Muž jménem Ove

Muž jménem Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240484/bmid_muz-jmenem-ove-240484.jpg 5 4460 4460

Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků byl sice vystřídán už před pár lety — což on sám považuje za převrat —, ale to mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

Mon12
24.12.2014 5 z 5

Musím se omluvit Ovemu, ze začátku mi přišel jako mrzutý dědek a nevěděla jsem, jestli mě bude bavit číst o něm celou knihu. Ale za chvíli jsem se chytla a četla, je to návykový příběh, který pomalu odkrývá celou osobnost hlavního hrdiny. Skvělý námět, zajímavé chvíle v ději, které Vás nutí k přemýšlení. Není to humorná kniha, i když jsem někdy měla pobavený úsměv na rtech, ale spíš kniha nutící k zamyšlení - aspoň pro mě.

dalimoni
19.12.2014 5 z 5

Místy krásně veselé, místy melancholicky smutné, každopádně pro mě dokonalé. Hlavní hrdina je zásadový člověk, který po smrti své milované ženy už nechce žít. Přesto si najde smysl života a "ten rozmrzelý" muž se zase umí radovat ze života a má pro koho žít. Posloucháno v audioverzi, proto palec nahoru také panu Vlasákovi, který to načetl výborně.

Lenka.Vílka
16.12.2014 5 z 5

Kniha me nadchla! Proc? Pro jeji dokonalost a universalnost. Ove mi padnul do oka kvuli svym principum, ale i odhodlanosti a tvdohlavosti. Kdyz neco ma byt, tak to tak proste bude! Zadne za chvili nebo potom! Bavila jsem, byla za hrdinu smutna i vesela (bavilo me, ze dej neni pouze v soucasnosti, coz ukaze, proc je Ove, jaky je)...a ted l te univerzalnosti...kniha by se mohla klidne jmenovat: Muz jmenem Piere, Muz jmenem Gaspar (v podstate jakekoliv muzske jmeno)...kazdy si v ni najde neco, co pozna ze zivota nebo z vypraveni...ja nejsem sedesatilety chlap, ale nebyla jedina stranka, ktera by me nudila...takze moje hodnoceni je jasne...

VePe
15.12.2014 2 z 5

Asi jsem divná, ale tuto knihu jsem se opravdu snažila dočíst - nepovedlo se. Nezaujal mě styl psaní, na mě příliš pesimistické ironie, která mě tedy rozhodně nerozesmívala (na rozdíl recenzí od jiných čtenářů). Bohužel to není můj šálek kávy.

asterixka
14.12.2014 5 z 5

U které knihy se vám stane, že máte na rtech úsměv a při tom brečíte, že se přímo pochechtáváte se slzami v očích... mě se to stalo u "Oveho". Úžasná, lidská kniha. Půl roku po přečtení jsem román poslouchala jako audioknihu, která je úžasná v podání Jana Vlasáka, doporočuji!

kaja.marik
10.12.2014 5 z 5

Vtipné, zábavné, pěkně se to četlo, byl jsem moc rád že to skončilo jakýmsi druhem happy endu, doporučuji.

jindra13
09.12.2014 4 z 5

Pěkné čtení k zamyšlení.

Eleanorra
26.11.2014 5 z 5

Nevrlý, arogantní, povýšenecký dědek pomalu odkrývá své nitro... Že není o co stát? Jenže ono je! Zjistí se, že tenhle mizantrop má totiž srdce na pravém místě. Moc nemluví, ale rovnou koná. Neumí vyjádřit city, snad jen pomocí vztahu ke značkám aut. Věčně bručí, ale dělá, co se patří. Je věrný, odvážný a nebojí se práce. Je fajn. Chtěla bych ho poznat osobně... :)

Barolenka
24.11.2014 5 z 5

Úžasné....dojemné....moudré...

paisr
21.11.2014 5 z 5

Vynikající kniha. Krásně vykreslený člověk a jeho vlastnosti. To mrzoutsví je vlastně jen zdůraznění úplně jiných vlastností. Jako jsou láska, obětavost, čestnost, moudrost, pravdivost, pracovitost, poctivost, shovívavost, spravedlnost, ale třeba i svoboda. Napsáno velmi laskavým jazykem a ani humor neschází.
Nejvíc mě ale asi dostalo to, jak je zde popsána hloubka a samozřejmost lásky ke svému protějšku.
Mohu jen doporučit!

hlina
11.11.2014 5 z 5

Humor? Nebyl. V některých momentech jsem měla úsměv smutného klauna. Ze začátku jsem byla trochu zklamaná, že se nepobavím, ale velmi rychle mě knížka dostala. Je tak opravdová, žádný balast, jde až na dřeň.

"Dneska už lidi neumějí uvařit poctivý kafe. Stejně jako už nikdo nepíše rukou. Na psaní mají počítače a espreso jim vaří stroje. A kam asi směřuje společnost, kde už nikdo neumí psát rukou ani uvařit kafe?"

"...dobře věděla, že Ove by nedokázal unést hněv beze jména. Potřeboval pro něj nálepku."

"Co by to bylo za lásku, odejít od někoho, když přijdou těžkosti? Opustit ho, když je na dně? Tak mi řekněte, jestli je to láska!"

Эva
08.11.2014 5 z 5

Tato kniha je jako život. Někdy k smíchu, někdy k pláči. Ove je tak ..... lidský.

Sorrow
03.11.2014 3 z 5

Humorná kniha? Rozhodně ne..párkrát jsem se pousmála - to možná..celkově mi příběh přišel spíše, jak to vyjádřit, posmutnělý? Návštěvy Sonji, Oveho minulost...
Nechci spoilerovat takže - závěr kapitoly "Muž jménem Ove a konec příběhu" a začátek kapitoly "Muž jménem Ove a smrt" mi přišel naprosto zbytečný a zcela neuvěřitelný.
Úplný závěr mě pak, stejně jako většinu, dojal :)
Oblíbená postava - Parvaneh.

lazenskaveverka
30.10.2014 4 z 5

Ove a jeho SAAB. Strávila jsem s nimi týden na marodce a bylo to fajn. :-)

Dáma s hrnstjm
29.10.2014 2 z 5

Po slibném začátku jsem zaznamenala sestupnou tendenci zajímavosti příběhu, kterou umocňovaly nové postavy a nakonec ji úplně dorazil závěr. Od knihy jsem nic nečekala a nic jsem ani nedostala. Ove je typ postavy (člověka), který mi nebude nikdy sympatický. Některé další postavy působily v příběhu až rušivě. Aspoň kdyby to bylo vtipné, ale ono nebylo. Našla jsem pár úsměvných okamžiků a tím to končilo. Závěr příběhu je opravdu přehnaně sluníčkový a z velké části i dávno předvídatelný. Jediná pravda, která je v knize naznačena a se kterou můžu souhlasit je, že žena má moc měnit své okolí. Kniha mě nepohltila a stejně jako jendoslav níže, nesdílím též zdejší nekritické nadšení.

lenkavildomcova
28.10.2014 5 z 5

Tak právě jsem dočetla... na to že jsem začala včera, a že vlastně takový typ knih nemám moc ráda, tak říkám wow... super. Ove je prostě jednička. Musela jsem číst, číst a číst, protože mě zajímalo co zase vyvede, resp. komu pomůže.... Je to krásně napsáno... některé pasáže mě rozesmály a některé... obzvláště pak konec rozplakaly. Dávám pět hvězd! Zaslouženě. Pane Backmane doufám, že píšete další :-).

marasaj
24.10.2014 3 z 5

Na knížku jsem se strašně moc těšila, ale pak.. Dávám 3 hvězdičky, protože první polovina mě moc nezaujala, ale druhá polovina knihy mě pohltila natolik, že jsem se už nemohla odtrhnout

sosna
23.10.2014 5 z 5

Ove je hrozný, popudlivý, hašteřivý, ale i skvělý, moudrý, za srdce beroucí...stejně jako celá kniha. doporučuji všema deseti!

trnucha
07.10.2014 5 z 5

Výborná kniha, možná že kdo čeká humor podle Staříka bude zklamaný, ale tato kniha se mi zdá lepší, jde více na dřeň. Je o životě jaký je, s nikým se nemazlí. Kolikrát nevíme proč je někdo odtažitý mrzout, ale kdybychom znali jeho životní příběh, pochopili bychom ho. Ove mně chytl za srdce svým charakterem. Moc hezká scénka byla nákup počítače u Applu, to bych chtěla vidět naživo.

jendoslav
01.10.2014 3 z 5

Bohužel nesdílím obecné nekritické nadšení... Značně neoriginální příběh o morousovi, kterého si nakonec všichni zamilují. Postava Oveho se mi zamlouvala, snad bych dal i o bod více, nicméně závěr se zvrhl v tak kýčovitý doják, že nemůžu jinak. Totálně mi to pokazilo dojem z celé knihy, bylo toho dojení slz až příliš najednou.