Národní báchorky a pověsti II

Národní báchorky a pověsti II https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169812/narodni-bachorky-a-povesti-ii-169812.jpg 5 20 2

Druhý díl Národních báchorek a pověstí obsahuje poslední tři svazečky prvního vydání, vyšlé v Praze u Pospíšila r. 1846 a 1847. Dále jsou zde zařazeny některé práce, jez vyšly v tomto látkovém okruhu z pera Boženy Němcové jinde a jež snad měly tvořit další svazeček Národních báchorek. V připojených poznámkách k původu pohádek vysvětluje autorka sama několika slovy či větami, kde nebo od koho slyšela, případně jak upravila svoje pohádky. I v pohádkách, jež Němcová přejala z lidového vyprávění jen částečně, je "lidovost samým kořenem básnířčiny tvorby", neboť "Němcová se plně postavila na stanovisko lidu a přijala za svůj i jeho způsob posuzování skutečnosti". (Mukařovský). OBSAH Zlatý vrch Dobré kmotřinky O kocouru, kohoutu a kose O princezně se zlatou hvězdou na čele Moudrý zlatník O bílém hadu Vděčné zvířátka Potrestaná pýcha Selka a Honza Sedlák milostpánem Alabastrová ručička Anděl strážce Zlá matka Ptačí hlava a srdce Princ Bajaja O Nesytovi Půjčka za oplátku O hloupém Honzovi Sedmero krkavců Zlatý lupenek Chytrost nejsou čáry Tři rady Bratr a sestra Jak se učil Honzík latinsky Kdo snědl holoubátka? Kmotr Matěj O neposlušných kozlatech O koze Chudý a boháč Orel, slavík a růže Tajemný pás O Pánubohu ... celý text

Amneris
18.04.2022 5 z 5

Pohádky od Boženy Němcové jsem jako malá holka úplně milovala. Proto jsem ráda za tuto "dvojknihu", která je navíc psaná ještě původní češtinou, jakou paní Němcová používala. Hodně pohádek jsem znala, některé pro mě byly nové.

Booky84
11.12.2021 5 z 5

Krásné pohádky, některé jsem znala a některé byly pro mne úplně nové. Poslední dobou se k pohádkám hodně vracím a relaxuji při jejich čtení.