Naděje na konci světa

Naděje na konci světa https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339372/bmid_nadeje-na-konci-sveta-A6i-339372.jpg 3 113 45

Persie, uprchlický tábor u Isfahánu, rok 1944. Tady skončí osmnáctiletá Polka Helena se svou mladší sestrou Luzynou po strastiplné cestě Ruskem a Persií poté, co byla jejich rodina deportována ze Lvova na Sibiř. Když má několik set polských sirotků dostat azyl na Novém Zélandu, vzklíčí v Heleně naděje. Je však na transport příliš stará. Luzynu naproti tomu vyberou, i když o vystěhování nestojí, protože má v táboře přítele. Ačkoli se Helena cítí provinile, hrozně jí závidí lístek, který znamená záchranu života. Pochopitelně na sobě nedá nic znát a přesvědčuje sestru, aby odjela. Přesně v hodinu odjezdu stojí s Luzyniným zavazadlem na shromaždišti. Luzyna se ale neobjeví…... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Eine Hoffnung am Ende der Welt , 2015

denib
08.02.2018 3 z 5

Velmi dobře čtivé, odpočinkové, ze zajímavého prostředí. Na druhou stranu velmi jednoduché, předvídatelné, červená knihovna. Člověk si u toho krásně odpočine, protože opravdu není nutné přemýšlet. Po knize V zemi bílého oblaku a dalších dílech to je ale celkem zklamání. Myslím, že kniha šla víc rozpracovat, nemusela být tak krátká a byla by lepší. Ale jak jsem psala - hezky jsem si u toho odpočinula a to jsem po předchozí četbě potřebovala.

bookcase
03.02.2018 4 z 5

Líbilo se mi navázání na osudy hrdinů z předchozí trilogie. Docela bych přivítala obsáhlejší příběh z integračního tábora, co dělali, jak tam žili, myslím, že by to byl docela zajímavý román.

josska
20.01.2018 4 z 5

Knížka se mě líbila,zajímavé to bylo o sirotcích z Polska i o Maurech,takže jo bavilo a hodilo do výzvy

Marcela52
21.12.2017 4 z 5

Kniha se četla moc pěkně, ale ke konci to byla trochu "červená knihovna". I tak jsem se dozvěděla dost zajímavých informací o polských dětech, které byly za války internovány na Nový Zéland. Přes některé drastické pasáže je to spíše oddechová četba, takže doporučuji méně náročným čtenářům.

FillaSFC
07.12.2017 1 z 5

Tak tohle se nepovedlo. Začátek knihy je rozhodně zajímavý, po přesunu na Zéland se z toho ale (nevím proč) stává úděsná nuda plná filozofování o maorské kultuře s naprostým minimem děje, za to desítkami (s prominutím otravných) cizích slov. Upřímně – nic nudnějšího jsem dlouhou dobu nečetl a doufám, že zase dlouho nebudu. Jednu hvězdu dávám za ten skvělý úvod, který byl následně zabit...

Bezantina
03.12.2017 2 z 5

Od knihy jsem si slibovala tedy mnohem více.. Neseděl mi styl psaní a děj byl tak nějak velmi předvídatelný. Věřím, že své věrné tato kniha bude mít, ale já ji hodnotím jako jednu z těch méně povedených.

zdehan
17.11.2017 5 z 5

Moc pěkná kniha dobře se četla a nešlo se od ní odtrnout.

sabca
13.11.2017 5 z 5

Přesto, že jsem nečetla novozélanskou třídílnou ságu, se mi tento román moc líbil. Příběh polské dívky Heleny v období druhé světo é války , která se díky menšímu podvodu dostala dostala na Nový Zéland se zajímavě odvíjel a knihu jsem měla přečtenou během dvou dnů. Doporučuji

Ivana11
23.10.2017 4 z 5

Kniha se mi celkem líbila, ráda jsem se v ní setkala s potomky Gwyn z novozélanské ságy V zemi bílého oblaku ... Oceňuji informace o Maorech a jejich kultuře a o osudech Poláků za 2. světové války.

Dandy1
22.10.2017 3 z 5

Námět je skvělý, ale tak nějak nedodělaný. Čekala jsem nějaké lepší rozuzlení vztahu s Jamesem. Víc dialogů mezi nimi.

knihovnička007
21.10.2017 3 z 5

Ale jo, nebylo to nejhorší... Takový lehký průměr. Cizí jména mi dávala zabrat... Snažila jsem se zapamatovat cizí název Nového Zélandu, ale fakt to nejde.... :( Čekala jsem více informací o válce. Byla to taková hezká červená knihovna v hezkém prostředí.
Exotické prostředí, hlavní hrdinka po smutných peripetiích našla svého prince, zlý člověk doplatil na své špatné činy, krásný sladký konec... Taková nenáročná
slaďárna.

j287
16.10.2017 3 z 5

Zajímavý příběh v knize je podáván na skutečném historickém pozadí, které měla autorka ověřené. Příběh byl zajímavý, ale popisné pasáže historie už míň. Občas jsem to v četbě přeskakovala a nakonec dočetla do konce, ale že bych se od knihy nemohla odtrhnout se říct nedá.

putpuda
08.10.2017 3 z 5

Číst se to dalo, ale moc mě to nebavilo. Takové dost povrchní . Mohla být rozsáhlejší. Nečetla jsem ani jednu z předchozích knih (Maorčina píseň.....). Docela mě to mrzí, protože tento typ knížek mám moc ráda a určitě by se mi líbily, ale u nás v knihovně nejsou k dispozici. Ani jedna od S. Lark. Tak třeba příště.

bábuška
25.09.2017 5 z 5

Poněvadž jsem již dříve četla trilogii V zemi bílého oblaku a byla jsem jí nadšená, těšila jsem se i na tuto.Větší část děje se vrací na místa nám známá již z předchozí trilogie, ovšem do doby pozdější. A to je začátek knihy, který nás zavádí do čtyřicátých let kdy v Evropě zuřila válka a seznamuje nás s osudy sousedního Polska, které si dělí Německo se Sovětským svazem. Utrpení obyvatel a zvlášť malých opuštěných dětí v nás i po tak dlouhé době vyvolává jen smutek.

ikul
20.09.2017 4 z 5

Sarah Lark je výborná vypravěčka. Kdo má rád rodinné ságy, z prostředí nám na hony vzdáleného, přijde si na své. Přečetla jsem její maorskou trilogii a docela jsem se těšila na útlou knížku. Zajímalo mě, jak se vyrovná s krátkým dějem. Musím konstatovat, že rozjezd mě nadchl. Těšila jsem se na nový příběh z úplně jiného soudku. Bohužel vyprávění bylo povrchní, přes fakta pouze překlouzlo a navázalo na onu výše zmíněnou trilogii. Četlo se to pěkně, ale ke konci nudilo. Ke cti autorky nutno dodat, že se ve svých knihách snaží o historický výklad skutečné události i když ne do hloubky.

JanaDor
20.08.2017 3 z 5

Události a příběh je velmi poutavý, za tím vším pokulhává styl autorky. Je to podáno jako typická červená knihovna a vyznívá to trochu plytce, což je veliká škoda. Jako román pro ženy je to moc pěkný, ale vše je vykresleno jednoduše, bez emocí. Co vše musela Helena prožít na Sibiři a dozvíme se povrchově pár údajů. Myslím, že kdyby byl příběh vystavěn jinak, mělo by to větší náboj a sílu. Což zde chybí. Prostě je to dobrý román pro ženy a tak se musí k této knize přistupovat.

alabra
18.08.2017 3 z 5

Jako milovník historie kladně hodnotím historické souvislosti, toto téma mi doposud nebylo příliš známo. Samotný děj knihy patří k oddechovému čtení, červené knihovně, dobře napsáno. Nemusíme, ba ani nesmíme příliš přemýšlet.

Jana283
14.08.2017 1 z 5

Nudný plochý příběh s trapně jasným vyústěním ala červená knihovna nemohlo zachránit ani atraktivní historické téma a prostředí.

iška
08.08.2017 3 z 5

Příjemné čtení, předcházející trilogie se mě ale dotkla přece jenom více. Oceňuji, že se v autorčiných dílech vždy dozvím něco zajímavého z historie.

MirijamFrankl
30.07.2017 4 z 5

Velice pěkná kniha, mrzí mne, že jsem zatím nečetla „předchozí díly". Zaujal mne dosud neprobádaný pohled na druhou světovou válku. Také psychologie postav je hrozně zajímavá. Kniha navíc obsahuje spoustu zajímavostí o Maorech a jejich kultuře. Líbil se mi i sladký, ač trošičku nerealistický konec.