Nacismus a třetí říše

Nacismus a třetí říše https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61484/bmid_nacismus-a-treti-rise-WT4-61484.jpg 4 5 3

Souhrnné dějiny nacismu a třetí říše od zrodu, nástupu k moci, přes rozpoutání světové války, až k samotnému pádu.

sabina5156
07.01.2023 4 z 5

Velice věcná kniha, která má výpovědní hodnotu z hlediska dokumentárního. Spíše než nad samotným vznikem nacismu a jeho pojetí se zabývá jeho definováním, určením místa, času i prostoru a postupným rozšířením. Já bych si dovolila zde několik paralel, které autor velmi dobře načrtl, nicméně z nějakého důvodu nedokončil. Paralela nacismu jako extrémního pravicového směru je dvojčetem extrémní levice, zároveň je ale založená na základech každého náboženství i každého radikálního směru. Nacismus se v Německu šířil lavinovou rychlostí z několika důvodů. 1) Německo procházelo ekonomickou krizí a zároveň mezinárodním ponížením v podobě Výmarské Republiky, kdy toto ponížení zažíval na denním pořádku každý obyvatel Německa - miliarda marek v kolečku na cestě pro chleba 2) První světová válka se dotkla celé Evropy, nejen Německa, frustrace panovala i z mezinárodních vztahů 3) Pracovní síla a obnovení hospodářství a průmyslu v Německu šlo velmi těžce, primárně z toho důvodu, že v první světové válce bylo zabito cca 8 milionů Němců 4) Válečné reparace samozřejmě. Následně se Německé obyvatelstvo pomalu vzpamatovalo z těchto poválečných událostí aby rokem 1929 vypukla největší hospodářská krize (pocházející z Wall street), i tento moment předznamenal budoucnost tohoto státu. V každé nelehké době jsou nejpopulárnější jednoduchá řešení. A každá ideologie ve své podstatě je jednoduchá a úderná. Kniha je skvělá jako věcný zdroj informací.

marekpreucil
11.02.2019 5 z 5

Nevím nakolik je to přesné, ale kniha se četla velmi dobře

Pavelpi
13.03.2013 5 z 5

Bezvadně napsaný dokument,který jsem četl několikrát a pokaždé mě upoutal svou normální mluvou,která se v roce 1963 u těchto dokumentu moc nenosila.Fakta byla na tehdejší dobu velice přesná.

nacismus

Autoři knihy