Mucha

Rok po nežnej revolúcii bolo v Našom Meste založené samostatné oddelenie vrážd, ale vraždilo sa aj dovtedy, aj za socíku, aj v prechodnom období roku 1990. Kriminalisti zápoliaci so starým "závratným" počtom vrážd, až päť ročne, si odrazu museli zvykať na prídel dvadsiatich, po niektoré roky až tridsiatich prípadov a s nárastom brutality, o akom sa im zatiaľ ani nesnívalo. Jednou z nich bola aj vražda mladého dievčaťa. Nebola dcérou žiadneho skorumpovaného politika, žiadneho multimiliónového otecka, nebola ničím zvláštna, iba taká obyčka. Ibaže ju jedného dňa našli pri jazere v lesoparku zavraždenú. Mladé a pekné dievča. Zaživa, teraz už nie. Niekto jej zviazal ruky za chrbtom vlastnými pančuchami, zaškrtil ju a možno aj znásilnil, ale to sa už zistiť nedalo. Telo sa už začalo rozkladať a všetky stopy zmizli. Krauz a jeho kumpáni začínajú od nuly, ako už veľakrát predtým a veľakrát potom. Niečo im ale predsa len ostalo, malá, takmer nepostrehnuteľná stopa, ktorú po sebe zanechala mucha. Uvidíme, či to bude stačiť na vyriešenie tejto záhady. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26762/mucha-YZ4-26762.jpg 4.4192

Naše Mesto (10.)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Slovart (SK)

stantere

oba díly pěkné a zajímavé čtení všem doporučuji kdo má tento žánr rád

PetK

Další z řady případů slovenských vyšetřovatelů/detektivů si drží stále výborný standard. Doporučuji v audio verzi a v chronologickém pořadí.

Eliska17
19.12.2016

Moje první kniha od Dominika Dána, takže vlastně nový objev. Byla jsem velmi překvapená. Dva "hlavní" hrdinové mi byli hned sympatičtí a přestože nemám zrovna ráda silné výrazy, tady to prostě patřilo k věci. Hlas a přednes Mariána Geišberga je fantastický. Já všem milovníkům současných kriminálních příběhů jen doporučuji /i když mi občas běhal mráz po zádech/.

mirka71
18.12.2016

Opět jak jinak, než skvělý Dominik Dán. Kdo čeká klasickou detektivku - na začátku vražda, na konci zatčený pachatel - tak bude zklamán, ale v reálu to tak také někdy přece bývá . A knihy Dominika Dána jsou velmi reálné. Pohled na práci kriminálky a okrajově i StB , v době těsně před sametovou revolucí a těsně po ní je velmi autentický. Zpětně pohled na tohle období je pro mě dost přínosný.
Jeho knihy mají určitou návaznost, což mi vyhovuje, stejně tak i černý humor, bez kterého by to rozhodně nebylo ono a parta kriminalistů, kteří rozhodně nemohou být prototypem dokonalých policajtů, ale o to jsou lidštější . Většina knih zatím česky nevyšla, takže čtení ve slovenštině je trochu náročnější, ale nevadí. Několik knih jsem odposlechla jako audio, výborně načteno, ať od Mariana Geišberga, nebo od Jozefa Vajdy , slovenština je na poslech velmi příjemná. Za mě všechny knihy Dominika Dána mohu jen doporučit, těžko se od nich člověk odtrhne.

Ajrad1981
13.12.2016

Moje první kniha od Dominika Dána a velmi příjemné překvapení! Detektivní příběh, který obsahuje asi vše, co by měl podle mě obsahovat, včetně nečekaného zvratu, a přitom je takový "náš", domácí, byť vlastně zahraniční :-) Členové mordparty si sice za celou dobu nedokázali získat moje sympatie, ani jeden z nich, ale příběhu to na kvalitě neubírá.

Monika72
27.09.2016

Mě se zatím líbily všechny knihy od Dominika Dána...poslouchám je v audio podobě a jsou perfektně namluvené a to dělá také hodně. Oblíbila jsem si je právě pro ten opravdový humor chlapů mezi sebou. Je mi vždy líto, že kniha končí a mohla by se prodloužit o tady už zmíněné popisy vnitřního života i soukromí postav.....dala bych i více prostoru těm ostatním kriminalistům jako je Vána ,Burger a ostatní. Jak žijí oni atd. Celkově mě baví uvěřitelnost případů a jejich šetření. To je to hlavní osvěžující v tom velkém množství krimi kde je geniální vrah a ještě geniálnější detektiv . :-)

Skripi
09.09.2016

Knihu som si vypočul nahovorenú a musím povedať že je to jedna z tých lepších detektívok. Vadia mi iba reči o bývalom režime. Viac by ma knihy od Dána bavili bez nich...

Jaruš7
13.08.2016

Celkem dobrá i s poučením z entomologie, hold v nových začátcích bez pc a mobilů to ještě nemělo ten informační švih, takže se kniha jeví jako ždibec slabší, ale D.D. má mé vřelé sympatie, takže je na špici mých NEJ.

orinka3
01.07.2016

Kruci, já mám smůlu. Už druhá knížka, kterou nemůžu číst a po pár stránkách odkládám. To bych musela spadnout z Marsu, abych uvěřila tomu, že na služebnách kriminálky se mluví tak hloupě! Totiž - žiju v přesvědčení, že kriminalista má minimálně ukončené základní vzdělání:), ale dialogy těchto policistů mi připadají spíš jako rozhovory chovanců nápravného zařízení. Zbytečné vulgarismy, zbytečné popisy toho, co na služebně chlapci z nedostatku lepší činnosti tropí... Připadá mi to jak z šestákového krimirománu a vidím v tom podbízení se těm čtenářům, kteří si na nějaké navoněné řečičky nepotrpí a drsnou detektivku si představují takhle:). Takže se omlouvám nadšeným příznivcům spisovatele Dána, ale první setkání s jeho tvorbou je pro mě naprosté zklamání a další jeho knihy si ráda odepřu.

Ivan F
27.06.2016

Tretie stretnutie s autorom. Vrátil som sa do dôb, kedy som bol študent a atmosféra ranného budovania kapitalizmu sa mi vrátila na plnej čiare. Horšie to bolo so samotným príbehom, ktorý nie je zlý, ale je predvídateľný a nedokončený, teda aspoň jedna jeho časť, ktorá sa týka chlapa, ktorý sa predstavuje v knihe ako vojak. O ňom je pravdepodobne nejaká iná kniha. Čo sa týka pitia alkoholu počas služby, tak to tak aj bolo, môj strýko bol na kriminálke v Blave ešte za totáča a potom v rannom štádiu budovania kapitalizmu, videl a počul som od neho všeličo.

edith79
07.06.2016

Ten Dán mi ale dává. Úplně jsem se do té jeho krimi partičky zamilovala. V krátké době je to už několikátá jeho kniha a zase jsem spokojená. A navíc teď můžu okolí oslňovat svými znalostmi o mouchách :-)

Patricio
25.05.2016

Dominika Dána jsem objevil celkem nedávno a toto je jeho šestá kniha, kterou jsem přečetl. Je fajn pocit vědět, že jeho příběhy jsou ve svém ranku top a mám jich ještě tolik před sebou. Moucha je opět vysoký nadstandard. Duo Burger-Krauz opět nezklamalo svým ostrovtipem. Scéna z bunkru je napsána opravdu mistrně. Bravo.

Vetinari
17.05.2016

Přečteno za 2 dny. Nemohla jsem se prostě odtrhnout, ikdyž jsem hlavní pointu odhadla už téměř na začátku. Skvělá knížka. Nadmíry vulgární mluvy jsem si nějak nevšimla. Řekla bych, že na Dána prostě průměr.

Ladys
09.03.2016

Na Dána průměr. Ale pořád se to dobře čte, stánky víceméně odsejpaj.
Jediný opravdový mínus je sprostá mluva policajtů, která ve srovnání s jinými Dánovými knihami, kde hoši z kriminálky mluví slušně, prostě bije do očí. Nejsem žádný slušňáček, ale takový skokový přerod je divný.
Jo a vlastně ještě ten jejich ranní chlast. To bych také chtěl vidět.
I když je to možná dáno tím, že chronologicky je tento román starší a já ho přitom četl jako poslední a hoši mezitím šli do sebe.

sioux
29.02.2016

Moucha mi nesedla. Přečetl jsem od Dominika Dána několik knih a z počátečního nadšení jsem postupně vystřízlivěl a tak jsem si dal pauzu, že mi to třeba pomůže. Asi po roce jsem tedy zkusil Mouchu a už asi Dána číst víckrát nebudu. Sice nadále oceňuji, že dokáže dobře zachytit život zločince, že opravdově líčí život detektivů a že v jeho podání hrdinové mluví tak, jak se v realitě u poldů mluví, ale ty věci, které mi ze začátku nevadily, tak už mě teď otravují. Tady jsou - příliš velké množství času je věnováno rozhovorům poldů o ničem a děj nemá spád, dialogy jsou na jedno brdo jen s obměnou slov, zločincovi pochody a činy jsou popsány příliš krátce a přitom je to to, co se mi zdá u knih Dána nejzajímavější.

weberda
18.12.2015

Dominik Dán mě nepřestává překvapovat.Těším se na druhý díl.

konicekbily
12.12.2015

S humorem a nadsázkou líčí na činnosti policistů život ve společnosti po doufám, že poslední, naší revoluci. Jemný humor hlavních postav příběhu je vyvážen hrubými výrazy a lidovou mluvou - a je to k dobru knihy. Je to moje první kniha autora a líbila se mi. Navazující mucholapku mám již objednánu a docela se na ní těším.

AlesXXX
15.10.2015

Velmi slabé. Knihám jako Básník nebo Rudý kapitán nesahá ani po kotníky. Jediné co trošku zvedlo úroveň byl závěr.

KlérTomson
27.07.2015

Knížka je pro mě po všech stránkách dokonalá! Tak jako každá z Dánovek. Jsou originální a poutavé.

raty
02.07.2015

Zápletka se mi líbila. Těším se na pokračování. Ale vůbec se nepodivuji, že se snad nějaký čtenář pohoršuje nad výrazy z knihy. Podivuji se také. Je to nutné? A v takové míře?

Veruna111
18.01.2015

Spíše průměr.

petrj
06.01.2015

Po letech první detektivka a líbila se. Těším se na pokračování

DANIK38
28.07.2014

Zatím nejlepší knižka od tohoto autora. Mám jich přečtených více ,ale tato se mi líbila nejvíc

Godzila.007
01.06.2014

Dobré počtení, ostatně u tohoto autora - jako obvykle.

MahulenaK
27.05.2014

Dán mě baví čím dál víc a netrpělivě čekám na rezervaci z knihovny-volné pokračování Mouchy :-)

pobijecmuch
24.05.2014

Ze začátku mně to nechtělo vzít, ale asi od poloviny jsem to vzal nadvakrát až do konce.
Dán si na nic nehraje a píše jak to v životě chodí i se slovníkem, který beru. Moc se podivuji, že některý čtenář se tu může pohoršovat, že je to snad sprosté.

mapet85
09.02.2014

Ďalšia dobrá detektívka z pera Dominika Dána, nechýbalo napätie aj zvraty. Oceňujem aj poznatky z forenznej entomológii. Som zvedavý ako to dopadne v Mucholapke, keďže je to priame pokračovanie tejto knihy. :)

vikikl
07.10.2013

Tak kniha byla celkem čtivá, příběh dobrý, ale v něčem souhlasím s Markem viz komentář níže. A sice to jejich pití na služebně, tomu se dá těžko uvěřit... To jako do sebe hned ráno lupnou pár panáků vodky a hurá, sedáme do aut a jedeme vyšetřovat případ? No nevím...

Patapuf
16.07.2013

Příběh zajímavý i když spousta věcí se dala odhadnout dopředu, ale zase na druhou stranu je to příjemné a oddechové čtení...

Mako123123
23.03.2013

- Tak ako aj u predchádzajúcich dielov... Chýba mi zložitejší popis psychiky a motívu správania sa hl. postáv, namiesto toho nám autor podáva čiernobiele typizovanie postáv (Kraus je ten všehoznalý fešák, Váňa je ten tupý tučko ktorý furt myslí na žranicu atd...)

- Vadí mi (a aj v Uzle som to vytkol) to nehanebné flirtovanie Krausa s inými ženami. Aspoň že v tejto časti si to s jeho objektom záujmu nerozdal... ved má predsa ženu a deti... Ale aj tak, nemá on výčitky svedomia? Ja by som mal jak hovado. Napríklad tuná autor mohol viac opísať Krausovu psychiku...

- Až príliž veľa pijú, nieže by to bolo nemorálne ale, doboha, ved sú policajti v službe! To zároveň zvládajú riadiť autá, naháňať páchateľa a viesť vyšetrovanie? A ich vedeniu to nielenže nevadí ale aj sa pridá!? V tých dobách bola vodka riedená, nebola tak silná alebo čo?

- Až príliž nepravdepodobná zhoda okolností pri nachádzaní stôp, ktorá posúva vyšetrovanie vpred... nejak som tomu nemohol uveriť.

+ Napriek tomu to bolo celkem OK, bolo to akčné, zaujímavé a ľahko sa to čítalo.
Takže u mňa 3/5 ... idem na dalšie diely....

detektivky policie vraždy

Dominik Dán