Na vzdělání záleží - Jak vzdělanostní rozdíly ovlivňují osudy lidí v české společnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391243/mid_na-vzdelani-zalezi-jak-vzdelanostni-MCH-391243.jpg 5 2 2

Za posledních dvacet let došlo v České republice k zásadnímu nárůstu počtu studentů na vysokých školách. Jedním z důsledků je, že v naší populaci vzrostly podíly osob s ukončeným vysokoškolským vzděláním na dvojnásobek. Prudký rozvoj vzdělávacího systému vyvolává řadu otázek. Mění se vztah mezi vzděláním, chováním, hodnotami a postoji? Rozevřela se v posledních třech desetiletích propast mezi lidmi s nižším a vyšším vzděláním, nebo se naopak rozdíly mezi nimi stírají? Kniha se zabývá vzdělanostními skupinami v současné české společnosti. Na vybraných životních výsledcích ukazuje, do jaké míry vzdělanostní úroveň ovlivňuje život člověka. Ovlivňuje vzdělání čím dál silněji individuální životní dráhy? Autoři a autorky jednotlivých kapitol analyzují data z aktuál­ních sociologických šetření a nabízejí odpovědi na všechny tyto důležité otázky.... celý text

memphisz
07.02.2021 4 z 5

Shrnutí různých sociologických studií zabývajících se vlivem úrovně dosaženého vzdělání na různé aspekty života (příjmová chudoba, politická participace, sebevraždy, trvalost manželství, porodnictví, hodnotový rámec, vztah k cizincům...). Ve většině případů to je přesně tak, jak myslíte. Lidé se základním vzděláním to mají horší. Proto jsou investice do vzdělání důležité. A zvláště v méně rozvinutých regionech (Ústecký kraj, Karlovarský kraj...). Bohužel data nepřesahují rok 2016, některá ani rok 2009, takže to dnes vzbuzuje jistou pachuť rychlého zastarání publikace. Přesto zajímavé čtení.