Muž jménem Ove

Muž jménem Ove https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4431 1240

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

Majký_
29.07.2023 5 z 5

Nádherné.

6493
26.07.2023 5 z 5

Vyjímečný knižní zážitek, ačkoli pokud jste plačka (jako já), nebo se divně smějete (jako já), nečtěte tuhle knihu na veřejných místech. To si takhle lidi v sedmnáctce jednou mysleli, že jsem přinejmenším schizofrenička, případně na drogách.

EvcaMat
20.07.2023 5 z 5

Když jsem tuto knihu vybírala do výzvy, myslela jsem, že to bude stejné, jako když jsem četla "Co by můj syn měl vědět o světě". Že se budu pořád strašně tlemit. Neměla jsem moc náladu na komedii, tak jsem začínala trošku z donucení. Jsem strašně ráda, že mě výzva "donutila". Přečetla jsem to jedním dechem. Úžasné postavy, myšlenky, životní postoje... V knihovně mám jen výběr toho, co bych všechno chtěla mít. Není místo. Ale pro tento skvost tam skulinu udělám. Myslím, že budu nakonec číst 31x, stejně jako mé milované Pouští a pralesem...

Vrbická1999
18.07.2023 5 z 5

Ach, toto je skvost. Tak úžasně vykreslené postavy, trefný humor, příjemné prostředí. Oveho jsem si zamilovala. Jeho bručounství, které během příběhu odkrývá velké srdce. Dojímalo mě, jak moc byli Ove a jeho žena Sonja svázáni. Měli mezi sebou velmi silné pouto, do kterého bohužel zasáhla smrt. Dojímalo mě, jak Ove své ženě u jejího hrobu vše vyprávěl a povídal si s ní.

Styl jakým je kniha napsaná je tak poutavý a originální, že určitě brzy znovu sáhnu po další knížce Fredrika Backamana.

Marta007
14.07.2023 2 z 5

Nemůžu říct, že se kniha nečetla dobře, ale za mě se jedná o takovou sladkobolnou agitku a nemůžu si pomoct, na mě je toho ulepenýho melodramatu prostě moc.

VasnivaCtenarka
12.07.2023 3 z 5

Budu asi jediná, ale já si z této knihy na zadek nesedla. Asi jsem od ní očekávala více. Ne, že by se mi hloubka příběhu nelíbila, jen to zpracování mi přišlo takové.... no zkrátka mi to nesedlo. Mám z toho rozporuplné pocity.

Jindrazov
08.07.2023 5 z 5

Krásný příběh. To chce přečíst, netřeba popisovat.

Eliza.beth
25.06.2023 5 z 5

Backman tu zvolil jako hlavní postavu mrzutého a tvrdohlavého muže, který nemá na první pohled povahu na to, aby si získal sympatie okolí. Realita je však jiná a jeho plán, který se chystá udělat, poskytuje zamyšlení se nad tím, jakým charakterem vlastně oplývá.
Jedná se o melancholický příběh, u kterého si čtenář prožije několik různých emocí.

Pisquosus
23.06.2023 5 z 5

Krásný.

5* bez dalšího komentáře :)

Kuffenbach
18.06.2023 5 z 5

První setkání s Backmanem a dávám plný knedlík. Jednoho takového Oveho mám doma (ročník 1929), tak vím.

Vevericka.eva
17.06.2023 5 z 5

Ove mě dostal. Příjemný příběh s notnou dávkou humoru.

Briv
08.06.2023 5 z 5

Tohle je opravdu zajímavá kniha... Zajímavé setkání s Ovem a jeho životní příběhem. Bylo vlastně hodně moc fajn s ním jít na inspekci po ulici, opsat si do deníčku SPZ aut, kopnout do cedule a zkontrolovat garáž.
Čekala jsem spíše vtipnou oddechovou knihu ale je v tom i dost smutných chvilek a zároveň i dojemných.
Jsi super chlap Ove, kdyby bylo víc takových lidí, bylo by tu určitě trochu líp na tom světě. (A hodně věcí by bylo hotových).

bumble
03.06.2023 5 z 5

Opravdu špička. Bavil jsem se prakticky od začátku do konce. Oveho dodržování předpisů a nařízení je tak šílené až humorné, že ho za to musí mít člověk rád. A i to, že se za takovým morousem může skrývat veliké srdce.

LenkaKa
25.05.2023 5 z 5

Nejprve jsem viděla film s Tomem Hanksem. Oboje je skvělý příběh, člověk se u toho občas směje, občas pláče. Za mě nádhera.

BlaTer
25.05.2023 5 z 5

Jedna z těch knih, ze kterých se stane jednou naprostá klasika.

katerina3633
17.05.2023 5 z 5

Krásný příběh, dojemný, vtipný. Moc se mi líbilo pojetí mezilidských vztahů v sousedství. I ten největší bručoun soused může velmi příjemně zasáhnout do životů ostatních. Toto je asi největší poučení z knihy. Způsob uvažování Oveho byl úžasný, moc jsem se u toho nasmála a zároveň zapřemýšlela.

GeKett
09.05.2023 5 z 5

Dlouho jsem dělala servírku, takže vím, že i s protivnými lidmi se dá vyjít a ne každý takový musí být špatný člověk. Jenom musíte zjistit jak na ně a brát je prostě takové, jací jsou. Tahle kniha je přesně o tom. Nikdy nevíte, co v jednom mrzoutovi ze sousedství může být. Co všechno prožil a jak umí být ke svým blízkým citlivý.
Některé pasáže byly prostě úžasné. Kniha, kde najdete vtip, cit, dojetí a pochopení.

ZuzullaM
08.05.2023 5 z 5

Joj, táto kniha sa mi veľmi páčila. Oveho som si obľúbila, taký bručoun s veľkým srdcom. Dost som sa nasmiala ale aj poplakala. Rada sa ku knihe znovu vrátim.

katulkav
05.05.2023 3 z 5

Milý láskyplný příběh,který za mě byl ovšem dost předvídatelný a dotkl se mě až na samém konci.

hungryreader00
26.04.2023 3 z 5

Ačkoliv to není úplně kniha, kterou bych si osobně vybrala, nechala jsem se na doporučení přesvědčit. Byla jsem příjemně překvapená, že mě kniha bavila. Děj odsýpal, člověk se dojme i zasměje, je to taková oddychovka. Akorát mě trochu rušil fakt, že je ten motiv poměrně profláklý. Na mysl mi hned padne Gran Torino, kde je podobností opravdu mnoho.