Muž na úteku

Muž na úteku https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72216/bmid_muz-na-uteku-Uk1-72216.jpg 4 2060 330

Každý večer všetci Američania sledujú obľúbenú televíznu show, hru Muž na úteku. Každý večer majú možnosť vidieť, či súťažiaci aj ďalší deň unikol smrti v rukách tzv. Lovcov, vycvičených zabijakov. Muža na úteku predstavia televíznym divákom ako nepriateľa štátu a spoločnosti a ľudia pri obrazovkách i mimo nich sa môžu podieľať na jeho dolapení a zlikvidovaní. Na toho, kto prežije tridsať dní, čaká lákavá cena — bilión dolárov. Doterajší maximálny rekord je osem dní... Práve sa do hry zapája nový súťažiaci, Ben Richards, nekonvenčný inteligentný rebel. Vsádza svoj život, aby takto získal peniaze na lieky pre chorú dcéru. Podarí sa mu to? Po Mŕtvej zóne, Podpaľačke, Treťom oku a Mizérii sa vám dostáva do rúk Muž na úteku, ďalší úspešný román Stephena Kinga, jedného z najznámejších a najlepších autorov psychologického thrilleru v USA. Román je napínavou hrou na život a na smrť. Stal sa námetom pre filmové spracovanie, v ktorom hlavnú úlohu — muža na úteku — hrá Arnold Schwarzenegger.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Práca

The Running Man , 1982

alef
25.10.2022 5 z 5

„Zpravodajství je moje piková desítka. … Můj lid je pikovej kluk.
Královna, dáma ve hře, jste vy, madam.
Já jsem král; černá postava s mečem.
To jsou moje karty.
… Dohromady nic neznamenají. Obyčejná dvojka je vezme. Bez pikovýho esa nic než smetí. S esem jsou ale neporazitelný.
… "Nemám eso,“ řekl tiše. „Kdybych myslel trochu víc dopředu, mohl jsem ho mít. Co ale mám, je pátá karta – ta, kterou nikdo nevidí. Takže budu blufovat.“

Umíte hrát poker?
Ben Richards je bezesporu pokerovým hráčem! Má v sobě totiž jakousi živočišnou předtuchu, a ta jde ještě hlouběji, než rozum, leccos tak dokáže vycítit, intuitivně poznat … „jak ubohý a zranitelný je v tomhle světě“, ovšem pozor, stres a následný vztek z bezvýchodnosti situace dokáže dodat odvahu!
Ben Richards je totiž „kořist“.

„Ozval se mocný kolektivní povzdech“ … bezejmenný dav, sjetý fetkou, nemyslící, zdivočelý, totálně vygumovaný „tou správně nastavenou“ televizní zábavou a Systém, neviditelný tvůrce „reality“ – to jsou jeho protivníci … ozve se první „výstřel“ … „lovci“ zahájili lovnou sezónu!

„Zdálo se mu, že vesmír kolem něj skučí, vyje, řinčí a řve, jako obrovská kraksna řítící se dolů z kopce k okraji bezedné propasti.“

… začíná se vrcholová pokerová hra!
Ve které si ovšem lovec a kořist za určitých podmínek mohou vyměnit role! … a za pomyslným horizontem událostí se tak snadno mohou ocitnout všichni!

Stephen King (či jeho alter ego Richard Bachman) vážně dokáže vytvořit pocity hrůzy, aniž by k tomu potřeboval takové ty tradiční „rekvizity“ hororových příběhů, a to je jeho silnou stránkou, jako východisko mu totiž úplně postačí reálný život, hrůza rozhodně nemusí být jen iracionální záležitostí.

Svět, který stvořil fakt není pěkné místo, zvlášť pokud žijete na smetišti konzumně založené společnosti, navíc s vyhlídkou na drastickou smrt.

„Vyhlídka blížící se smrti odhalila v jeho nitru ukrytého samotářského komedianta.“

Drsný život v možné budoucnosti detailně popsaný až na dřeň!
Cíl? Vyvolat (v nás) sebezáchovné pudy, dokud je čas!
Pokud ještě nějaký zbývá!
Odpočet už začal!

Mikik
10.09.2022 3 z 5

Musím říct, že jsem četla po Pochodu a tohle mi přišlo znatelně slabší. Pořád je to skvělý King, ale něco mi tam chybělo a konec mi přišel už hodně přepísknutý, ale King byl a vždycky bude moje srdcovka . Jen za mě některé jsou prostě mnohem lepší.

Grety
31.08.2022 4 z 5

Jsem z toho taková rozpolcená, četla jsem dál a dál a chtěla nějaký happyend, ale když částečně přišel, nějak mě to zklamalo. Možná byl ten konec, až moc šílený. Každopádně doporučuji .

Moniska2410
31.08.2022 3 z 5

Pro mě to byla taková jednohubka, krátké kapitoly. Celou dobu vás to nutí číst dál a dál. Drsná reality show v ještě drsnějším světě, kde hlavnímu hrdinovy fandí a pomáhá převážná část. Konec mě dostal, ale boží mlýny melou pomalu, ale jistě.

Moje první zkušenost s Kingem v knižní podobě a určitě né poslední.

TheRunningMan
18.08.2022 4 z 5

Pútavo napísaný začiatok, stred mal nejaké slabé chvíľky ale stále ma dokázal udržať v pozornosti. Správny horko sladký napínavý koniec. Takže spokojnosť 8/10

Astonius
12.08.2022 4 z 5

(SPOILER) I přesto, že jsem se zpočátku nedokázala začíst tak, jak jsem doufala, postupem času jsem se od knihy už nemohla odtrhnout. A tohle fungovalo přímou úměrou až do konce, u kterého jsem si pořád říkala, že i když už všechno podstatné víme, snad se ještě něco na těch pár zbývajících stránkách stane. A stalo.... :-) Perfektní počtení to bylo s bezvadnou gradací děje a s neuvěřitelným koncem. Navíc když člověk vezme v potaz, kdy to bylo napsáno a které motivy se ve skutečném životě i vyplnily.... Doporučuji.

maca_t
21.07.2022 4 z 5

Na Kinga krátký, ale dobrý. Jen mi tam chybělo takové to jeho "nadpřirozeno"

syky245
21.07.2022 5 z 5

Od Kinga jsem dlouho nic nečetla a vlastně ani nevím proč. Běh o život jsem četla v rámci výzvy #proctemeabecedu a bylo to skvělé a zároveň děsivé. Už je to dlouhá doba od prvního vydání a King pár věcí opravdu předpověděl. Je to napínavé, bez zbytečného okecávání a opravdu čtivé téměř pro každého.

EvikU.
17.07.2022 4 z 5

Přečteno ve společném čtení a ve výzvě #proctemeabecedu.

Dojmy velké, na tak málo stran je kniha skvělá. Udržuje po celou dobu v napětí. Skončila nechci říct dobře, ale částečně spravedlivě a to se mi moc líbilo.

Moje první kniha od Kinga, tak v budoucnu ještě nějaká přibude, protože se mi kniha četla dobře. Nejsou tam hluchý místa a děj odsejpá.

WonderNika
04.07.2022 4 z 5

Zaujímavé "rýchle počteníčko". Nepatrí to k mojím najobľúbenejším Kingovým dielam, ale nevadilo by mi prečítať si príbeh opäť. Dielo neurazí, ale ani nejak extra neohúri.

petrsli
19.05.2022 2 z 5

Trochu ,,jiný" King, žádná hitparáda, v dnešní době již trochu ošumělé téma (v roce 1982 jistě ještě ne). Ale vcelku čtivá oddechovka.

samkko
17.05.2022 2 z 5

Docela nuda. Začala to parádně (tak prvních 80 stran), ale pak to sklouzlo do té průměrné akční klasiky..

Dragonian
06.05.2022 3 z 5

Takový průměr od pana Kinga. Začátek a konec mi přišel trochu zmatený. Ale celkově dobře vystavěno a prostřední část velice čtivá a napínavá.

2mig1
04.05.2022 4 z 5

Musím přiznat, že jsem asi čekal trochu něco jinýho. Filmovou verzi s Arnoldem Schwarzeneggerem jsem sice neviděl, ale podle fotek jsem si představoval něco velkýho. Jasně, adaptace je adaptace :) No a dostal jsem vlastně vcelku komorní příběh, jehož některý detaily mi až nepříjemně přípomínaly dnešní svět. Ta komornost ovšem platí jen do finále. Který je ve velkým kontrastu k předchozímu ději a King se na něm skutečně vyřádil.

nemluva
17.04.2022 5 z 5

Přečetl jsem to jedním dechem! Je to neuvěřitelně čtivé a zábavné.

DK_Ronie
04.04.2022 5 z 5

Castecne souhlasim s komentarem Bakana ohledne zaveru. Presto za me pet hvezd. Velmi svizna, napinava a dobre ctiva oddechovka. Svym razenim mi to trochu pripomnelo i Orwellovskou budoucnost. Ta cenzura a beznadej vsech, kdo chapou, ze system je na pytel. Proste se o vas postaraji a semelou. A buh vi, kdy se tam taky dostaneme. A prave tahle nikoli nerealna vidina asi dodava temto kniham na sile.

Bakana
03.04.2022 4 z 5

(SPOILER) King použil svět, který se občas ve scifi vyskytuje - namátkou mě napadá Hunger Games. Svět, kde se lidé dobře baví online sledováním, jak někdo jiný zoufale bojuje o život.
Začalo to dobře, bylo to napínavé, Benovi jsem fandila, i když jsem tak trochu nechápala, proč má pořád tolik chuti nas... okolí. Když člověk dostane vyhazov z práce, nemá za co žít a hlavně má přitom zodpovědnost za rodinu a navíc nemocné dítě, většinou ho rebelantství přejde.
Ke konci už to bylo takové přes čáru, všechno to vyhrožování trhavinou a nakonec se střevy venku a bez jakékoliv pilotní průpravy se trefit letadlem do určité budovy ve městě?

jfialova
01.04.2022 4 z 5

Kniha mi svým tématem velmi připomíná Bachmanovku Pochoduj, nebo zemři. Ta mi ale přišla vydařenější-nejsem moc fanda přehnaně akčních scén, kterými se Running man jen hemží; Pochoduj má takovou komorní atmosféru, která mě mnohem více oslovila. Nicméně jde o zdařilý počin, v některých bodech je velmi snadné vidět paralelu s dnešním světem: moc sdělovacích prostředků, touha po senzaci, dezinformace, manipulace... Děj je napínavý a poutavý, vyústění pochopitelné, vyznění Bachmanovsky depresivní.

lenkaabooks
28.03.2022 4 z 5

Pan King nám ukázal další variantu blízké budoucnosti. A v této zemi vládne televize a její Hry. Hry nechutné a zvrácené, těžící z chudoby a neštěstí. Jedné z nich se zúčastní Richards, chlapík sarkastický a velmi chytrý. Závěr je překvapivý ale naprosto pochopitelný.

capricorn__
26.03.2022 4 z 5

Mezi moje nejoblíbenější Kingovy knížky patří právě ty delší a popisnější, proto mě poměrně překvapuje, že jsem docela fanda Bachmanových jednohubek. Kromě toho se mi moc líbí Bachmanův cynismus a celkově jeho vyjadřování, které je oproti Kingovi vybroušenější. "Běh o život" je velmi bezbolestná kniha, která má spád, autor se nikde nezdržuje a hned vás dovede tam, kam potřebuje. "Běh o život" mi skoro připomíná filmový snímek přepsaný v románové formě. Byť jsem fanda knihy, k pěti hvězdičkám mi chyběla větší hloubka a trochu mě rozčilovala předvídatelnost a v určitých místech i nelogičnost. (Do "Dlouhého pochodu jsem se ponořil více.) I přesto příběh doporučuju, nápad je skvělý a atmosféra povedená.