Muž jménem Ove

Muž jménem Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240484/bmid_muz-jmenem-ove-240484.jpg 5 4471 4471

Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků byl sice vystřídán už před pár lety — což on sám považuje za převrat —, ale to mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

Monicay
29.09.2014 5 z 5

Krásný příběh. Vidět Oveho zvenčí, z pohledu jiných lidí, myslela bych si, že je to jen otravný starý dědek. Ale vhled do jeho života, do jeho myšlenek a názorů na svět je okouzlující. Díky téhle knížce jsem byla pobavená i dojatá současně. Je to jedna z těch knih, od kterých se nechce odtrhnout, dokud nedorazíte na konec, a i pak byste ještě nejraději pokračovali v četbě, i když víte, že příběh už vlastně skončil.
V knížce se to hemžilo vtipnými i milými přirovnáními, ale tahle věta se mi líbila nejvíc: "A když se skutečně zasmála, Oveho napadlo, že právě tak by se určitě smály bublinky šampaňského."

Firefox4
27.09.2014 5 z 5

Pro mě je propagace téhle knihy na našem trhu úplné fiasko. Barvotisková obálka, styl humoru údajně připomínající Stoletého staříka a vy si myslíte, že budete číst humoristický román. Humor v téhle knize je ale úplně jiný, je lidský až na dřeň, stejně jako Ove. A vy si projdete celým jeho životem, aniž byste museli vylézat oknem nebo třeba opouštět jedinou ulici, kde podstatnou část svého života prožil. Díky němu zjistíte, že pokud na chvíli přestanete hájit zeď kolem sebe, která vás odděluje od lidí okolo vás, najdou si vás a rádi. A můžete marně skrývat svoje velké srdce.
Pokud už s něčím srovnávat, tak určitě film Lepší už to nebudu plynule se prolínající s Gran Torinem.

myshmother
26.09.2014 5 z 5

Bylo to velmi příjemné a pohodové čtení. Kniha o partnerské lásce až za hrob, životních zásadách, dobrém srdci pod tvrdou slupkou, toleranci a přátelství. Díky Parvenah za její neodbytnost a trpělivost a díky kocourovi, který se choval jako pes, což je sice málo pravděpodobné, ale hodně mě to pobavilo. :-)))

dubakm
22.09.2014 5 z 5

Jak já chtěla kopnout ,, bíle košile" do pr.... , pardon, do pravidel. Úžasná kniha , úžasný příběh a hlavně úžasný Ove.

ciniminisek
15.09.2014 5 z 5

Tento příběh i jeho ztvárnění hodnotím velmi kladně a dokážu si představit, že si jednou strasti muže jménem Ove poslechnu zas. Autor Fredrick Backman stvořil příběh útočící přímo na vaše srdce, kdy z chvilek dojemných, se dostanete k části sarkastického humoru, který u starších lidí je slyšet velmi zřídka a o to je děj lepší. Při poslouchání si člověk řekne, že takového dědulu by strčil někam do domova, ale postupem času si představíte, jak skvělí by to byl váš dědeček. Příběh ze života ve kterém se mísí smích se smutkem. Starosti postarších lidí nám jsou naservírovány s úsměvem ve tváři, kdy přesto citlivější člověk uroní i slzu.

milagro
15.09.2014 5 z 5

Tuhle knihu jsem si zamilovala. Rozečetla jsem podruhé.
Ove je mrzout, o tom žádná. Má ale srdce - i když se to nezdá :o) Nesympatický až hrůza a přece byste ho nejradši objali :o) Tenhle charakter se povedl.
Fredrik Backman má na psaní skutečný talent. Na vtipný psaní.
Shrnuto - pořádně nic se tam neděje. Podtrženo - a přece je to nadupaný.
Potkat někoho jako je Ove - pošlu ho hned do ...pryč. Nedala bych mu šanci ho poznat. A udělala bych velkou chybu. Pak bych si ho totiž zamilovala.
No prosim.

Nelik
09.09.2014 5 z 5

Je to neuvěřitelně milý příběh, jedna z těch knih co přejete aby nikdy neskončila.. Časté srovnávání se Stoletým staříkem... není úplně přesné si myslím, každá z knih je jiná

Eskandriel
08.09.2014 5 z 5

Neumíte si představit, co za peklo vznikne, když někdo jako Ove přijde do Applu koupit tablet. Zoufalství obsluhy poteče po lesklých bílých dlaždicích a vy budete mít co dělat, abyste svým přidušeným smíchem chudáka za kasou nevydeptali ještě víc, když už teď má chuť s brekem utéct.

Jknr
06.09.2014 5 z 5

Povzbudivý příběh,který vás rozpláče i rozesměje.

evasamankova
02.09.2014 5 z 5

Výborná kniha o nabručeném a protivném starším chlapíkovi, kterého si nejde nezamilovat. Vtipné, ironické, kousavé a hodně dojemné. Po delší době nemusím zase ani na vteřinu přemýšlet nad hodnocením.

Koňadra
31.08.2014 5 z 5

Záver síce trošíčku schematický (dedičstvo a Sonina nadácia mi trošku pokazili celkový pocit), ale určite veľmi príjemná a smutnoveselá knižôčka. Vrelo odporúčam, Backmanov humor nie je prvoplánový, investícia do knižky aj času sa určite vráti.

katyka
25.08.2014 5 z 5

Perfektná kniha, po tom poprasku, ktorý sa okolo nej spusti, som bola v očakávaniach trochu opatrnejšia. Ale Ove ma jednoducho dostal. Určite sa ku knihe budem vracať a už mi je jasné, čo dostanú ako darček moji rodinní príslušníci. :)

eiramka
25.08.2014 5 z 5

Čm to je, že tenhle příběh tak "funguje" ? V podstatě se tam nic moc neděje - jen jeden starý mrzout otravuje život celému okolí, protože je sám a na tomhle světě už nemá co na práci a chce se mu už jen umřít. A čtenář si na počátku knihy řekne: tak fajn, když to chceš, kdo chce kam....Jenže pak se začnou dít věci, postupně toho mrzouta poznáváte a než se nadějete, máte ho rádi a smějete se u toho a možná i brečíte, když Vám to připomene někoho, kdo podobně uvažoval a už tu možná s vámi není. A chcete, aby to všechno dobře dopadlo, protože člověk potřebuje aspoň někdy věřit, že věci ještě můžou dopadnout dobře. Takže Oveho mám doma a podezírám se, že čas od času se k němu právě pro tenhle pocit budu vracet.

Moňule13
24.08.2014 5 z 5

Naprosto skvělá knížka, rozesmála mě i rozbrečela. Ove, kocour a Parvenah jsou prostě skvělí :)

Izu
23.08.2014 5 z 5

Dojemná kniha u které se člověk zasměje,ale zároveň ho nutí přemýšlet o svém životě,stáří,umírání a také nějaké životní moudra o koupi auta :)

Bakela
23.08.2014 5 z 5

V muži jménem Ove vidím tak trochu muže v mé blízkosti a nebo v mým mužích trochu Oveho? Možná proto mi nejednou vykouzlil Ove úsměv na tváři. Autetičnost příběhu pomohla k hlubokému prožitku ze čtení. Čtení příhod muže jménem Ove patří k nejlepším zážitkům letošního léta!

blondajk
19.08.2014 5 z 5

Ove je starý bručoun, ale i přesto má velké srdce... Dojemný příběh, který vás nenechá chladnými.

MahulenaK
14.08.2014 3 z 5

Celou knížku mě Ove štval, nakonec mi začal být sympatický a i jsem si pobrečela. Ale protože to bylo skutečně až na závěr, tak dávám "jen" tři hvězdičky :-)

Nicoletka
13.08.2014 5 z 5

Knížku mi doporučila mamka a já jsem jí za to velmi vděčná, protože nic lepšího jsem snad ještě nečetla. Možná, že tomu, kdo v téhle knížce naprosto výstižně nenajde svého otce, se tolik líbit nebude, ale pro mě je to hotový knižní poklad. Děkuji Fredrikovi Backmanovi, že napsal knihu o mém otci, já sama bych to nikdy nezvládla lépe! :)

babyboar
11.08.2014 5 z 5

Čekala jsem zábavné dovolenkové čtení, na kterým se budu smát až se budu za břicho popadat. To se nenaplnilo, přesto je to knížka, která se mi líbila. V mnoha místech jsem jen tiše přikyvovala a říkala si, jaké je to hrozné, že mám životní názory jako mrzutý švédský dědek, chvílemi jsem měla slzy na krajíčku a chvílemi jsem se opravdu s chutí smála (třeba když se Parvaneh učila řídit, jsem na tom s řidičákem podobně jako ona). Nevím, jak moc je reálné, aby se takovéto charaktery potkaly v jedné ulici a prožili to, co prožívají Backamanovy hrdinové, ale individuálně jsme každý alespoň některého z nich v životě potkali. Knížka se mi s každou stránkou líbila víc a víc a protože v ní nechybí sympatický kocour, dávám plný počet hvězdiček!