knieža Smrť a Studňa.

Pre mňa „dánovka“, ktorá opäť nesklamala a už pozerám po ďalšej. :-)

„Nie každý prípad musí byť hlavolam, aj keď sa začne zhnitou mŕtvolou neznámej totožnosti.“

A na záver typický príklad pracovnej morálky zrejme nielen na oddelení vrážd : :-)

„Tak máme o desať pol, ešte je pracovný čas, takže všetci k šéfovi, máme nový príp...“
„Choď do riti!“
„Vyser si!“
„Dám ti po hube, a hneď je po pracovnom čase!“
„Ty máš výjazd, ty si choď, debil!“
„Zbaľme sa a zdrhajme, decká!“
Všetci boli nadšení, že môžu ostať v robote aj po pracovnom čase.

adelinka
09.04.2016 4 z 5

dobré čítanie, aj keď mi kamarátka povedala, že patrí toto diele medzi tie slabšie, ale od tohto autora sa mi číta dobre - hlavne známe prostredie - a prípady o ktorých sa hovorilo, alebo písalo.

Aliii
24.09.2014 4 z 5

Kniha se mi líbila, jen mě zaráží, že v anotaci se píše o vraždě milenecké dvojice, jako o hlavním motivu a přitom na toto téma "přišla řada" až na konci knihy...

Mako123123
01.08.2013 4 z 5

I ked kniha sa mi páčila, musím povedať že tá prvá tretina knihy (žumpácka) bola trocha zdĺhavá... ale inak GooD :) 4/5