Narodený v modrú stredu

Narodený v modrú stredu https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436923/bmid_narodeny-v-modru-stredu-76Y-436923.jpg 4 75 20

Dokázal sa naspamäť naučiť 22 514 čísel za desatinnou čiarkou čísla pí. Na to, aby sa plynule naučil rozprávať po španielsky či islandsky potreboval týždeň. Aj takéto schopnosti má výnimočný autistický génius a savant Daniel Tammet. Jeho život však nebol žiadnou rozprávkou. Prežil komplikované detstvo i dospievanie, výsmech aj šikanu. Najbezpečnejšie sa vždy cítil sám uzavretý vo svojom malom svete zloženom z nádherných číselných krajín. Daniel Tammet sa narodil v jednu modrú stredu. Prečo práve modrú? Pretože čísla vidí ako farby, každé z nich má v jeho vnímaní iný odtieň, iný tvar, inú veľkosť aj iný charakter. Spôsobuje to záhadný a mimoriadne vzácny jav známy ako synestézia. Narodený v modrú stredu je výnimočná autobiografická kniha o živote mladého autistického muža, ktorý vládne nadpriemernými jazykovými i matematickými schopnosťami, no mnohé bežné životné situácie sú preňho absolútne neprekonateľné. Dojemný a motivujúci príbeh Daniela Tammeta je aj o tom, ako sa dokázal popasovať so životom bez toho, aby stratil svoju vlastnú tvár. Svetový bestseller Narodený v modrú stredu vyšiel už v osemnástich jazykoch. V Absynte vychádza mimo edície v preklade Alexandry Strelkovej.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Absynt

Born on a Blue Day , 2006

amigo17
21.03.2023 3 z 5

Za to, ako sa pasuje so svojím osudom a čo všetko dokáže, dávam 5 hviezdičiek. Ale kniha ako taká ma ako čitateľa veľmi nebrala.

ivka7708
14.03.2022 4 z 5

Bola to moja prvá kniha s témou autizmu a neľutujem, že som po nej siahla, aj keď to nie je práve môj obľúbený žáner. Zo začiatku ma trochu otravovali dlhé popisy toho ako funguje autorove vnímanie čísel ale po dočítaní knihy som pochopila, prečo sa tomu venovalo toľko pozornosti. Ocenila by som, keby bola aspoň časť knihy napísaná formou dialógu postáv, a nie vždy len sprostredkovane cez autora. Najviac ma potešili posledné 2 kapitoly, takže všetkým odporúčam knihu dočítať až do konca.

Dreamal
06.01.2022 5 z 5

Nejlepší kniha, co jsem četla, o prožívání autisty. A to jsem si myslela, že Podivný případ se psem nic nepřekoná.

Vknihách
28.12.2021 5 z 5

Narodený v modrú stredu je autobiografiou autistu, savanta. Táto kniha ponúka fascinujúce okamihy života "iného" dieťaťa aj to,ako sa s tým vyrovnávali jeho rodičia. Danielovi ešte ako dieťaťu bola diagnostikovaná epilepsia, čo súvisí s činnosťou mozgu u savantov. Celý opis prvého záchvatu som prežívala s Danielovým otcom, nakoľko len pár týždňov predtým som si sama zažila to isté. Aj keď, priznávam, Daniel mal oveľa silnejší záchvat,no v tom momente boli minúty hodinami. Zvláštnym pre mňa bolo, aký odvážni (alebo ľahkovážni?!)jeho rodičia boli. Popri Danielovej diagnóze si spravili ďalších 8 detí a to aj popri vážnej chorobe otca.
Ale späť k Danielovi…
To, čo je pre nás bežné, ako hra na školskom dvore, spoločné plnenie zadaní v škole,bolo pre Daniela nepochopiteľné. Musím však povedať, že už v 80.-90.rokoch bolo školstvo v UK na inej úrovni ako je to u nás dnes. Neraz sa stretávam s tým,ako pedagógovia nútia deti jesť čo nechcú, robiť veci tak ako sa má a netolerujú inakosť. Daniel môže byť len rád, že vyrastal v Británii. Učitelia boli vo veľkej miere tolerantní.
To, akým spôsobom sa učil rôzne jazyky mi prišlo až smiešne jednoduché-samozrejme v jeho podaní,ja neovládam ani angličtinu a nie za 2 týždne sa naučiť islandsky tak,aby som viedla rozhovor v tv(Daniel to dokázal a nielen to!)
Zaujímavé bolo,ako sa vybral do sveta- SÁM! Spoznal mnoho ľudí a stal sa odvážnejším, smelším, osvojil si znaky empatie a riadil sa nimi, čo mu výrazne pomohlo v medziľudských vzťahoch.
Tiež nám odhalil kus zo súkromia a spolunažívania so životným partnerom.
Niekoho jeho výklad "fungovania" matematiky nudil,no pre mňa to bolo WAU! Ak by sa jeho teóriou učila matika na školách, možno aj zo mňa by sa vykľul génius! ODPORÚČAM

Zorka
19.11.2021 5 z 5

Při čtení knížky se chvílemi neubráníte pocitu, že byste chtěli být také trošku savant. Komu by se nelíbilo naučit se jazyk za týden! Přitom je jasné, že lidé podobní Danielu Tammetovi to nemají v životě vůbec jednoduché. O to více obdivuji to, že dokázal napsat knihu tak srozumitelnou a tak otevřenou.

soupik2012
06.11.2021 5 z 5

Kniha je fantastická v tom, že pan Tammet je nejspíš vůbec prvním savantistou, který dokáže vysvětlit co ve své hlavě vidí. Měla jsem možnost si poslechnout již několik knih, které se zabývají autismem, ale teprve díky této knize jsem myslím plně pochopila, co to pro tyto lidi znamená, jak se cítí a jak nesmírně složitý pro ně musí být přizpůsobit se našemu běžnému životu. Jeden z nejzajímavějších životopisů, který jsem si měla možnost kdy poslechnout. Audiokniha je také naprosto perfektní a opravdu hodně dobře jí načetl pan Petr Neskusil.

markej
17.10.2021 5 z 5

Jedna z autobiografických knížek o autismu, respektive o Aspergerově syndromu, která přináší optimističtější scénář. Daniel patří mezi takzvané savanty, kteří se vyznačují tím, že mají výbornou vizuální paměť a dokážou si zapamatovat například několik tisíc čísel za sebou nebo se velmi rychle naučit nějaký cizí jazyk. Autor vzpomíná na své dětství, častokrát zmiňuje to, jak se cítil osamělý a vyčleněný z kolektivu, jak se musel naučit udržovat oční kontakt, porozumět emocím druhých, rozeznávat přenesené významy slov, abstraktní pojmy či ironii. Přes počáteční potíže dokázal sám cestovat po světě a zvládat nepředvídatelné situace, dokonce si najít přátele i životního partnera. Vzpomíná na své rodiče, sourozence či známé, kteří mu byli vždy oporou a povzbuzovali ho.
Fascinující pro mě byly zvláště ty pasáže, v nichž popisuje své vizualizace, vytváří si z čísel celé krajiny, jež ho uklidňují, když si je představí.
***
Kdykoli násobím jedenáctkou, mám pocit, jako by se mi číslice sypaly v hlavě z kopce dolů. Nejhůř se mi pamatují šestky, protože je vidím jako malé černé tečky bez výrazného tvaru nebo struktury. Popsal bych je jako drobné mezírky nebo dírky. (...) A podobně jako básníci volí určitá slova, také mně některé kombinace čísel připadají krásnější než jiné: jedničky jdou například dobře dohromady s tmavšími čísly, jako jsou osmičky nebo devítky, ale k šestkám už se tak dobře nehodí.
***

hu_87
01.09.2021 5 z 5

Úžasně pravdivý náhled na to, jak člověk s Aspergerem vnímá svět, jak myslí a co mu mnohdy nemusí docházet. Hlavně teda z oblasti sociální (třeba vnímání faux pax). Líbí se mi to propojení s jeho životem, zkušenostmi se synestezií a faktů (různé statistiky, ale není jich zas tolik, nebojte).

adorjas
15.07.2021 4 z 5

Čo sa týka knihy, veľké literárne ambície nemá, aj keď sa jedná o biografiu. Tammet vám priblíži svoj život, pričom na pozadí vám vždy predstaví ako funguje, ako premýšľa a ako vníma svet. Je to skvelý vhľad do života človeka s Aspergerovým syndrómom, pretože väčšina z nich nedokáže takto komplexne vnímať svoje prežívanie a majú problém o tom takto verejne hovoriť. Avšak, to nie je záležitosť Daniela, ktorý okrem napísania tejto knihy, chodí po prednáškach, prednáša napríklad na Tedx a čo som pozerala videá, nemá ani trému (minimálne sa tak zdá a vyzerá byť fakt schopným rečníkom, ktorý srší dokonca vtipmi!).
Anotácia sľubuje dojemný príbeh, ale knihu by som nenazvala dojemnou. Napísal ju racionálny človek, ktorého príznakom v rámci tohto "ochorenia" je práve neschopnosť vyjadriť/spracovať emócie na tej úrovni, na akej ju vyjadrujú tí ostatní, "normálni" ľudia.
Napriek tomu, je to určite motivujúci príbeh, pretože to, čo sa podarilo Danielovi dosiahnuť, aj napriek ťažkostiam svojej poruchy, je naozaj obdivuhodné. Prajem Danielovi všetko len to najlepšie, nech ďalej reční a pracuje so svojím nevšedným "darom".

Martinmmm
13.07.2021 5 z 5

Veľmi zaujímavý vhľad do života a mysle savanta s Aspergerovým syndrómom..

3497299
24.02.2021 4 z 5

Četl jsem kdysi anglicky. Jedna z klíčových aspergerovských autobiografií. Tammet je nadaný naboostovanou formou synestesie, což v jeho případě představuje nevídaný praktický fenomén.

Sjuzz
09.01.2021 4 z 5

Matematický a jazykový génius a autista s aspergerovým syndrómom v jednej osobe.
Daniel opísal svoju cestu životom od detstva až do dospelosti. Čo všetko dokázal je až neuveriteľné.
Naučiť sa cudzí jazyk za pár dní? To vážne? Vedieť si zapamätať vyše 22000 čísel pí v hlave podľa farby a štruktúry? Wow!
Pohľad na svet jeho očami je pre mňa miestami čarovný, miestami nepochopený.

ajaworld
01.12.2020 5 z 5

Dlouhodobě se zajímám o savanty, kniha tedy nemohla chybět v mém portfoliu. Je skvěle napsaná, čtivá. Sama jsem tu pro sebe sama našla některé odpovědi. Popisované synestezie a některé další fenomény mi nejsou cizí.

Beatnice
14.11.2020 4 z 5

Neuvěřitelně čtiva biografie a náhled do mysli a vnímání člověka, jehož mozek funguje tak odlišně. Velmi zajímavé čtení, rozhodně doporučuji přečtení.

NoraHudecová
13.11.2020 5 z 5

Vitajte vo výnimočnej mysli autistického génia.
Napriek pokroku v technológiách a v  medicíne je fungovanie ľudskej mysle stále ďaleko za hranicou nášho chápania. Dobrým príkladom je práve Daniel Tammet, ktorý je autistickým savantom. Čo to presne znamená sa dočítate v jeho v knihe.
Danielova analýza vlastného správanie poukazuje na jeho obrovský nadhľad a príbeh sa vďaka tomu stáva zaujímavým a pútavým. Kniha je emocionálne, ale aj intelektuálne veľmi podnetná. Počas čítania som bola často ohromená jeho schopnosťami počítania či učenia cudzích jazykov. To, čo je pre iných jednoduché, je pre neho zložité a naopak. Daniel postupne zisťoval, ako odlišne vníma svet v porovnaní s ostatnými a podarilo sa mu prekonať mnohé ťažkosti, ktoré mu život pripravil. Daniel túžil žiť si svoj vlastný život a jedného dňa sa osamostatniť. Vďaka silnej motivácii a milujúcej rodine sa mu podarili neuveriteľné veci. Inšpiratívne, odporúčam.

matej7245
29.09.2020 5 z 5

Nádherná kniha, životný príbeh autora, ktorý otvára oči.

lusila
30.06.2020 5 z 5

"Narodil som sa 31.januára 1979. V stredu. Viem, že to bola streda, pretože ten dátum vidím namodro a stredy sú vždy modré, tak ako číslo 9 či zvuk hašterivého kriku. Môj dátum narodenia sa mi páči, pretože väčšinu jeho čísel si viem vizuálne predstaviť ako hladké oblé tvary, podobné kamienkom na pláži. Ide totiž o prvočísla:31,19,197,97,79 a 1979 sú deliteľné len samými sebou a číslom 1. Rozoznám všetky prvočísla až po 9973 podľa ich "kamienkovosti". Tak totiž funguje môj mozog."
Táto kniha s podtitulom Vo výnimočnej mysli autistického génia je rozprávaním Daniela, ktorému diagnostikovali Aspergerov syndróm a v detstve aj epilepsiu. Zápisky z jeho života / od útleho veku až po súčastnosť/ nás prevedú neľahkou cestou autora a aj jeho rodiny / je prvým z deviatich detí/, aby ste na konci užasli nad tým ako sa vypracoval na samostatného človeka, schopného uživiť sa vo svete, ktoré hendikepovaným ľuďom príliš nepraje. Dnes je z neho autor niekoľkých kníh, vzdeláva iných a je mimoriadne nadaný v matematike a jazykoch. V tejto knihe nahliadnete do mysle jedného génia.Najviac ma fascinovalo to, že čísla vníma ako tvary /je to aj názorne ukázané/ a písmená ako farby.

wiix
07.06.2020 5 z 5

Neskutočne zaujímavý príbeh o tom, aká je ľudská myseľ plná záhad, akí sme my ľudia rôzni a výnimoční. Buďme tolerantní a chápaví.

Deia
03.05.2020 5 z 5

Táto kniha ma zaujala hneď ako vyšla. Daniel nám ponúka náhľad do vnútra človeka, ktorý trpí poruchou autistického spektra, konkrétne Aspergerovým syndrómom. Tiež je aj savant, teda človek, ktorý v určitých oblastiach vykazuje schopnosti, ktoré vysoko prekračujú „bežnú“ normu. V Danielovom prípade sa jedná o nadpriemerné jazykové a matematické schopnosti.
Kniha sa mi čítala veľmi dobre. Daniel nám ukazuje svoj život od detstva až po dospelosť. V detstve to naozaj nemal ľahké, vtedy sa veľa o autizme (a už vôbec nie o Aspergerovi) nevedelo. Opisuje nám, ako sa vyrovnával s tým, že nezapadal medzi ostatné deti. Ako sa musel učiť rozoznávať emócie. Ale napriek svojmu hendikepu sa nevzdával a snažil sa toho dosiahnuť čo najviac. Niekedy mi ho bolo ľúto (hlavne keď opisoval svoje školské časy), niekedy som mu trošku závidela (kto by sa nechcel naučiť nový jazyk za týždeň). Ale najviac som asi bola ohromená. Tou jeho vnútornou silou a tým, ako sa naučil zdolávať prekážky, ktoré si my, „bežní“ ľudia ani len neuvedomujeme
Táto kniha mi toho dala veľmi veľa a odporúčam prečítať ju každému.

booklovertina
16.04.2020 5 z 5

Ak vás niekedy zaujímalo, čo sa odohráva v hlave autistického človeka, ako vníma okolitý svet, kniha Narodený v modrú stredu je určite vhodná voľba pre ukojenie zvedavosti, keďže ju napísal spisovateľ, ktorý má sám Aspergerov (a savantský) syndróm. Samozrejme, autistické spektrum je nesmierne široké, takže Danielove skúsenosti a vnímanie sveta sa nedá aplikovať na každého človeka s autizmom, no možno aspoň čiastočne pomôže čitateľom pochopiť, čo autisti prežívajú.

autismus Aspergerův syndrom

Autorovy knížky