Na Jeseníky! - O putování jesenickými horami, turistických bedekrech a mapách do roku 1945 https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425191/bmid_na-jeseniky-o-putovani-jesenickymi--Wn5-425191.jpg 4 14 2

Když v roce 1881 nadšenci okolo Johanna Rippera (zetě Vincenze Priessnitze) a notáře Edmunda Rudolpha zakládali ve Frývaldově (dnešním Jeseníku) Morav­sko-slezský sudetský horský spolek, zajisté netušili, jak jejich následná činnost a nezměrné obětavé úsilí o zpřístupnění Jeseníků širokým vrst­vám společnosti tvář těchto hor změní. Jak působení spolku a řady jedinců začne psát různé kapitoly historie turistiky v Jeseníkách, spojené nejen se stavbami turi­stických chodníků, chat, rozhleden, nebo jak se vše promítne například i do překot­ného rozvoje zimních sportů. Rok 1881 však představuje pouze jeden mezník spojený s organizo­vanou turistikou v Jeseníkách. K němu ovšem vedla dlouhá cesta, při níž musel člověk nejprve nalézt v horách a v potulování se po nich zalíbení. Věc, která nám dnes připadá zcela normální, prodělala během staletí řadu proměn a zvratů. Jak a kdy tedy došlo k proměně estetického vnímání od zatracovaných a přehlížených hor až po vysoce oceňovanou a vyhledávanou horskou krajinu? A co způsobilo, že se horské turistice začal věnovat stále větší okruh společnosti? Jak vše uvedené probíhalo v Jeseníkách a přilehlých pohořích? A podle čeho se vlastně první cestovatelé v jesenických horách pohybovali? Odpovědi naleznete na výstavě a zejména v objemné knize o 576 stanách, doprovázené bohatým obrazovým materiálem i soupisem jesenických turistických map a bedekrů do roku 1945... celý text

Krbi
25.08.2021 5 z 5

Je to kniha knih! Po roce 89' se objevilo několik cenných publikací například od Drahomíra Polácha, či Vítěslava Korandy, ale rozsah, podrobnost a vyčerpávající informovanost této knihy (včetně ilustrací, map a fotografií) bude stěží kdy překonána.

Pablo70
08.10.2020 4 z 5

Je to bezesporu famózní kniha o turismu v Jeseníkách: odborné pojednání, rejstříky, obrazové přílohy...
My to máme doma rozdělené: já mám rád Jeseníky a moje žena Jizerky. A musím uznat, že Kniha o Jizerských horách (Nevrlý) se čte stokrát líp. Na Jeseníky bude dobrou studijní pomůckou, Kniha o Jizerkách vás vezme za srdce.

turistika

Jiří Glonek
česká, 1978
2007  100%Zaniklé obce Vojenského újezdu Libavá
2019  86%Na Jeseníky! - O putování jesenickými horami, turistických bedekrech a mapách do roku 1945
2014  50%Jedinec a evropská společnost od středověku do 19. století
2014  0%Lidské tělo: anatomie člověka v tiscích 15.-18. století: katalog výstavy
2006  %Dějiny obce Hlubočky

Kniha Na Jeseníky! - O putování jesenickými horami, turistických bedekrech a mapách do roku 1945 je v