Muž jménem Ove

Muž jménem Ove https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4440 4440

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

jindra13
09.12.2014 4 z 5

Pěkné čtení k zamyšlení.

Eleanorra
26.11.2014 5 z 5

Nevrlý, arogantní, povýšenecký dědek pomalu odkrývá své nitro... Že není o co stát? Jenže ono je! Zjistí se, že tenhle mizantrop má totiž srdce na pravém místě. Moc nemluví, ale rovnou koná. Neumí vyjádřit city, snad jen pomocí vztahu ke značkám aut. Věčně bručí, ale dělá, co se patří. Je věrný, odvážný a nebojí se práce. Je fajn. Chtěla bych ho poznat osobně... :)

Barolenka
24.11.2014 5 z 5

Úžasné....dojemné....moudré...

paisr
21.11.2014 5 z 5

Vynikající kniha. Krásně vykreslený člověk a jeho vlastnosti. To mrzoutsví je vlastně jen zdůraznění úplně jiných vlastností. Jako jsou láska, obětavost, čestnost, moudrost, pravdivost, pracovitost, poctivost, shovívavost, spravedlnost, ale třeba i svoboda. Napsáno velmi laskavým jazykem a ani humor neschází.
Nejvíc mě ale asi dostalo to, jak je zde popsána hloubka a samozřejmost lásky ke svému protějšku.
Mohu jen doporučit!

hlina
11.11.2014 5 z 5

Humor? Nebyl. V některých momentech jsem měla úsměv smutného klauna. Ze začátku jsem byla trochu zklamaná, že se nepobavím, ale velmi rychle mě knížka dostala. Je tak opravdová, žádný balast, jde až na dřeň.

"Dneska už lidi neumějí uvařit poctivý kafe. Stejně jako už nikdo nepíše rukou. Na psaní mají počítače a espreso jim vaří stroje. A kam asi směřuje společnost, kde už nikdo neumí psát rukou ani uvařit kafe?"

"...dobře věděla, že Ove by nedokázal unést hněv beze jména. Potřeboval pro něj nálepku."

"Co by to bylo za lásku, odejít od někoho, když přijdou těžkosti? Opustit ho, když je na dně? Tak mi řekněte, jestli je to láska!"

Эva
08.11.2014 5 z 5

Tato kniha je jako život. Někdy k smíchu, někdy k pláči. Ove je tak ..... lidský.

Sorrow
03.11.2014 3 z 5

Humorná kniha? Rozhodně ne..párkrát jsem se pousmála - to možná..celkově mi příběh přišel spíše, jak to vyjádřit, posmutnělý? Návštěvy Sonji, Oveho minulost...
Nechci spoilerovat takže - závěr kapitoly "Muž jménem Ove a konec příběhu" a začátek kapitoly "Muž jménem Ove a smrt" mi přišel naprosto zbytečný a zcela neuvěřitelný.
Úplný závěr mě pak, stejně jako většinu, dojal :)
Oblíbená postava - Parvaneh.

lazenskaveverka
30.10.2014 4 z 5

Ove a jeho SAAB. Strávila jsem s nimi týden na marodce a bylo to fajn. :-)

Dáma s hrnstjm
29.10.2014 2 z 5

Po slibném začátku jsem zaznamenala sestupnou tendenci zajímavosti příběhu, kterou umocňovaly nové postavy a nakonec ji úplně dorazil závěr. Od knihy jsem nic nečekala a nic jsem ani nedostala. Ove je typ postavy (člověka), který mi nebude nikdy sympatický. Některé další postavy působily v příběhu až rušivě. Aspoň kdyby to bylo vtipné, ale ono nebylo. Našla jsem pár úsměvných okamžiků a tím to končilo. Závěr příběhu je opravdu přehnaně sluníčkový a z velké části i dávno předvídatelný. Jediná pravda, která je v knize naznačena a se kterou můžu souhlasit je, že žena má moc měnit své okolí. Kniha mě nepohltila a stejně jako jendoslav níže, nesdílím též zdejší nekritické nadšení.

lenkavildomcova
28.10.2014 5 z 5

Tak právě jsem dočetla... na to že jsem začala včera, a že vlastně takový typ knih nemám moc ráda, tak říkám wow... super. Ove je prostě jednička. Musela jsem číst, číst a číst, protože mě zajímalo co zase vyvede, resp. komu pomůže.... Je to krásně napsáno... některé pasáže mě rozesmály a některé... obzvláště pak konec rozplakaly. Dávám pět hvězd! Zaslouženě. Pane Backmane doufám, že píšete další :-).

marasaj
24.10.2014 3 z 5

Na knížku jsem se strašně moc těšila, ale pak.. Dávám 3 hvězdičky, protože první polovina mě moc nezaujala, ale druhá polovina knihy mě pohltila natolik, že jsem se už nemohla odtrhnout

sosna
23.10.2014 5 z 5

Ove je hrozný, popudlivý, hašteřivý, ale i skvělý, moudrý, za srdce beroucí...stejně jako celá kniha. doporučuji všema deseti!

trnucha
07.10.2014 5 z 5

Výborná kniha, možná že kdo čeká humor podle Staříka bude zklamaný, ale tato kniha se mi zdá lepší, jde více na dřeň. Je o životě jaký je, s nikým se nemazlí. Kolikrát nevíme proč je někdo odtažitý mrzout, ale kdybychom znali jeho životní příběh, pochopili bychom ho. Ove mně chytl za srdce svým charakterem. Moc hezká scénka byla nákup počítače u Applu, to bych chtěla vidět naživo.

jendoslav
01.10.2014 3 z 5

Bohužel nesdílím obecné nekritické nadšení... Značně neoriginální příběh o morousovi, kterého si nakonec všichni zamilují. Postava Oveho se mi zamlouvala, snad bych dal i o bod více, nicméně závěr se zvrhl v tak kýčovitý doják, že nemůžu jinak. Totálně mi to pokazilo dojem z celé knihy, bylo toho dojení slz až příliš najednou.

Monicay
29.09.2014 5 z 5

Krásný příběh. Vidět Oveho zvenčí, z pohledu jiných lidí, myslela bych si, že je to jen otravný starý dědek. Ale vhled do jeho života, do jeho myšlenek a názorů na svět je okouzlující. Díky téhle knížce jsem byla pobavená i dojatá současně. Je to jedna z těch knih, od kterých se nechce odtrhnout, dokud nedorazíte na konec, a i pak byste ještě nejraději pokračovali v četbě, i když víte, že příběh už vlastně skončil.
V knížce se to hemžilo vtipnými i milými přirovnáními, ale tahle věta se mi líbila nejvíc: "A když se skutečně zasmála, Oveho napadlo, že právě tak by se určitě smály bublinky šampaňského."

Firefox4
27.09.2014 5 z 5

Pro mě je propagace téhle knihy na našem trhu úplné fiasko. Barvotisková obálka, styl humoru údajně připomínající Stoletého staříka a vy si myslíte, že budete číst humoristický román. Humor v téhle knize je ale úplně jiný, je lidský až na dřeň, stejně jako Ove. A vy si projdete celým jeho životem, aniž byste museli vylézat oknem nebo třeba opouštět jedinou ulici, kde podstatnou část svého života prožil. Díky němu zjistíte, že pokud na chvíli přestanete hájit zeď kolem sebe, která vás odděluje od lidí okolo vás, najdou si vás a rádi. A můžete marně skrývat svoje velké srdce.
Pokud už s něčím srovnávat, tak určitě film Lepší už to nebudu plynule se prolínající s Gran Torinem.

myshmother
26.09.2014 5 z 5

Bylo to velmi příjemné a pohodové čtení. Kniha o partnerské lásce až za hrob, životních zásadách, dobrém srdci pod tvrdou slupkou, toleranci a přátelství. Díky Parvenah za její neodbytnost a trpělivost a díky kocourovi, který se choval jako pes, což je sice málo pravděpodobné, ale hodně mě to pobavilo. :-)))

dubakm
22.09.2014 5 z 5

Jak já chtěla kopnout ,, bíle košile" do pr.... , pardon, do pravidel. Úžasná kniha , úžasný příběh a hlavně úžasný Ove.

ciniminisek
15.09.2014 5 z 5

Tento příběh i jeho ztvárnění hodnotím velmi kladně a dokážu si představit, že si jednou strasti muže jménem Ove poslechnu zas. Autor Fredrick Backman stvořil příběh útočící přímo na vaše srdce, kdy z chvilek dojemných, se dostanete k části sarkastického humoru, který u starších lidí je slyšet velmi zřídka a o to je děj lepší. Při poslouchání si člověk řekne, že takového dědulu by strčil někam do domova, ale postupem času si představíte, jak skvělí by to byl váš dědeček. Příběh ze života ve kterém se mísí smích se smutkem. Starosti postarších lidí nám jsou naservírovány s úsměvem ve tváři, kdy přesto citlivější člověk uroní i slzu.

milagro
15.09.2014 5 z 5

Tuhle knihu jsem si zamilovala. Rozečetla jsem podruhé.
Ove je mrzout, o tom žádná. Má ale srdce - i když se to nezdá :o) Nesympatický až hrůza a přece byste ho nejradši objali :o) Tenhle charakter se povedl.
Fredrik Backman má na psaní skutečný talent. Na vtipný psaní.
Shrnuto - pořádně nic se tam neděje. Podtrženo - a přece je to nadupaný.
Potkat někoho jako je Ove - pošlu ho hned do ...pryč. Nedala bych mu šanci ho poznat. A udělala bych velkou chybu. Pak bych si ho totiž zamilovala.
No prosim.