Na kometě

Na kometě https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30531/bmid_podivuhodne-cesty-na-komete-sPY-30531.jpg 4 386 41

Fantastický román Julese Vernea o osudech několika statečných vesmírných trosečníků, letících na kometě, jež po srážce se Zemí strhla část jejího povrchu i s obyvateli. Důmyslem a odvahou čelí muži nebezpečí a posléze se dočkají šťastného návratu na Zem. Vyprávění vedle dobrodružného děje podává základní znalosti o naší sluneční soustavě.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Albatros (ČR)

Hector Servadac , 1877

jfialova
06.11.2019 4 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších verneovek, a že jsem jich v dětství přečetla! Moc se mi líbil autorův nápad umístit děj na povrch komety prolétající poblíž planety Země, kam se nedobrovolně přenese několik lidí po kontaktu obou nebeských těles. Koncept je stejný jako u většiny ostatních verneovek. I když z pohledu dnešní vědy jde patrně o nesmysl a dospělý čtenář si tím pádem četbu asi příliš neužije, pro děti je to super počtení.

Hobo
08.08.2019 5 z 5

Další z fantastických cest Julese Verna. Moje z nejoblíbenějších a nikterak mi nevadilo, že provedení bylo nemožné. Jinak bych už jen opakoval předchozího komentátora david5746.

david5746
05.07.2019 5 z 5

Klasika a pro mě srdcovka z dětství, kterou jsem z knihovny vytáhl několikrát. Vpodstatě se dá označit za typickou verneovku, kdy autor vžene menší skupinku lidí do nějaké situace, se kterou se tito - obvykle charakterově černobílí - účastníci musí nějak vypořádat. V tomto případě Verne navodil situaci, kdy do Země lehce ťukne prolétající kometa a při odletu si s sebou odnáší kus atmosféry a něco málo pevniny. Zázračně je zde též zachráněno několik lidí různých národností. Při veškerém neštěstí mají vlastně štěstí. Jednak za celou knihu nikdo ani náznakem nezemře a kometa má šťastnou dobu oběhu - přesně 2 pozemnské roky, takže je tu docela velká šance na návrat na matičku Zemi.
Jak už je klasické, tak Verne škatulkuje osoby podle národností, takže Francouzi či Rusové jsou samozřejmě cool, španělé banda veselých flákačů. Co se angličanů týče, tak na nich se autor tradičně vyblbnul a (obdobně jako třeba pana Fogga z cesty kolem světa) je vykreslil jako totální bandu pedantských dementů. A vrcholem je německý žid, který jede jen po penězích a majetku, nikoho nemá rád a překvapivě nikdo nemá rád jeho.
A klasicky je kniha plná vědeckých údajů a popisů, takže i neznalec se o tom vesmíru třeba něco dozví. Často je toho trochu moc, ale dá se zvládnout.

Čtení po letech mě bavilo a celkově potěšilo.

FilDaV
26.06.2019 4 z 5

Opět geniální dílo vizionáře Julese Vernea, které se sice drží celou dobu nad vodou, ale oproti závěru, který je legendární je to slabé jak čaj. Pan Verne prostě neuměl (a asi ani nechtěl:) napsat špatnou knihu...

Thromulus
08.06.2019 1 z 5

První a poslední kniha od Vernea. Na knihy od tohoto známého autora jsem se těšil, ale jsem z zklamán. Jedna z mála knih, kterou se mi nechtělo dočítat.
Námět pěkný, spousta napotřebného popisu, děj mohl být propracovanější, závěr knihu potopil ještě víc.

zofie3000
28.04.2019 4 z 5

Bylajsem příjemně překvapena, Verneovi jsem se vyhýbala jak čert kříži ale celkem se mi to líbilo. Kdyby se to ke mně dostalo v pubertě myslím že by mě i ta fyzika začala bavit

Kuža007
25.11.2018 4 z 5

Není to nejlepší verneovka, ale docela obstála.

mahdal
16.06.2018 2 z 5

Těšil jsem se na další knihu od mého oblíbeného autora, ale bylo to velké zklamání. Prostředí vesmíru mi přišlo zajímavé a u Vernea nezvyklé, ale nebyl to Verne, jak ho znám z jiných knih. Nevyhnu se porovnávání této knihy s ostatními díly autora, které byly více čtivé. Na zdlouhavé popisy jsem si u Vernea zvykl, patří to k jeho stylu, ale zde, v této knize, toho bylo až přespříliš. Nedokázal jsem se zžít s postavami, na kterým mi vadilo vzájemné pošťuchování, které místy přerůstalo v nenávist. Místo zbytečných informací o konfliktech mezi postavami bych spíše ocenil propracovanější závěr, který byl odbyt na pár stranách. Snad se mi u příští knihy Verne ukáže v lepším světle.

Hanjimka
22.04.2017 5 z 5

Klasická kniha mého dětství. Milovala jsem Verneovky a občas se k nim vracím. Jeho vyprávění mě dokáže znova zase nadchnout.

Džerkys
20.01.2017 3 z 5

Kniha zajímavá, ale děj nemá takový spád, velmi mnoho o astronomii, na knihu o dobrodružství až příliš. Některé okamžiky napínavé, ale konec knihy nedopracovaný...Celkově román nebyl špatný, ale ve srovnání s ostatními romány J. Verna spíše horší.

Blue
20.06.2016 4 z 5

Myslím, že je dobré upozornit všechny, kdo viděli film Na kometě a domnívají se, že se jedná o adaptaci knihy, že se domnívají špatně. Podobnost obou děl se vyčerpává shodným názvem a výchozí situací, kdy je kus Země odtržen od zbylé koule a s ním i nějací ti hrdinové, aby bylo o čem vyprávět. Na můj vkus je kniha poněkud zdlouhavá, zejména co se týká častého výkladu o astronomii. Ten zabírá snad polovinu obsahu. Ale někomu to třeba vyhovuje. A ti ostatní už teď budou aspoň vědět, co je při čtení čeká. 70%

mira.l
12.10.2015 4 z 5

Na jednu stranu je to Jules Verne ve své nejklasičtější podobě, jeho typický sci-fi román, tentokrát se spoustou čísel z oblasti sluneční soustavy, který teda na člověka mého věku působí už trochu humorně, věcnou stránku nechám tedy bez komentáře:).
Na stranu druhou ale nemůžu dát plný počet, na mě prostě působil konec toho příběhu poněkud "odflákle", uspěchaně, to, na co by asi dětský čtenář čekal nejvíc - jak se dostanou zpátky na zem při průletu atmosférou, prožít s nimi ten let naplno vteřinu po vteřině, je tam odbyto několika málo velmi neurčitými větami o tom, že to vlastně zaspali v bezvědomí, trochu mi to připadá, jakoby tím autor vyřešil otázku, se kterou si sám nevěděl rady - "jak já to udělám, abych je poslal na zem a dobře to dopadlo?"
Neříkám, že je to špatný román, to vůbec ne, některé dialogy jsou na dobu svého vzniku poměrně ostré a peprné, na postavě židovského kupce se Verne taky docela vyřádil, ale ten konec mě malinko zklamal a nevím, jestli narozdíl třeba od Dětí kapitána Granta si budu tuhle knížku chtít ještě někdy přečíst znova.

st18321
14.03.2015 3 z 5

Velmi mě zaujali fyzikální změny, které proběhly po přechodu na kometu a jak se k nim hlavní hrdinové postavili. Naopak mě zklamal prostředek knihy, kde se v podstatě neustále opakovali podobné otázky. Také mě zklamalo Verneovo rasistické pojetí, kde jedna s postav je židovského původu. Ta je poté vylíčena jako vypočitavá, sobecká, nevzhledná a lakomá postava, která kdyby zemřela všichni by byli rádi. Tato část mi připadala jako brožůrka NSADP. Rozhodně jsem po velmi slibném začátku očekával zajimavější příběh.

xeroxino
20.12.2014 1 z 5

Na jednej strane som miestami ostal ohureny na druhej strane vela kapitol ten isty dej .. malo prepacovana

Filatov
10.09.2014 5 z 5

Asi typický Verne a to v této knížce velmi poutavý. Takový děj odtržení kusu Země a cestu vesmírem jsem opravdu nečekal. To jak Jules Verne předkládá čtenáři a zároveň i přeživším srážku nová fakta o tom kde jsou a co bude dál je prostě fantastické. Byl jsem vždy asi stejně tak překvapen, jako mohli být naši vesmírní cestovatelé. Román má skvěle vyprofilované postavy a oblíbil jsem si takřka všechny. Každý měl nějakou svojí vlastnost, která mě zaujala. První půlka vyprávění je objevovací a ta druhá už je dějově o hodně rychlejší a mílovými kroky směřuje k návratu na Zem a přípravám na návrat. V závěru už jsem ani nedýchal a čekal jak to dopadne a pravdou je, že jsem ten konec opět neodhadl. Čekal jsem nějaké velké vítání a ono nic :-)

SiuxBeast
17.04.2014 3 z 5

Trošku zklamaný ale to jen díky filmu od pana Zemana. Jinak bezvadné čtení

horvis
21.02.2014 5 z 5

Dobré, čtivé, zajímavé, a taky zábavné a vtipné.
Myslim, že příznivce sci-fi tato kniha nezklame.
Pravé vesmírné sci-fi, se začne odehrávat asi tak od půlky nebo od 2.třetiny knížky,
takže pokud někoho nechytne začátek, tak vyrdžte, myslím, že to stojí za to.

Rup
18.10.2013 5 z 5

Klasika sci-fi a vlastně naučný cestopis po sluneční soustavě podle tehdejších poznatků vědy. Kdo má rád verneovky, ten musí řadit tento román k těm nejlepším.

Eigis
22.08.2013 5 z 5

Celá ta myšlenka, kdy je skupina lidí při nárazu komety na zem, zachycena na jejím povrchu z hlediska doby, ve které byla napsaná a významu pro sci-fi literaturu, která byla v té době v plenkách velice významná. Přiznávám se, ale že autorovi přednášky o kosmických tělesech jsem přeskakoval. Na druhou stranu, samotný děj a především charaktery postav, kdy Verne přidává zástupcům jednotlivých národností charakterové vlastnosti, mě velice bavil.

vitavita
08.04.2012 2 z 5

I když zfilmovaná, přesto patří ke slabším jeho knihám ...