Básnik

Básnik https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175074/bmid_basnik-1hr-175074.jpg 4 623 134

Na začiatku svojej kariéry detektíva oddelenia vrážd bol Krauz vystavený tvrdej skúške. Jeho zmysel pre spravodlivosť bol konfrontovaný s vtedajším právnym systémom a s výkladom spravodlivosti podľa socialistických právnych noriem deformovaným mocenskými praktikami. Po skončení akcie Rusalka, keď sa svojvoľne rozhodol pomôcť manželkinej spolužiačke Dane nájsť svojho otca v cudzine, dostal na výber. Krauz sa rozhodol. Rozsekol svoj gordický uzol a rozhodol sa ostať na oddelení vrážd. Lenže to ani Burger a ani elév Krauz netušili, že ich o pár dní čaká prípad, ktorý preverí nielen ich odborné schopnosti, ale aj najdôležitejší princíp spolupráce detektívov – dôveru. Z detektíva Krauza sa stane podozrivý zo spáchania série vrážd mladých dievčat. Pomôcť mu môže iba kolega, ktorý mu aj napriek kontroverzným dôkazom ostane verný, a vrah – básnik, ktorý ukradnutými básňami manipuluje všetkým a všetkými.... celý text

mončičáček
11.04.2022 5 z 5

Třetí setkání s Richardem Krauzem bylo nejlepší, byla jsem napjatá jako kšandy až do konce! Opět nechyběl humor, mrazivý exkurz do totalitních dob a básnické střevo Richarda Krauze příběh příjemně okořenilo...Je pravda, že mi Krauz lehce připomíná Harryho Holea(svérázný, ovšem výtečný detektiv, který rozhodně není svatoušek),ale to mu na sympatiích neubírá, naopak...Víc Dánovek česky v mistrovském provedení Martina Stránského bych prosila:-)

Iveta248
03.02.2022 4 z 5

Nováčik Krauz ako kriminalista na oddelení vrážd a zároveň ako básnik zo stredoškolských čias. Napätie a typický dánovský humor.

tittanie
09.01.2022 5 z 5

Autor je opravdu dobrý. Celou dobu jsem byla napjatá jak to celé dopadne. Přečetla bych knihu i dřív, ale v noci jsem se bála.
Jdu shánět další díl v češtině, což bude asi těžké, ale už se těším na další díl.

ErikaKej
01.01.2022 5 z 5

Prvý krát som čítala a kniha ma zaujala,druhý krát som si ju vypočula v podani pána Geišberga ktorý sa narodil pre Dominika Dána. Neexistuje lepší interpret. Príbeh je fakt dosť brutálny a vrah sa nedá predvídať. Navyše dokresľuje Krauzov charakter a dokazuje že nikto nie je bez chýb. Trojica Burger Hanzel a Krauz mala čosi do seba. Davam plný počet.

Vlk.kh
21.12.2021 2 z 5

Trochu krkolomně poskládaný příběh a zápletka. V sérii "Dánovek" řadím spíše k těm slabším.

Marek82
12.12.2021 3 z 5

Básnika som kedysi čítal ako knihu a pamätal som si z neho už len ducha doby, trocha bratislavského miestopisu a to, že šlo o Krauzove začiatky. Nepamätal som si ani vraždy, ani vraha. To asi pri detektívke nie je úplne dobre. Pričom sú Dánove knihy, kde si aj po rokoch pamätám detaily a páchateľa. Aj preto hodnotím knihu a príbeh ako slabší. Menej civilný a uveriteľný, viac smerom k severským detektívkam. Slovensko poznalo všelijakých vrahov, aj sériových, ale určite nie Básnika. Počúva sa to dobre, ale moja obľúbená kniha od Dána to nebude. Kritizovať by sa dala logika príbehu, promiskuita, aj prílišné až ťažko uveriteľné pitie. Aj kvôli tomu, že som knihy čítal náhodne a dávno, rozhodol som sa, že si vypočujem všetky a postupne. Prvý bol teda Uzol a za mňa bol lepší, pokračujem Nežnou fatamorgánou, ktorú som nečítal ani knižne.

Milonak
20.11.2021 2 z 5

Moje prvotina od Dána a ... zklamání. Slušný styl psaní, kniha "odsejpá", zajímavé postavy a i období, kdy se celý příběh odehrává - konec osmdesátých let. Dánovi se nedá upřít schopnost popsat výstižně a svižně předrevoluční a následující dobu, zajímavě jsou vykresleny i povahové rysy jednotlivých postav a také dialogy nenudí. Ale ten obsah..... Už prakticky na začátku mě překvapila scéna zavraždění první oběti, kdy jsem si říkal - co něco takového dělá v detektivce z českého prostředí?! Copak čtu předlohu k filmům typu Sedm nebo Sběratel kostí? Následuje mix "civilní" detektivky a absurdních situací, které mně to knihy tohoto typu vůbec nepasují - další vražda zabijáka respektive její způsob, Krauzovo sólo vyšetřování před i po jeho domácím vězením, způsob nalezení Ivicy ve sklepě ulice, která má být při filmování zničena, atd... Obrovské množství náhod a doslova odhalení a zjištění na poslední chvíli, raději ani nebudu zmiňovat závěrečnou scénu záchrany Krauze. Taktéž motiv vraha je pitomý a patří do kategorie již zmíněných amerických filmů. Jak bych za první polovinu dal 3*, tak s postupem času mě kniha čím dál víc začínala štvát a závěr to dorazil. Dávám 2* a musím zkusit nějakou jinou autorovu knihu. Psát umí, snad ne všude používá tolik fantasmagorií.

ZuK1
21.10.2021 5 z 5

Moje druhá knížka Dominika Dána se mi líbila určitě víc, než předcházející „Uzol“. Tentokrát už bylo hlavním tématem, narozdíl od prvního dílu především vyšetřování vražd a hlavním podezřelým se postupně stává detektiv Krauz. Napínavé čtení, mnoho dialogů „ze života“, dozvídáme se i hodně podrobností z Krauzova intimního života, alkohol teče opět proudem, bezchybné výkony však nijak neovlivňuje :-). Ideálně bych hodnotila 4,5*.

99jana99
03.10.2021 5 z 5

Tak touto knihou si mě Dominik Dán získal. Mělo to spád, napětí , vtip. Kniha se čte velmi dobře.

SadUnicorn
24.09.2021 5 z 5

Po druhém přečtení musím přehodnotit hodnocení a jednu hvězdičku navíc přidat. V chronologickém pořadí dávají knihy mnohem lepší smysl. Přestože masový vrah mstící se hlavnímu hrdinovi není úplně nejoriginálnější téma v této kategorii knih, dokáže zaujmout při kvalitním zpracování a to v této knize jednoznačně nechybí. Rozhodně kvalitně budované napětí a atmosféra, detailní popisy mrtvol a míst činu (nálezu), takže čtenář nepřijde skutečně o žádnou hrůzu. Postavy jsou většinou sympatické a všichni oplývají stejným cynickým smyslem pro humor. V průběhu dalších knih si k nim čtenář postupně buduje vztah, takže přestože se zde Krauz jeví jako prvotřídní děvkař, postupně mu to budu ochotná odpustit. Při poslední větě knihy mi přeběhl mráz po zádech, i když jsem to tušila.
Jediná neuvěřitelná věc mi na celé knize přijde to, jak všichni chlastají a neopijou se a stále myslí a mluví jasně. Slyšela jsem, že Slováci vydrží dost, ale až tolik? :D
Přečteno za tři dny a doporučuji audioknihu!

janina66
17.09.2021 5 z 5

Tak tento, v pořadí 2.díl, byl naprosto strhující, napínavý s originální zápletkou. Přečtenou za dva dny.

kolacky
13.09.2021 5 z 5

Žasnu, jak při tom množství frťanů, panáků a skleniček hoši něco vyšetřili! Hodně povedená knížka. (A úžasný ruský režisér!!!)

BaPe895
02.08.2021 4 z 5

Jedna z jeho lepších,přesto mu stále nemůžu úplně přijít na chuť.

Nymfadora.T.
19.07.2021 3 z 5

Začínám si pomalu zvykat na styl psaní DD. A protože jsem knihu četla hned v návaznosti na předchozí, tak už mě to i chytlo. Napínavé, zajímavé téma, Krauz ,přesto, že se se jeví jako velký sukničkář (slušně řečeno),tak bude i sympaťák. Asi to vypadá, že budu pokračovat...:-)

Lamanai
06.07.2021 4 z 5

Možná nejlepší "Dánovka", kterou jsem četl. Dobře postavený příběh, promyšlená historie postav. Hvězdu sundávám za to, že všechny postavy mluví stejně a jsou podobně cynické. Znovu mě dráždilo to pohrdání takřka vším. Dominik Dán koření vše humorem tak, že je občas poněkud překořeněno. Ale to je jev běžný ve všech jeho knihách. Moc se mi líbilo zasazení případu do doby před převratem, reálie byly nápaditě využité. Zase jsem se dozvěděl pár nových věcí, tentokrát z oboru stavitelství a pyrotechniky. Nesedělo mi tam sice pár drobností a bylo to trochu přitažené za vlasy, ale to k nadsázce detektivek už patří.

smardice
01.07.2021 5 z 5

Detektivky z komunistického Československa vůbec nevyhledávám, ale jelikož tato navazuje na Uzol, přečíst jsem musela a budu pokračovat dále, protože je to napínavé, občas drsné, občas vtipné, má to spád, zkrátka Dominik Dán ví, jak v nás udržet napětí.

Corso
15.06.2021 5 z 5

Rozhodol som sa ist seriou ako ide jej vnutorna chronologia. Takze toto je moja druha Danovka. Krauz ma dar zapliest sa do peknych... sraciek :) V tejto knihe je Dan uz poriadne vypisany a remeslo zvlada obdivuhodne. Mozno sa toto bude zdat pre niekoho ako ruhanie, ale 87. okrsok Eda McBaina sa moze ist schovat. Zaprve chemia medzi postavami je o par levelov vyssie, strasne ma bavi to spickovanie medzi mini, opis prace kriminalistov detto. Vrazdy su aspon teda v tejto knihe morbidne. A atmosfera predrevolucnej... Naseho Mesta, proste to nema chybu ani ako retro dokument prace od beznych bezpecakov az po tajnych, kontrasov, politicke oddelenia funguju este naplno. A seriove vrazdy mladych dievcin no to proste musis uznat, (opriem sa o dalsi priklad... Minier a May su hadr).
Vypocute ako audio v prednese Mariana Geišberga. Ked on mal tak spravny sarkasticko nostalgicky hlas. Ako by to bolo pisane pre neho. Neviem kedy to budem pocuvat ale uz mam zakupene 4 dalsie audio-danovky. Minimalne tieto zo "starych cias" ma neskutocne bavia.

baji42
29.05.2021 4 z 5

Tato detektivka se mi líbila trochu víc než předchozí, ale stejně nemohu dát plný počet hvězdiček. K zahraničním titulům to má opravdu daleko.

Mudry
04.05.2021 5 z 5

Tentokrát detektivka téměř severská. Od první až po posední stránku jsem byla dějem opět zcela pohlcena. Že by Richard nemohl aspirovat na nejvěrnějšího manžela roku, mi už po sedmnácti přečtených dílech došlo , ale že je to až takový kanec ....? A vestibul plný plakátů - takovýho svinstva - to mě dostalo :-) .

Česneksmedem
23.04.2021 5 z 5

Osmnáctý díl (ve skutečnosti druhý v pořadí) jsem mimořádně četl v češtině. Taky to šlo, ale na originál knih DD jsem si už zvyknul. Taky bych řekl, že je to jeden z nejméně vtipných dílů doposud (prostě Vaňa chybí). Jinak fajn čtení s poněkud divokým závěrem. Doporučuji.

Dominik Dán
slovenská, 1955