Jantarové oči

Lidstvo navázalo styky s planetou Össe a začalo využívat tamní myceliální technologie. Zatím se úspěšně daří ignorovat nepříjemnosti, které s sebou kontakt s teokratickou civilizací Össeanů přináší: kult vesmírných Lodí, krvavé lidské oběti ve jménu Hmyzího boha, spóry nitrožilních hub a rituální drogy, rozkládající lidskou vůli. Lucas Hildebrandt, který jako vyslanec důvěrně poznal tamní svět, si ale dobře uvědomuje, že Země začíná být na Össe závislá. Proto hledá sílu, která by se mohla stát protiváhou össenské moci. Skutečně ji nachází – jenže je jiná, než předpokládal; a cena, kterou za to on sám musí zaplatit, je krutá.

Mycelium je románová sága, odehrávající se ve 26. století na Zemi. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/16_/162124/mycelium-jantarove-oci-XSx-162124.jpg 4.2247

Mycelium (1.)

Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Argo
Více informací...

VeronikaZ

Skvělé.
Prvních sedmdesát stránek jsem potřebovala, abych se v 26. století zorientovala, ale už dlouho jsem nečetla tak inteligentní knihu. Děj je skvěle provázaný, některé myšlenky by měly být vštěpovány už dětem na ZŠ a Lucas Hildebrandt je úžasný.

Tolik lidí se denně s úlevou vzdává nutnosti přemýšlet, rozhodovat se a vůbec vnímat.

tsal

Někde tam vzadu je asi velké nebezpečí pro celý lidský druh. Někde tam vzadu se asi schyluje ke galaktické politické krizi a možná i válce. Ale o tom se k nám dostávají jen náznaky. Prioritně jde totiž o osobní životy tří lidí a jedné Össeanky, jejichž osudy se proplétají. Občas pracovně, ale hlavně citově.

Lucas je roztomilá sbírka komplexů a psychických problémů, kterými ho zatížil sadistický otec. Jeho linii jsem měla ráda. Lucasův humor, sebevědomí, cílevědomost, to jak stojí nohama pevně na zemi, nic si nenalhává, ale také se nikdy zbytečně nevzdává, to vše mi imponovalo. Bohužel byl jediný, koho jsem si skutečně oblíbila. Ambiciózní Fiona ze začátku vypadala slibně, ale v okamžiku kdy vyplaval na povrch její náboženský fanatismus, se mi začala příčit. Maëwënë, jejíž linie byla nejakčnější, na tom byla se snesitelností o něco lépe. Když se držela při zemi a soustředila se na skutečně důležité věci, když byla v ohrožení života. Jakmile ovšem sklouzla k malicherné žárlivosti, bylo po dobrých dojmech. Zdaleka největším utrpením pro mě však byla Pinkertina, která zosobňovala snad všechny povahové neduhy přiřknuté ženám. Slabá, povrchní, hloupá, naivní, neschopná a pro základní příběh vlastně i naprosto postradatelná. Její linie pro mě byla čirým utrpením. Došla jsem k závěru, že paní Kadlečková musí ženy bytostně nesnášet.

I přes mnohé výtky k (ženským) postavám, jsem se však od (audio)knihy nemohla odtrhnout. Byť kniha roztáhla na 300 stran krizi, kterou by drtivá většina autorů bez problémů vecpala do první kapitoly akčního příběhu a využila ji jen jako start pro něco většího, dokáže si i přes klidnější tempo udržet pozornost po celou dobu čtení. Musíte se jen smířit s myšlenkou, že hlavním tématem knihy není velký epický příběh o osudu celé civilizace, jak se chvílemi snaží tvářit, ale občas až obyčejná životní dramata jednotlivých postav, které bojují s většími i menšími překážkami. S vražedným církevním představitelem, několik let starým otevřeným dopisem, nemocí nebo osaměním.

gruno

Myšlienka, príbeh, vesmír, to všetko je úžasné. Ale tie kilá zbytočnej vaty ma zabíjali...

anibeni

I když je kniha dobře a velmi promyšleně napsaná a o napětí není nouze, nijak mě vyloženě nenadchla... Asi jsem ne úplně všemu porozuměla správně a nebo mi prostě a jednoduše až tak nesedla... nevím, jestli se pustím do dalších dílů, nechám tomu pár dní čas..

Safira55
15.11.2016

pradní kiižka vřele doporučuji :)

olle3
02.11.2016

Možná nejlepší příběh tohoto subžánru, který jsem četl. Špičkové postavy.
Pouštím se do dalších dílů.

Melcrovka
13.10.2016

Origininální příběh, originální svět. Líbí se mi, že zde neexistuje žádný stoprocentní hrdina. Člověk vlastně neví, komu má fandit, kdo koho využívá, kdo hraje na dvě strany. Zkrátka nic zde není v žádném případě černobílé.

girdi
02.10.2016

Chvilku jsem se sžívala se světem i postavami, ale nakonec všechno zapadlo, tam kam mělo. Musím upřímně říct, že jsem nadšená, a to i přestože mě kniha nestrhla tak, že bych ji nepustila z ruky. Navíc různá vedlější témata jsou tak současná a palčivá, a tak dobře zpracované až z toho mrazí. Ještěže mě čekají další díly. Už se na ně třesu a snad si je budu dávkovat a prokládat jinou četbou, abych si to víc vychutnala (a hlavně mi tohle báječné čtení vydrželo o kousek déle). :-)

Knihomlok2015
06.09.2016

Tak právě kvůli téhle knize budu muset přehodnotit svůj vztah k českým (a slovenským) spisovatelům. I přes velikost mé knihovny se jim tam zatím moc místa nedostává a ani poměr CZ versus SVĚT to Češi zrovna nevyhrávaj. (1 : 35?) Ale to hodlám v brzké době změnit, alespoň druhým dílem, tohohle velmi povedeného příběhu. Mě osobně to zatím dost baví a jsem hodně zvědavá, jak to bude dál.

Nelmal
23.08.2016

Opravdu je to 1. díl? Nečtu/neposlouchám asi tak 7 knihu z 25? Neorientuji se, je to nepřehledné. Skoro se mi chce citovat : "To muselo dát práci! A přitom taková blbost..." Hm, škoda, že to autorka neudělala trošku přístupnější. Tohle hit asi nebude, ale nepochybuji, že mnozí fanoušci sci-fi budou spokojeni.

bosorka
07.06.2016

Do Jantarových očí se musí člověk trochu včíst, zprvu to nejde snadno, je potřeba si osahat ten nový svět, který Vilma Kadlečková stvořila a který je parádně propracovaný. Ve skutečnosti jsem začala Jantarové oči nejdříve poslouchat, což se neukázalo jako ta nejlepší volba, právě i kvůli tomu pozvolnému rozjezdu plnému výrazů, které člověk musel rozklíčovat. Proto jsem si pořídila knížku a začetla se. A za chvíli byla lapená. Je to skvělé, nahazuje mi světové klasické autory sci-fi. K tomu výborně zpracované charaktery (a nevadí mi, že Lucas je až superhrdina, mě si naprosto získal) a vztahy (např. Lucas x jeho otec). Je to první kniha, takže rozjezd, ale pro mě každopádně nutnost brzy začít číst (nebo možná, když už vím a znám, i poslouchat) další díl. Napínavé, zajímavé, chytré. Líbilo velmi!

Jana_B
07.03.2016

Sága Mycelium je široko daleko to nejlepší, co jsem kdy četla. Výborný jazyk, výborná dramatičnost děje, přestože sci-fi, objevují se současná témata tak syrově popsaná, až z toho mrazí. Prakticky v jednom zátahu jsem přečetla všechny čtyři díly a děsím se toho, že paní Kadlečková posunula laťku setsakramentsky vysoko. Co budu číst?! Tady už nepomůže ani sáhnout po osvědčeném Pratchettovi... Těším se na Hlasy a hvězdy a autorce děkuji! Klobouk dolů!

aginecka
06.03.2016

Přečtené 2/5. Barvitě vykreslený svět, zajímavé plnohodnotné postavy, krásná grafika, ale nesedí mi autorčino dávkování.
Mám ráda nedovyřčené konce, mám ráda pomalejší tempo, které nabízí prostor pro atmosféru a výlety do nitra postav. Ale ráda nemám natahování, nadbytečné opakování a především "efektní" utínání děje téměř uprostřed věty.
Nicméně oceňuji nápad i propracovanost v rámci malé české kotliny.

best.turok
14.02.2016

Kniha je pro mě zklamání, jedním slovem nuda. Již jednou jsem knihu odložil po první kapitole. Určitě si další díly nekoupím. Když jsem myslel, že se děj rozjíždí tak se zase zastavil. Příliš popisné, celou knihu bych vměstnal na třetinu a rázem by to nebyla pentalogie:)

RyxiraAmyGinger
11.01.2016

Tohle se mi hodně líbilo. Zpočátku jsem tomu vůbec nerozuměla a přišlo mi to dost složité, ale ani to mě neodradilo. Vlastně jsem tou knihou docela nadšená, takže jsem se celou dobu třásla, aby mi někdo v knihovně nevyfouknul pokračování před nosem. Naštěstí se ale tak nestalo. Takže mám na stole další tři pokračování, a upřímně řečeno, celkem se nemůžu dočkat :).

Radek72
13.11.2015

Nevím, nějak mě to nechytlo..příjde mi to víc jako dívčí román než sci-fi - trochu moc pitvání se ve věcech, co by se v románu asi spíše jen zlehka zmínilo. Oceňuji nápad ohledně Össeanů..ta kombimace řádové hirearchie říznutá narkotickýma houbama mi připadala trochu vymakané mraveniště...ale to je tak asi vše. Stěží jsem dočetl další díl (Led pod kůží)..do třetího bych se asi pustil leda ve velké krizi.

cie
13.10.2015

Zatím mám z této knihy rozporuplné pocity, protože se jedná o pečlivě a celkem originálně vypracovaný svět, pro mě ze začátku i trochu zmatený než jsem se zorientovala, do postav se ale lehce v žijete, protože jsou skvěle popsány jejich pocity a myšlenky, možná bohužel trochu na úkor chudšího děje, ale přesto jsem knížku nemohla jen tak odložit a k tomu ještě zcela otevřený konec...no po dalším díle určitě sáhnu a uvidíme ;-)

Arrizabalaga
29.08.2015

Hodně zajímavé a propracované postavy (obzvlášť Pinky!), slibný námět i zápletka. Střídmé dávkování informací o Össe vůbec není na škodu, jediný problém je, že s budoucí Zemí je to skoro stejné. Máme třeba Radu a jejího šéfa, kteří se snaží udržet si pozici nebo mocné medianty a zákon o informacích, aniž by to bylo zasazeno do konkrétnějších souvislostí s nějakým systémem na Zemi a globálnější aspekty příběhu jsou tak trochu na vodě.

Jadavin
12.08.2015

První díl série chytne čtenáře už od samého počátku. Velice čtivé, chytře napsané, propracované a hlavně uvěřitelné - tedy co se týká postav samotných a jejich jednání. 30 let čtu sci-fi literaturu, ale ságu Mycelium řadím k opravdovým šperkům.

Tamten
11.08.2015

Rozhodně zajímavý svět, principy, postavy atp. Ale tato všechna pozitiva jsou na úkor děje, kterého je relativně málo. A přitom když už se nějaký objeví, tak bývá napínaví a čtivý. Nicméně je to jen jedna kniha ze série, nijak neukončená, takže uvidíme dále.

Nifredil
27.06.2015

Fantazie, prostě fantazie. Má to v sobě něco z Enderovy hry, něco z Nadace i z Duny, inspirace zjevná, ale přitom je to své a nic to neztrácí. Pokud máte rádi sci-fi podobného ražení jako tyhle zmiňované je tohle prostě povinná četba. Promyšlená stavba příběhu, promyšlené motivy, povahy i jednáno postav, dokonale vymyšlený systém vztahů politických i náboženských mezi planetami, taky houby... jo a zmiňovala jsem, že je to i nádherně napsané? Tak je. Paní Kadlečková to navíc umí i s češtinou, dokonce jsem se přistihla, že jsme hrdá na českou spisovatelku, co napsala takovou knihu.

tlllk
10.06.2015

v tejto oblasti vymyslieť niečo nové si podľa mňa zaslúži 5 hviezd, škoda že ďalšie časti nie sú ešte v audio podobe, čakať na druhý diel nevydržím, takže hurá do knižnice.

Lector
02.06.2015

Syn mě nějakou dobu nabádal, abych si Kadlečkovou přečetl. Jak to ale udělat, když toho člověk chce přečíst tolik a má v pořadníku zajímavější knihy? Jako obvykle dilema vyřešila skutečnost, že jsem narazil na audioformu. Ta je sice mírně prokrácená, ale když jsem ji srovnával s tištěnou verzí, řekl jsem si, že zase o tolik nepřijdu.
Byl jsem zvědavý, jak tento kultovní titul novodobé české sci-fi vypadá. Ale vlastně jej nemohu nijak zvlášť srovnávat; sci-fi už tolik nečtu a zvláště ne současné české autory. Takže bez ohledu na konkurenci připojuji pár poznámek. Pro mě poměrně originální příběh, určitě se to dalo číst – tedy poslouchat. Bez ostychu mohu napsat, že mě zaujal ten celý koncept a myšlenka jako taková, tedy myslím tím ty především myceliální technologie, i když jde spíše jen o pojmy, než o nějakou hlubší myšlenkovou konstrukci – v prvním díle se toho člověk moc nedozví. Bohužel, pokud se týká ostatních – pozemských technologií, tam na mě rušivě působilo to, že autorka naopak fantazii moc nezapojila, zřejmě ji chybí technický background a tak, přestože se děj odehrává pět set let po nás, lidé až příliš nápadně pracují se stejnou technikou jako my. V tom je psaní sci-fi velmi ošemetné. Tuto poznámku bych si odpustil, kdyby to právě nebylo sci-fi, v němž technologie hrají velkou roli.
Humanoidní mimozemšťanů, kteří jsou na padesát kroků k nerozeznání podobní člověku, mi také připadají jako snaha si práci ulehčit… Líbí se mi autorčina snaha o stvoření „filozofického systému“, ale hrozně rád bych šel více do hloubky, ale zase jsou jen takové náznaky. Vím, ono je snadné kritizovat.
Když vezmu kolem a kolem, Jantarové oči se mi docela líbily. Nejsem z nich ale unesen a nevím, zda se odhodlám vzít papírové pokračování do ruky, abych se dozvěděl, jak to tedy vlastně je. Ale věřím, že mají dost příznivců (můj syn je jedním z nich), a to je dobře. Myslím, že to je ve své podstatě na tři hvězdičky, ale dávám čtyři, protože prosadit se v tomto žánru, jako česká autorka, to chce něco více než jen štěstí.

kalache
20.05.2015

...nikdy jsem nečetl žádnou knihu tak dlouho....

malagelo
22.02.2015

Nejtěžší pro mě bylo dostat se přes 1. kapitolu a pak už to byla jízda. Pro mě je to po Enderově hře ( resp. Mluvčím za mrtvé) rozhodně nejlepší sci-fi a potěšením je pro mě, že je napsána českou autorkou. Moc bych jí přála mezinárodní úspěch.

anonymous8
22.02.2015

Knihu jsem četl i slyšel. Audio verze mě zaujala víc. Čerstvý držitel Českého lva J.Plesl i ostatní herci to dost zvedli. :-)

Inýk
07.02.2015

Ze zacatku je to opravdu hodne zdlouhave a docela nezajimave ... Ale tak po 20 stranach se to rozjede a je to uzasny!!! Urcite si prectu dalsi dily!

Daněka
01.02.2015

Pro mne docela zklamání. Autorka sice vytvořila složitý a jistě zajímavý svět s propracovanou mytologií a jazykem, nicméně se nemohu zbavit dojmu, že se během celého prvního dílů prakticky nic zajímavého nestane. O motivaci postav skorou celou dobu nemáme nejmenší tušení, za to dopodrobná víme, co má kdo zrovna na sobě a jak děsně vkusné to je. Milostnou zápletku hodnou románů pro dospívající děvčata je úplně škoda zmiňovat. Můžeme brát Jantarové oči jako (zbytečně) rozvláčný úvod do celé pentalogie a seznámení s novým světem, ale jako samostatná kniha moc nefungují.

ladynka
29.01.2015

Z prvního dílu nyní rozečtené série mám rozporuplné pocity. Kladně hodnotím propracovanost světa a originální prvky (byť s obdobnými biotechnologiemi přišla např. Porucha reality), horší je to s postupným odkrýváním informací a odhalování principů, jak to vlastně v tomto světě funguje. Spousta cizích termínů, které jsou vysvětleny někde ke konci, takže čtenář se podobá odhadci nebo tušiteli, neboť často ani nezná principy, jak nebo co funguje.
Dění plyne pomalu, vlastně se za celou knihu zas až tak moc nestane. Díky předchozímu čtení jsem si ujasnila, že mi spíš vadí přístup Mycelium v jeho úvahách než přímočařejší jednání v Algoru, byť je to obdobně hra o moc a politikaření. Ovšem v Mycelium prostoupené mytologií Össe, což zahrnuje spoustu myšlenek, méně už popisů chovaní a vysvětlovaní.
Postavy - světlou strankou románu je určitě hlavní hrdina, kterého s jeho humorem a jízlivostí nelze nemít rád. Jeho domácí zvířátko Pinky, ten roztřesený uzlíček nervů, je pro mě za poslední dobu jedna z nejotravnějších postav, o níž jsem četla.
Přestože mi postupné odhalování v Myceliu nepřijde zas až tak úžasné a na jednu důležitou věc tu připadá několik desítek stran zaobírání se touhle věcí, což mi přijde nepodstatné a zbytečné, pořád je to zajímavý a ucelený svět, který se vyplatí dál sledovat. Už jen díky kritickému myšlení Lucase, s nímž komentuje tento svět náboženského fanatismu, indoktrinace a malicherného politikaření.

Bublushka
30.11.2014

O Myceliu jsem mnohokrát četla, jak to je dobré, jak se to skvěle čte a že to je prostě super. Tak jsem si řekla, že to zkusím, dám šanci české spisovatelce a zjistím čím to je tak skvělé. Ale nezjistila jsem to.
Hned při čtení prvních řádků jsem se děsně nudila. V první kapitole se nedělo pořádně nic, bylo to chaotické a další kapitoly se na to nijak neobracely a vše vyniklo tak nějak vniveč. Celou dobu jsem si u ní říkala, že snad další kapitoly budou vyprávět nějaký příběh a nebude to jen změť nějakého nejasného chaosu. A neštěstí hned od druhé kapitoly to tak bylo. Objevila se Pinky a objevil se i příběh, který se nezdál být tak nudný. Pinky se mi zalíbila, její jméno mi přišlo úplně super a tak trochu mi připomínala mě, takže jsem se při čtení vždy těšila kdy se pozornost obrátí na ní. I když mě někdy vážně štvalo jak je nerozhodná a děsně jí trvá udělat zdánlivě lehký úkol, který nakonec stejně neudělá. Pak se na scéně objevil Lucas, u nějž mi až později došlo že byla o něm i první kapitola a ten mi taky nepřišel špatný. Jeho, Pinkyiny a jejich společné části mi přišly dobré a udržovaly mě při čtení. Ale pak se začalo objevovat moc postav, jejichž smysl se někdy ztrácel a někdy se mi zdálo spíš na škodu si číst jejich pohled na věc. Vždy jsem je brala jen jako něco co musím překonat abych se dostala k Pinky a Lucasovi. A dál příběh- na konci knihy mi přišlo že se tam toho zas tolik nestalo a zápletka byla tak divně plochá. Jediné co mě bavilo byla trochu vedlejší linie vztahu mezi Pinky a Lucasem a právě pro tu možná sáhnu po dalším dílu. Konec knihy mě nijak nedostal a kvůli němu si nepůjdu hned půjčit další díl, ale příjemné dvě postavy, které jsem si oblíbila a díky nimž jsem u knihy vydržela mě nabádají abych dala sérii ještě jednu šanci, už je pro ně abych zjistila jak to s nima bude dál. Není to špatná kniha, jak by se dle mého spílání mohlo zdát, ale zdá se mi dost průměrná. Mě nijak výrazně nezaujala. Autorka má docela promyšlenou psychologii postav, ale to klidně mohla psát jen příběh o mezilidských vztazích- to by vyšlo možná líp. Prostě nebyl to můj šálek houbového čaje... ale něco dobrého to v sobě mělo.