Na sútoku

Na sútoku https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295741/bmid_na-sutoku-G6F-295741.jpg 4 21 5

Román Na sútoku, najnovšia knižka Moniky Kompaníkovej, jednej z najvýraznejších autoriek súčasnej slovenskej beletrie, je príbehom dvoch žien a jediného dňa. Jedna z nich zamyká opitého otca v izbe a absolvuje strastiplnú cestu za uznaním, druhá balansuje medzi povinnosťami voči synovi, otcovi, klientom a svojimi vlastnými túžbami. Jedna chodí ešte len na základnú školu, druhá je slobodnou matkou, no obidve sa pohybujú po chodníkoch tých najužších a najsubtílnejších vzťahov a emócií. Zdanlivo banálne každodenné situácie privádzajú obidve k sútoku, k miestu, z ktorého odídu natrvalo poznačené a zmenené.... celý text

Lessana
07.12.2018 2 z 5

Pútavý štýl sa autorke uprieť nedá. Nie vždy je ale zrozumiteľná časová os príbehu, čo mňa osobne pri čítaní dosť rušilo. No a príbeh samotný? Nemastný-neslaný, jemne okorenený humorom, no v konečnom dôsledku smutný, melancholický a akosi len popisný, popisujúci a nikde sa nedostávajúci...

cessy
09.04.2017 5 z 5

Dva životy, dva typy písma, dve farebne odlíšiteľné záložky, JEDEN ŽIVOTNÝ ÚDEL. Pocity z niekdajšieho čítania Piatej lode sú v plnej sile späť. Na sútoku ožívajú dávne detské strachy, no odozvy citového strádania z čias útleho detstva sa vynárajú na povrch aj v dospelosti, zlievajú sa v jeden logický celok príčin a dôsledkov. Nie je to paráda, že sa nájde niekto, kto dokáže písať s takou ľahkosťou, úplne prirodzene a nekomplikovane a pritom tak sakra dobre o emóciách? A dajme tomu, že takáto kniha potom ani nepotrebuje silnú príbehovú rovinu ako ťahák. Veď toľko sa toho deje v duši postáv, toľko sa toho deje v nás samotných. Pátrame po vlastných detských strachoch a ich dôvodoch, uvedomujeme si, čo si z tohto obdobia - zväčša nevedome - nesieme životom ďalej ako závažie, narážame na vlastnú krehkosť, zraniteľnosť. Kompaníková opakovane dokazuje, že táto téma jej sedí. A ja sa zasa raz teším na jej ďalšie knihy, som zvedavá či jej rovnako dobre sadnú aj iné témy, aj keď tuším, že osamelosť ako akýsi leitmotív jej písania v nich bude prítomná opäť, či už bude téma taká, či onaká.

wiix
12.03.2017 4 z 5

Napriek rôznej kritike a nie veľkej pútavosti deja, ktorý sa vlastne nikam nehýbe, točí sa v kruhu od jednej postavy k druhej, je v knihe niečo také bežné a reálne, opísané priam básnicky, čo upútavalo moju pozornosti. Kniha mi prišla priam naliehavá a dramatická, tie emócie, najmä melancholické a úzkostné, napriek tomu, že vety boli jednoduché a zväčša pokojné.

adorjas
15.10.2016 2 z 5

Čo touto knihou chcel básnik povedať? Vložíme tam lyrické popisy, aby sme sa podobali Woolfovej? 2 hviezdičky za krásnu ľubozvučnú slovenčinu.

egan
25.05.2016 5 z 5

Prekrásna kniha!
Knihy Moniky Kompaníkovej majú pre mňa fantastickú atmosféru...autorka dokáže vytvoriť veľmi silnú emóciu na pár riadkoch a čítať jej knihy je naozaj zážitok!
Krásne balansuje na hrane melanchólie a veľmi jemného a múdreho humoru...pre mňa dokonca na úrovni mojej milovanej Zadie Smith!
BRAVO!

Monika Kompaníková