Národní opruzení

Národní opruzení https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510435/bmid_narodni-opruzeni-451-510435.jpeg 4 350 79

Národní opruzení série

Fiktivní detektivka s romantickou zápletkou postavená na historických událostech českého národního obrození. Jak přesně probíhalo národní obrození? To netuším! Ale představuji si ho jako Národní opruzení – smyšlený příběh, kdy Neruda byl ještě kluk, Světlá neměla zábrany, Němcová toužila po lásce a Havlíčkova drzost hýbala dobou.... celý text

klarca1993
20.06.2023 4 z 5

Super oddechovka, která vás vezme do české historie. Něco pravda, něco fikce, což se zde těžko odlišuje, ale až na pomalejší rozjezd je kniha velmi povedená. Řekla bych, že třeba pro studenty nebo pro příležitostné čtenáře ideální

monikasbookclub
19.06.2023 4 z 5

Skvělá knížka na víkend nebo pro příležitostné čtenáře! Příběh je originální a vtipný zároveň (škoda, že je tak krátký). Díky tomuto příběhu se dostanete do temných ulic staré Prahy a dozvíte se zajímavosti o národním obrození a také o známých českých auterech. Začátek je sice pomalejší, ale potom se kniha rozjede a nebudete se moc od čtení odtrhnout. U některých okamžiků v příběhu se dokonce i zasmějete. Co se týče detektivní zápletky, tak za mě byla dost slabá (vůbec bych to za detektivku neoznačila). A nevím jestli budu jediná, ale taky se mi vůbec nelíbil ten románek mezi Havlíčkem a Němcovou (ale to je spíše můj osobní problém ). Rozhodně jsem si ale čtení knihy užila a můžu ji vřele doporučit. Takže pokud hledáte originální oddechové čtení na víkend, touhle knihou nesáhnete vedle.

Moc děkuji @humbook_blogeri #humbookblogeri za možnost si knihu přečíst.

vsude.kniha
19.06.2023

Další česká kniha na mém seznamu přečtených knih. A další skvělá kniha. Národní opruzení je hlavně velice originální. Je to něco úplně nového a jiného, za což jsem moc ráda! Národní opruzení budu dlouho a všude doporučovat!

Postav v této knize bylo za mě docela dost a já se musím přiznat, že ze začátku jsem se v těch postavách trošku ztrácela. Líbil se mi ale pohled ze třetí osoby. Ten v knížkách moc často není a tady se hodil. Nebyla žádná postava, která by mi neseděla a vadila mi, ale nejvíc jsem si oblíbila postavu Jana Nerudy.

Prostředí staré Prahy se mi moc líbilo. Ikdyž je to útlá knížečka, v ději nechybělo vůbec nic. Byla tu detektivní zápletka i romantická linka. Bavilo mě to od začátku až do konce. Pořád se tam něco dělo a nenašla jsem žádnou nudnou část.

Knížka je vážně čtivá a jelikož je krátká, budete to mít přečtené raz dva. Stránky mizí pod rukama a vy jste z ničeho nic na konci knížky. Líbil se mi styl psaní autorky a já se těším až si přečtu i její další knížku, která už vyšla.

Národní opruzení rozhodně hodnotím pozitivně. Jedna z nejlepších českých knížek, jaké jsem kdy četla. Takže neváhejte a určitě si to přečtěte. Nebudete litovat!

Moc děkuji @humbook, @humbook_blogeri za zaslání knížky na recenzi.

Pitbullka
15.06.2023 4 z 5

Neobvyklá knižní jednohubka. Líbilo se mi, jakým stylem byla knížka napsaná. Rozjezd byl trošku pomalejší, ale pak to nabralo grády a nemohla jsem knížku odložit.

TBRbezkonce
12.06.2023 4 z 5

Pěkný oddechový příběh. Detektivní zápletka mi nepřišla tak detektivní, jak se prezentuje, ale jinak vcelku pěkné. Jen bych příště ocenila, co je pravda a co je fikce.

dancadragneel
12.06.2023 5 z 5

Za mě hezká odpočinková kniha. Příběh je zajímavý, postavy jsou skvěle vedený. Prostě příběh, co vás nebude nudit. Neočekávejte od toho něco velkého, je to prostě pěkná jednohubka.

terezbooks
11.06.2023

Originální, vtipný a čtivý příběh, který jsem přelouskala během jednoho dne a s radostí ho teď doporučuju dál
Zasadit smyšlenou zápletku do reálného historického kontextu a spojit ji se skutečnými literárními postavami a fakty je geniální nápad! Jednak se jako čtenář dozvíte spoustu zajímavých informací, podaných odlehčenou a zábavnou formou, a k tomu si navíc užijete skvělou detektivní/romantickou zápletku (no, spíše asi romantickou, ta detektivní zas až tak velkolepá nebyla) mezi postavami, které dobře znáte respektive znáte stručná fakta o jejich životě, ale tady si se špetkou fantazie můžete počíst i o těch nepotvrzených drbech, které nás všechny zajímají samozřejmě nejvíc, že jo?
Karel Havlíček Borovský je teď moje nová oblíbená mužská postava, jeho společné scény s Boženou Němcovou byly boží a v mojí hlavě budou ti dva nejspíš už navždycky tvořit pár, přestože oficiálně pár nikdy nebyli. Ale i hlášky malého Jana Nerudy měly své kouzlo a dost jsem se u nich pobavila.
Celkově se mi kniha opravdu líbila, nic náročného, je to skvělá jednohubka i pro ty, co pravidelně tolik nečtou. A třešničkou na dortu je krásná obálka, která zážitek ze čtení ještě zpříjemní.

*knihu jsem dostala v rámci spolupráce od Humbook

Alyssana
11.06.2023 3 z 5

Na této knize mě nejvíce bavilo jak je originální, jde opravdu o něco úplně jiného a nového, díky čemuž mě čtení opravdu bavilo. Postavit příběh na reálných lidech a odkazovat k jejich tvorbě a životním příběhům je skvělý způsob, jak čtenářům období národního obrození zajímavě přiblížit, a podle mě se to opravdu povedlo.

Ale samotný děj knihy se za mě fakt nijak zvlášť nevyvedl. V anotaci stojí slovo "detektivka", což bych pro popis této knihy opravdu nepoužila. Je zde sice naznačená detektivní zápletka, ale nějakému vyšetřování je věnováno minimum prostoru a nemůžete očekávat postupné napínavé hledání dalších a dalších stop. Nejhorší je pak konec knihy, který je uspěchaný a žádný wow moment z vyřešení případu ve mě nezanechal. Co se týče romantické zápletky, ke které je opět odkazováno v anotaci, mám stejné výhrady, za mě je to naprosto ploché a žádné emoce ve mě bohužel nevyvolala.

Tyto výhrady jsou možná i odrazem rozsahu knihy, jelikož jde o pouhých 170 stránek, z čeho je před každou novou kapitolou ilustrace a jedna prázdná stránka, takže je kniha ve skutečnosti ještě o kousek kratší než se zdá.

Ale nemyslím si, že děj je v této knize to primární. Šlo hlavně o vykreslení období národního obrození a seznámení s českými obrozenci. Což se za mě opravdu povedlo skvěle a s radostí bych si nějaký podobný příběh přečetla.

Recenze vznikla ve spolupráci s #humbookblogeri

Fortuna7
10.06.2023 5 z 5

Tak tohle byla vážně skvělá (tak trochu vzdělávací) jednohubka. Knihu jsem přečetla prakticky za den a neskutečně jsem si ji užila. Autorka má krásný a svižný styl psaní a hlavně dokáže nenásilnou formou zpracovávat témata z národního obrození.
Příběh má několik hlavních hrdinů, mezi nimi třeba mladý Jan Neruda, Božena Němcová a Karel Havlíček Borovský. Detektivní zápletka je sice smyšlená, ale v knize rozhodně naleznete i spoustu faktů a hlavně si užijete skvěle vystiženou atmosféru Prahy v 19. století.
Národní opruzení jsem si opravdu moc užila a já doufám, že se co nejdřív dočkáme dalších podobných knih od autorky.

kalinkacz
07.06.2023 3 z 5

Káju Zoe Meixnerovou sleduju na instagramu už nějakou tu dobu a neskutečně mě její tvorba baví! Určitě to bude i tím, že miluju Boženu Němcovou a ta spadá do období Národního obrození, kterému se Kája věnuje.
Loni jsem od ní četla její literární debut Průvodce literární hysterií 19. století, což je nonfiction, která mě bavila od první do poslední strany a která bude bavit i nečtenáře.
Její letošní novinka Národní opruzení je ale románem, beletrií, která je takovou krátkou a vtipnou záležitostí, ve které se objevuje třeba Jan Neruda jako malý kluk, dále v příběhu sledujete romantickou linku Boženy Němcové i nějakou tu detektivnější zápletku.
Je to nenáročná jednohubka, u které se zasmějete a navíc budete celou dobu obdivovat tu krásnou obálku!

ester4597
04.06.2023 4 z 5

4,5/5

Děkuji @humbook_blogeri @humbook za zaslání téhle knihy v rámci spolupráce.

Vůbec jsem nevěděla co čekat, ale kniha mě nakonec velmi mile překvapila.

Začátek se trošku táhl, ale rozumím, že autorka nás chtěla seznámit s postavami a uvést do děje.

Žádné výtky nemám. Kniha se četla velmi dobře, příběh byl poutavý a nutil vás neustále číst dál. Velmi se mi líbil příběh s Němcovou a Havlíčkem a do toho postupem času vstoupil Neruda, který začal vyšetřovat velkou záhadu.

Čtení jsem si fakt užila a klidně bych uvítala ještě dalších 170 stran .
Tohle byla má první autorčina kniha a určitě ne poslední .
_____________________

lena.o.knihach
04.06.2023 4 z 5

Národní opruzení je druhá kniha od české autorky Karolíny Zoe Meixnerové. Na instagramu ji můžete znát pod přezdívkou @cojezoe_ a já tento profil moc doporučuji sledovat, mě šíleně baví.

Novinka z Cooboo je celkem útlá knížečka, takže vám nezabere moc času. Je to detektivka, kde nechybí romantická linka a smysl pro humor, já se u pár scén i zasmála.

Co je ale největší pecka Národního opruzení? Ta třešnička na dortu jsou samozřejmě postavy. A ty se vsadím, že znáte, i když jste knihu ještě nečetli. Vystupují tu totiž slavné osobnosti, jako jsou např. Božena Němcová, Josef Kajetán Tyl, Jan Neruda a samozřejmě Karel Havlíček Borovský.
Tyto čtyři postavy vás budou provázet po celou dobu, přičemž se objeví i další slavná jména. Některá tu jsou jen zmíněná, ale jiná si střihnou i ten dialog.

Je to milý oddechový příběh, který vás zavede do temných ulic staré Prahy. Jako nenáročnou literaturu z českého známého prostředí rozhodně doporučuji.

Klidně bych si od autorky přečetla román o 300 a více stranách, protože u Národního opruzení jsem se ani nenadála a už jsem byla na konci.

#spoluprace @humbook @humbookblogeri #humbookblogeri

mia.com
26.05.2023 4 z 5

Docela mila jednohubka se znamymi literarnimi postavami a detektivni zapletkou. Bavilo me to, i rozuzleni a pokazde jsem se musela smat nad jmenem Pochcal.

Jadla
24.05.2023 5 z 5

Doslova mne uchvátilo, jak autorka postavám vdechla život. Jak ze slavných jmen uhnětla lidské bytosti. Lidi, jež dýchají, pláčou, jí, trápí se, spí, je jim špatně po flámu, bojí se, tápou. Obzvlášť se mi líbí sesterská blízkost a porozumění Johanky a Žofky.
Miluju 19. století, formování české literatury, vznosná jména jako Bolemír, Kajetán, Ladislav. Tají se mi dech z práce a obětavosti Dobrovského, Krameria, Tháma. Jiné národy mají Cida, Artuše, Siegfrieda a další. Moji hrdinové vystupují vesměs v této knize.

Marekh
19.05.2023 5 z 5

Na Světě knihy 2023 jsem se zúčastnil besedy s autorkou o knize NÁRODNÍ OPRUZENÍ a také o knize PRŮVODCE LITERÁRNÍ HYSTERIÍ 19. STOLETÍ. Na knihu Národní opruzení jsem byl velmi zvědavý a kniha se mi líbila.

Kniha Národní opruzení by se dala charakterizovat jako fiktivní detektivka s romantickou zápletkou. Kniha má krátké kapitoly a celkově se četla dobře. Knihu jsem přečetl na jeden zátah. Byl jsem také moc zvědavý na závěr knihy.

Na autorčiných knihách se mi líbí, že čtenář se dozví hodně informací o spisovatelích 19. století a o době národního obrození zábavnou formou a pro mě jsou tyto knihy velmi originální a baví mě tyto knihy číst. Doufám, že autorka časem vydá druhý díl knihy PRŮVODCE LITERÁRNÍ HYSTERIÍ 19. STOLETÍ. Přeji autorce hodně spokojených čtenářů a doufám, že se nenechá od psaní odradit akademiky.

Kniha má moc pěknou obálku. Škoda, že kniha není vydaná v pevné vazbě, anebo v lepším paperbacku, určitě by si to zasloužila.

DreamerX9
17.05.2023 2 z 5

Opakovani matka moudrosti aneb zpět za literárními osobnostmi ale trochu jinak. Že začátku kniha vypadala slibně ale později mě čím dál tím méně přestávala bavit a ani nevím jestli to bylo dějem nebo dialogy? Tato jednohubka ačkoliv sympatická mi nesedla. Za co ma autorka plusové body tak jazyk, styl, formální neformálnost a smysl pro humor, kterým i baví na sociálních sítích

Tereziee
14.05.2023 4 z 5

Tohle bylo super! Karolína mě baví už nějaký ten pátek na sociálních sítích svým obsahem, který mě naučil mnohem víc než všichni učitelé českého jazyka během mojí školní docházky. Byla jsem zvědavá, o čem vlastně Národní opruzení bude. Trochu romantika, trochu duchařina, trochu detektivka s našimi známými obrozeneckými hvězdami. Příběh mě moc bavil a byla to skvělá víkendová jednohubka. A panebože díky, že Havlíček dostal tolik prostoru, protože mě v průběhu neskutečně bavil stejně jako malý Jenda Neruda.
P. S. Tohle by měla být povinná maturitní četba! :)

Katrin2002
11.05.2023 5 z 5

Příběh je taková jednohubka a nedokázala jsem se odtrhnout od děje, jak hrozně čtivý byl. Tohle jsem potřebovala a doufám že autorka napíše další knihu.

Terez9119
09.05.2023 5 z 5

Je to lehké čtení, ale neuvěřitelně čtivé. Autorka do své fabulace vkládá velké množství informací, čím mramorové pomníky našeho národního obrození ohromně zlidšťuje. Příběh není veselý, protože ani osudy obrozeneckých výtečníků veselé nebyly, ale zábavná knížka to určitě je. Za mě doporučení úplně všem, jednak studentům, aby k těm jménům, datům a dílům neměli takový odpor jako kdysi já, a jednak dospělým, aby naše postavy národního obrození nezapadaly věčným prachem.