Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Nahý oběd

Nahý oběd býval označován za pornografický, obscénní, násilnický, necitelný, za výplod chorého či zfetovaného mozku. Dnes je považována za mistrovské dílo, v němž se mísí pekelné litanie ze světa feťáckých vizí s drsnými vtipy, nekompromisní satirou a prorockými vizemi budoucí společnosti, před kterými by i George Orwell oněměl.

http://www.databazeknih.cz/images_books/20_/200/nahy-obed-200.jpg 3.5196

Naked Lunch

Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1959 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Sparkling20.05.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Knihu jsem nedočetla (dostala jsem se do necelých dvou třetin), takže nevím, jestli mám právo hodnotit. Nicméně můj dojem je velmi negativní. Vůbec nevím, co jsem to vlastně četla. Je těžké se soustředit na text, který téměř nedává smysl, na začátku mě zvláštní styl Burroughsova psaní bavil, ale pak přišlo otupení, kdy jsem text vnímala jen s velkými obtížemi.
Mám trochu pocit, že Burroughs se snaží za každou cenu šokovat-detaily z života feťáků, homosexuální hrátky-no, nevím, jestli mi tohle stačí. Nejsem nijak prudérní (haha), ale ani netoužím po knize plné znásilnění, snahy o zhnusení čtenáře a nesmyslných pasáží. Pokud to pro někoho z vás byl zážitek a o něco vás to obohatilo, dejte mi prosím vědět (vážně, ráda objevím nový rozměr, který mně zůstává skrytý).

Phoenix07.01.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Neobvyklá syntaxe a slovní spojení (ostrý puch nakaženého a nemocného kovu) inspirovala autory pecek typu Neuromancer. Párkrát jsem se při čtení i zasmál a souhlasně přikyvoval u popisu byrokracie (Úřad operuje na základě protikladného principu, na principu vynalézání potřeb, aby ospravedlnil svou existenci atd.).

Tím bohužel výčet kladů končí. Autor psal většinu knihy v rauši a navíc často pomocí metody střihů (rozstříhal existující text, který opětovně sestavil a přepsal). Celkem logicky tak kniha absolutně postrádá cokoli, co by alespoň vzdáleně připomínalo něco na způsob dějové linie, často nedávají žádný smysl ani jednotlivé věty. Slovo se na tebe vrhne s železnými tesáky leopardího muže, jako suchozemský krab oportunista ti odřízne prsty na nohou i na rukou, pověsí Tě a jako nějaký poznatelný pes bude lapat Tvé semeno - v jednom odstavci to ještě docela jde, jakmile tak ale vypadají čtyři pětiny knihy, tak se to opravdu nedá rozumně číst.

Existují díla vulgární a současně napsaná vtipně (Rytíř Smyl) či svižně (Lady Fuckingham). Nemalá část této knihy je bohužel zcela samoúčelně obscénní a vulgární bez jakékoli přidané hodnoty (odpad jménem 120 dnů Sodomy překonán nebyl, ovšem v některých pasážích to bylo doslova o prsa). Chápu, že moderní levice (neomarxisté / kulturní marxisté) klasicky blábolí o nastavování zrcadla měšťáctví/konzervativizmu/etc. a vynášejí knihu do nebes, protože cokoli, co likviduje starý pořádek (aniž by poskytovalo jakýkoli substitut) je podle nich zjevené Dobro. Samotné nadužívání slov kunda, prdel, buzerant, mrdka, hovno, čurák, semeno ovšem z ničeho umělecké dílo nedělá, v drtivé většině případů je tomu právě naopak.

martin766617.12.2015

Vycítil jsem z toho kritiku společnosti, ale to je asi tak jediný záblesk, který mi dával smysl, tím jak to bylo psáno jsem si z celé knihy prakticky neodnesl vubec nic. Otázka je, zdali se to vubec dá nějak pochopit? Možná, že konzumentům drog to řekne a dá něco víc... Při pohledu na názvy dalších autorových děl by se dalo zjednodušeně říci o jakého člověka se jednalo a co v Nahém obědu má také zásadní vliv "Feťák" "Teplouš" . Je velice obtížné ohodnotit něco, co jsem nepochopil, přijde mi nefér kvůli tomu udělit nízké hodnocení, nebo rovnou odpad, na druhou stranu nevidím žádný důvod, proč by vubec někdo měl chtít tuto knihu číst, nemohu ji nikomu doporučit ani si nedokáži představit se o ní zmínit a bavit se o ni s někým dalším, protože to zkrátka nejde. Zdržuji se tedy hodnocení a zůstanu pouze u komentáře.

Psychokuna13.09.2015Hodnocení knihy 5 z 5

U některých pasáží jsem se smála tak moc, až se mě matka z vedlejší místnosti chodila ptát, jestli jsem v pořádku.
A pak prý, že je ta kniha zvrácená..

Note30.07.2015Hodnocení knihy 1 z 5

Bez deja, možno mi len niečo uniklo ale pre mňa to bola len kopa nezmyslov bez hlavy a päty.

YouthDecay17.07.2015Hodnocení knihy 5 z 5

"Poničená podoba Člověka se již blíží, minutu za minutou, buňku za buňkou... Bída, nenávist, válka, policie-zločinci, byrokracie, šílenství, prostě všechny symptomy Lidského viru.
Lidský virus již lze izolovať a dál s ním pracovat."
Nahý obed nie je veľmi ťažké pochopiť, je do rovnakej miery univerzálnou a nesmierne odvážnou satirou a kritikou spoločnosti, ako aj náhľadom do myslenia ľudí závislých na drogách, ktorú Burroughs dokázal napísať jedným z najgeniálnejších a najoriginálnejších štýlov v histórii literatúry.

verca_ka16.07.2015Hodnocení knihy 1 z 5

Neodvažuji se číst v jiném stavu, než v jakém byl autor sám při psaní této knihy, a sice v totální drogové extázi.

TheCiko515.03.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Burroughsovu spisovatelskou aktivitu bych přirovnal k sopce, která svou činností zasypala sebe sama.
Nahý oběd jsem si většinou dával po večeři a nutno podotknout, že se jednalo o skvělý digestiv. To, co jsem od knížky očekával, jsem dostal. Znalosti o droze a stavech, které po její aplikaci následují. "Cesta do hlubin Burroughsovy duše" ... :-)

zimela26.02.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Nahý oběd jsem bral spíš jako báseň a jako taková mě dokázala svou atmosférou a bořením ustálených popisných schémat, potažmo ustálených představ, zaujmout. Vůůůhůůů, jeté 4****

ehoos31.01.2015

Možná by mě to tolik neštvalo, kdyby tolik lidí neoznačovala tohle .... jako geniální dílo. Jistě to má svou cenu v tom, že máme možnost nahlédnout do zfetované duše zvrhlíka, magora a násilníka, který to nemá v hlavě v pořádku. Rozhodně jsem ale přesvědčená, že jako literatura to nemá cenu ani papíru, na kterém je vytištěná. Nemá to žádnou linii ani smysl, střídají se tam sexuální fantazie s rádoby kritikou společnosti, tkerá ale nedává valný smysl. Často se opakuje a často mluví jen proto, aby mluvil. Za mě nula

kuba9525.01.2015Hodnocení knihy 0 z 5

Absolutní absurdita, nedávající dohromady žádnej ucelenej obraz. Nic víc než patok feťáckých myšlenek, hrající si na umělecký dílo. Nedalo se to číst.

CeP21.11.2014Hodnocení knihy 2 z 5

Použité výrazové prostředky mě nenadchly a smysl knihy mi uniká

Serja19.10.2014Hodnocení knihy 3 z 5

Asi to ještě zkusím v češtině, ale tím poslepovaným dějem se mě to u srdce moc nedotklo.

Marbo07.10.2014Hodnocení knihy 4 z 5

Nahý oběd je...co víc dodat. Rozhodně stojí za přečtení, ale svou obrazotvornost nechte raději doma

hystericwidow24.09.2014

Hodnotit tuto knihu by ode mě asi bylo pokrytecké, když jsem ji ani nedočetla. Právě tato skutečnost ale nejspíše vypovídá vše o mém postoji k ní...

Yaruschka30.07.2014Hodnocení knihy 1 z 5

Četla jsem tu knihu při smyslech ..........což je asi nesmysl:-)):-)):-))

Ikkju28.07.2014

Tahle knížka se nesměla kupovat, což znamená ... :o

Valentine02.03.2014Hodnocení knihy 3 z 5

Občas jsem se v knize mírně ztrácela nebo mě dokonce nudila, ale i tak ji hodnotím jako vtipnou, místy snad i poučnou a rozhodně zajímavou sondu do života dalšího "slavného feťáka". Nicméně mě něco nutilo ji dočíst a rozhodně toho nelituju. Má své syrové kouzlo.

Rhymecatcher10.09.2013

Dá se toto dílo vůbec hodnotit? Burroughs mne vzal na procházku do jeho světa plného násilí, drog a perverze. Kniha má i nudnější pasáže, ale kolikrát si ulevíte, že zrovna nečtete ty záživné. Pokusil jsem se knihu dočíst celou, bohužel (možná bohudík) se mi to nepodařilo a to kvůli nekonečné sodomii homosexuálů. Kdybych měl opačné pohlaví, nejspíš bych tuto knihu dočetl.

Morsie02.09.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Burroughs je vlastně Sex Pistols mezi spisovateli. Na jednu stranu obdivován a milován, na druhou nepochopen, nebo hůř, nenáviděn. Hlas, který se snaží po svém světu něco říct. Jenže svět ho odmítá, nevnímá - vidí v něm jenom lůzu, feťáka, punkáče.

Nahý oběd není pro každého, respektive jeho veličenstvo William Seward Burroughs není pro každého. Proto pochopím, že některé omezené mozky moc neosloví - nemám jim to za zlé, jen je lituju, o co se ochuzují.
Nahý oběd je tak nadčasové dílo, že jen málo jedinců dokáže tu nadčasovost vidět, dokáže vůbec něco z těch řádků pochopit - a přitom je to jasné jak den. Nahý oběd je obyčejná kritika společnosti a stavu v jakém se nachází, jen psaná trochu jiným jazykem. Ale právě ten jiný jazyk tomu dává tu naléhavost, tu závažnost...

Ta kniha, stejně jako její autor, vstoupila do dějin právem...

"Jestli Bůh stvořil něco lepšího, nechal si to pro sebe."

Popluh05.04.2013Hodnocení knihy 5 z 5

Nechutné, zvrácené, šílené, geniální - zkrátka nejlépe podávat za studena ještě před snídaní a orgonovou procedurou aneb klasický Burroughs v jednom ze svých vrcholných děl. Metoda střihu může fungovat i jinde než ve výtvarném a filmovém umění.

phoealova06.03.2013Hodnocení knihy 3 z 5

nenáročná kniha, typický Burroughs, místama trochu zdlouhavé, ale pěkné.

Sierra8814.11.2011

nebudu tuto knihu hodnotit. protože se ne da čist, ne že by byla nudná je divně napsaná a chápu proc je tak napsaná a proto jí nebudu hodnotit.

Frakira07.03.2011

Burroughs má bezpochyby své místo v literatuře...hodnotit už je to těžší...tohle jsem četla někdy v sedmnácti po cestě vlakem...zajímavý rozhodně, ale podruhý už bych to nedala ;)

bell7810.02.2011Hodnocení knihy 3 z 5

Zajmavá ale i někdy nezáživná.

Arlique02.01.2011Hodnocení knihy 5 z 5

Moje bible =) Neuvěřitelná kniha. Vtipná, morbidní, perverzní, a zároveň inteligentní =)

pajonek

.......nejsem literární kritik, který po přečtení Burroughsovek sedne a napíše - skvělé, mistrovské - já píšu : pár dobrých myšlenek pospojovaných prasárnama, mnohdy nelogicky zasazenýma do děje, ono to ani souvislý děj nemá , Interzona je zkrátka místo kde je všechno na dvě věci - na hovno a na nic ........ čtení tohodle "hnoje plného buzen, homoušu a sodomie" mne nešokovalo /snesu ledasco/, ale ani neohromilo.............
četl jsem ho celého , všechno co u nás vyšlo........... po padesáti rocích nad knihou si snad zasloužím číst lepší knihy .......