Podzim 1152

Podzim 1152 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297222/bmid_mysi-hlidka-1-podzim-1152-ya9-297222.jpg 4 166 29

Myší hlídka série

Myši, svádějící nekonečný boj o přežití a o to, aby se jim dobře dařilo v drsných podmínkách světa plného dravců, si na svou obranu založily Myší hlídku. Její členové jsou průvodci, průzkumníci, počasníci, stopaři a ochránci myší žijících na územích mezi teritorii. Udržují bezpečné hranice, vyhledávají nové bezpečné cesty mezi vesnicemi a provázejí po nich karavany se zbožím. V případě útoku se musejí postavit každému zlu a nebezpečí, které ohrožuje jejich teritoria. Příběh sleduje dobrodružství tří nejlepších členů Hlídky - Borise, Justýna a Straše - na výpravě za odhalením zrádného spiknutí. Příběhy Myší hlídky obdržely mnoho cen v mnoha zemích světa. Dostaly například několikrát cenu Willa Eisnera a časopisem Wizard byla Myší hlídka vyhodnocena jako nejlepší nezávislá dobrodružná kniha roku 2006. Server IGN.com ji navíc ocenil jako nejlepší nezávislou knihu.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Comics Centrum

Mouse Guard: Autumn 1152 , 2007

Angiee88
26.09.2017 5 z 5

Nadherna kresba, krasna pohadka. Moc pekny napad o fantastickych myskach a jejich pribeh.
Knihu rozhodne doporucuji.

Akana
05.08.2017 4 z 5

Od dětských let, kdy jsem hltal "ábíčkovské" komiksy, jsem tomuhle žánru moc nedal, mám ale rostoucí chuť to napravovat. Tak jsem si řekl, že umořování deficitu začnu něčím nenáročnějším, aniž bych se uchyloval k superhrdinským ságám. Recenze v časopise Full Moon mě nasměrovala k Myší hlídce a i když určitě nelituju, přeci jen jsem asi čekal něco méně dětského (což je samozřejmě hlavně chyba očekávajícího). Výtvarná stránka je nádherná, o tom žádná, hlavně barevně je to pastva pro oči. Příběh mohl být originálnější, ale na druhou stranu je vedle jiných komplikovaných fantasy propletenců taková přímočarost osvěžující. Celkově rozhodně palec nahoru, jen jsem asi měl knihu otevírat s méně předpojatou hlavou.

Kapis
24.10.2016 5 z 5

Geniální zpříjemnění nedělního odpoledne. Opravdu mě to chytlo a nedočkavě slintám nad pokračováním, které by mělo vyjít prej začátkem listopadu.

3DD!3
04.09.2016 5 z 5

Nápadité pojetí kombinující fantastiku a příběhy o zvířátkách. Petersen s přehledem vytváří živý svět plný hrdinů a nestvůr, ale i pletich, bitev, legend. Myší hlídka má sympatické postavy, každá je trochu jiná a dobře vyprofilovaná, takže čtenáře jejich cesta zajímá stejně jako to, která svině je zrádce. Dá se bez problémů číst dětem a dospěláka chytne taky.

Rilian
21.07.2016 5 z 5

Zajímavý nápad, nádherná kresba a především krásná pohádka. Milé překvapení, vřele doporučuji.

Fantasysvet
11.07.2016 5 z 5

Technický scenár a následná inscenácia upriamujú zámerne vašu pozornosť k jednotlivým ilustráciám. Tie nie sú, tak ako sme väčšinou zvyknutí, čiernobiele, ale farebné. A práve farby sú ďalším výrazným prvkom Petersenovho rukopisu. Pomáhajú vašej predstavivosti zhmotniť si čokoľvek, čo na papieri vizuálne vnímate, čím sa príjemne pošteklia iné vaše zmysly. A vy odrazu vo vzduchu jeseň nielen cítite, ale aj počujete.

Spolu s hlavnými hrdinami tak môžete naozaj ochutnať miestne špeciality Kůrkovej Kamenice, pocítiť ostrie hrdzavého meča na vlastnej koži, od hlavy po päty sa ušpiniť ľadovým blatom, vnímať opojné bzučanie včiel či nechať sa vystrašiť ťaživou atmosférou, ktorú so sebou prináša zrada a zradca stojaci pred bránami tajnej základne myšej hliadky. Pri strate uroníte nejednu krokodíliu slzu, a rovnako tak sa bojíte prichádzajúcej bitky, pretože nechcete, aby sa ktokoľvek zranil. A to či už z tých dobrých, alebo tých zlých postáv, aj keď prítomná povahokresba vlastne aj z prehnitého člena myšej hliadky urobí hrdinu, s ktorým súcitíte.

Ani postavy teda nie sú čiernobiele. Myši preberajú všetky ľudské vlastnosti a s ich pomocou nútia čitateľa zamýšľať sa aj nad bežnými otázkami etického a morálneho charakteru. Výrazná, nie však okázalá typizácia, prirodzená expresivita i rétorická konvergencia dodávajú Petersenovým ilustráciám realistickosť, po ktorej čitateľ hlavne epickej fantasy prahne, a, paradoxne, pomáhajú aj detskému príjemcovi porozumieť významovej zložitosti predkladaného príbehu. Takže dieťa rozprávanie o jednej neobyčajnej myšej hliadke spoznáva prostredníctvom zmyslovosti, konkrétnosti, názornosti, obraznosti i fantastickosti ukrytej v obraze, ktorý len minimálne dopĺňa text samotný. A podobné vlastnosti nesie akákoľvek rozprávková kniha.

Myší hlídka 1: Podzim 1152 bola, je a aj bude správnou voľbou, pokiaľ aj vy hľadáte presne to, čo vám Comics Centrum ponúka. Nemusíte zachádzať do hĺbky, aby ste si ju užili. Ak sa však predsa len rozhodnete preskúmať ju detailnejšie, dajte si pozor iba na to, aby ste na nej neostali závislí. Nezáleží na tom, že ste už z rozprávok vyrástli. A nie je dôležité ani to, k akému fantastickému podžánru vás to ťahá. Či máte v obľube komiksy, alebo sa ich stránite. Myší hlídka zbúra akékoľvek predsudky a hoci vás nebude mraziť tak živelne ako Maus od Arta Spiegelmana, zanechá vo vás hlbokú stopu.

martinstefko
06.06.2016 4 z 5

David Petersen přišel s nenápadným komiksem, u kterého si řeknete, že to bude jen něco dalšího se zvířátky. Ale David Petersen dal komiksu "Myší hlídka 1: Podzim 1152" dobrý příběh, dal mu zajímavou kresbu a vytvořil něco, co je vhodné jak pro dětské čtenáře, protože to není příliš krvavé a drastické, tak i pro čtenáře dospělé, protože příběh je napínavý a až do konce není jasné, jak dopadne a jak se celá zápletka vyvine. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/06/1181-mysi-hlidka-1-podzim-1152-85.html

borknagar
28.05.2016 5 z 5

Myší hlídka dočtena a doprohlédnuta a velká spokojenost. A ač textu není mnoho, přeložen je mistrně (velké díky patří panu Kantůrkovi, který si s textem umí pohrát a dát tomu takovou tu omajdu navíc). Kresba a celkový svět ve kterém se příběh odehrává je naprosto úžasný, plný barev a života (část s deštěm je tak barevně krásná a neskutečná, že jsem se kochal jako dlouho ne). Velmi povedený komiks, který ač vypadá na první pohled dětsky pohádkově, užije si ho spíše dospělák (přeci jen té myší krve tu není málo). Comics Centrum se zase jednou vytáhlo. Tak hlavně dlouho neotálet a vydat nám další díl, na Zimu 1152 se doma prďácky moc těšíme......

DennisMoore
25.05.2016 5 z 5

Myšičko, myš, pojď ke mně blí- Hej, počkat, ta myš má meč? No vážně! A ta druhá taky. Třetí má nějakou hůl a těch dvacet támhle za kořenem luky! A všechny jsou v jedné naprosto úžasné a strhující knize, která kombinuje poetiku dětských příběhů s příběhovostí klasických ság, v nichž zbraně řinčí a intriky se splétají od první stránky do poslední. Díky, Comics Centrum! P.S. Na své si přijdou i příznivci Hry o trůny, neboť "Zima se blíží!" i ve světě myší.

David Petersen
americká, 1977