Muž jménem Ove

Muž jménem Ove https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191816/bmid_muz-jmenem-ove-Joe-191816.jpg 5 4440 4440

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

Nelik
09.09.2014 5 z 5

Je to neuvěřitelně milý příběh, jedna z těch knih co přejete aby nikdy neskončila.. Časté srovnávání se Stoletým staříkem... není úplně přesné si myslím, každá z knih je jiná

Eskandriel
08.09.2014 5 z 5

Neumíte si představit, co za peklo vznikne, když někdo jako Ove přijde do Applu koupit tablet. Zoufalství obsluhy poteče po lesklých bílých dlaždicích a vy budete mít co dělat, abyste svým přidušeným smíchem chudáka za kasou nevydeptali ještě víc, když už teď má chuť s brekem utéct.

Jknr
06.09.2014 5 z 5

Povzbudivý příběh,který vás rozpláče i rozesměje.

evasamankova
02.09.2014 5 z 5

Výborná kniha o nabručeném a protivném starším chlapíkovi, kterého si nejde nezamilovat. Vtipné, ironické, kousavé a hodně dojemné. Po delší době nemusím zase ani na vteřinu přemýšlet nad hodnocením.

Koňadra
31.08.2014 5 z 5

Záver síce trošíčku schematický (dedičstvo a Sonina nadácia mi trošku pokazili celkový pocit), ale určite veľmi príjemná a smutnoveselá knižôčka. Vrelo odporúčam, Backmanov humor nie je prvoplánový, investícia do knižky aj času sa určite vráti.

katyka
25.08.2014 5 z 5

Perfektná kniha, po tom poprasku, ktorý sa okolo nej spusti, som bola v očakávaniach trochu opatrnejšia. Ale Ove ma jednoducho dostal. Určite sa ku knihe budem vracať a už mi je jasné, čo dostanú ako darček moji rodinní príslušníci. :)

eiramka
25.08.2014 5 z 5

Čm to je, že tenhle příběh tak "funguje" ? V podstatě se tam nic moc neděje - jen jeden starý mrzout otravuje život celému okolí, protože je sám a na tomhle světě už nemá co na práci a chce se mu už jen umřít. A čtenář si na počátku knihy řekne: tak fajn, když to chceš, kdo chce kam....Jenže pak se začnou dít věci, postupně toho mrzouta poznáváte a než se nadějete, máte ho rádi a smějete se u toho a možná i brečíte, když Vám to připomene někoho, kdo podobně uvažoval a už tu možná s vámi není. A chcete, aby to všechno dobře dopadlo, protože člověk potřebuje aspoň někdy věřit, že věci ještě můžou dopadnout dobře. Takže Oveho mám doma a podezírám se, že čas od času se k němu právě pro tenhle pocit budu vracet.

Moňule13
24.08.2014 5 z 5

Naprosto skvělá knížka, rozesmála mě i rozbrečela. Ove, kocour a Parvenah jsou prostě skvělí :)

Izu
23.08.2014 5 z 5

Dojemná kniha u které se člověk zasměje,ale zároveň ho nutí přemýšlet o svém životě,stáří,umírání a také nějaké životní moudra o koupi auta :)

Bakela
23.08.2014 5 z 5

V muži jménem Ove vidím tak trochu muže v mé blízkosti a nebo v mým mužích trochu Oveho? Možná proto mi nejednou vykouzlil Ove úsměv na tváři. Autetičnost příběhu pomohla k hlubokému prožitku ze čtení. Čtení příhod muže jménem Ove patří k nejlepším zážitkům letošního léta!

blondajk
19.08.2014 5 z 5

Ove je starý bručoun, ale i přesto má velké srdce... Dojemný příběh, který vás nenechá chladnými.

MahulenaK
14.08.2014 3 z 5

Celou knížku mě Ove štval, nakonec mi začal být sympatický a i jsem si pobrečela. Ale protože to bylo skutečně až na závěr, tak dávám "jen" tři hvězdičky :-)

Nicoletka
13.08.2014 5 z 5

Knížku mi doporučila mamka a já jsem jí za to velmi vděčná, protože nic lepšího jsem snad ještě nečetla. Možná, že tomu, kdo v téhle knížce naprosto výstižně nenajde svého otce, se tolik líbit nebude, ale pro mě je to hotový knižní poklad. Děkuji Fredrikovi Backmanovi, že napsal knihu o mém otci, já sama bych to nikdy nezvládla lépe! :)

babyboar
11.08.2014 5 z 5

Čekala jsem zábavné dovolenkové čtení, na kterým se budu smát až se budu za břicho popadat. To se nenaplnilo, přesto je to knížka, která se mi líbila. V mnoha místech jsem jen tiše přikyvovala a říkala si, jaké je to hrozné, že mám životní názory jako mrzutý švédský dědek, chvílemi jsem měla slzy na krajíčku a chvílemi jsem se opravdu s chutí smála (třeba když se Parvaneh učila řídit, jsem na tom s řidičákem podobně jako ona). Nevím, jak moc je reálné, aby se takovéto charaktery potkaly v jedné ulici a prožili to, co prožívají Backamanovy hrdinové, ale individuálně jsme každý alespoň některého z nich v životě potkali. Knížka se mi s každou stránkou líbila víc a víc a protože v ní nechybí sympatický kocour, dávám plný počet hvězdiček!

HλNKA
08.08.2014 5 z 5

No prosim, že bude až takhle dokonalá, jsem nečekala! Poslední dvě strany jsem po vydatném utírání očí neměla ani sílu dočíst, takže jsem se musela hodně přemlouvat k dočtení, protože jsem přesně věděla, co bude následovat. Že mě to naprosto zlomí. Co dodat, je to hodně silná a naprosto úžasná knížka a nestydím se říct, že je to jedna z nejlepších knih, co jsem doposud četla.

BooksLucyKing
07.08.2014 5 z 5

Celou dobu jsem se smála, na konci se rozbrečela a bylo vymalováno :D Nádherná kniha.

Pivísek
07.08.2014 5 z 5

Tuto knihu bych nepřirovnala ani ke Stoletému staříkovi, ani ke Gran Torinu, protože se to s ničím srovnat nedá. Autor sám se určitě nechtěl přiblížit ani jednomu "vzoru" a chtěl jít vlastní cestou. Myslím, že se mu to povedlo. Není to tak vtipné jako Stařík, ani tak dramatické jako Torino, ale i tak má kniha své kouzlo. Kocour byl úžasný, Parvaneh místy na facku, ale co chcete po těhotné ženské, že!? :o) Celkově dávám 90% a můžu směle doporučit!

Peace
05.08.2014 5 z 5

"Všichni lidé chtějí žít hodnotný život, ale hodnoty má každý člověk jiné."

Kniha je zážitkem. U málokteré knihy se totiž dokážete smát i plakat zároveň. Málokde si rovněž oblíbíte morouse, jakým Ove bezesporu je. Ono je totiž důležité nejdříve poznat, co si člověk musel prožít, aby pak kdokoliv mohl hodnotit jeho chování.
Velikým pohlazením bylo číst o vztahu Oveho a jeho ženy - pro mne šlo o jeden z nejhezčích manželských vztahů, o kterém jsem kdy četla.

Moška
04.08.2014 5 z 5

Zprvu jsem nechápala, jak někdo v souvislosti s touto knihou může používat slova jako "komické či "humorné". Mně bralo za srdce, jak moc je smutná. Jak hlubokou lásku a bolest Ove cítil. Jak odhodlaně se pral s údělem. Teprve v druhé polovině vyprávění jsem se začala usmívat. Z mého pohledu napsal autor příběh hluboce lidský. Příběh, stejně jako život sám, dojemný i úsměvný, hořký i nádherný.
Nemyslím, že připodobňování k filmu "Lepší to už nebude" je podařené. Na rozdíl od Melvina není Ove zlomyslný. Natož aby zlomyslný byl z pouhé moci takový být. Ove pouze dodržuje pravidla a totéž chce po ostatních. Přirovnání ke "Staříkovi" je už úplně scestné, krom národnosti autora nemají nic společného.

Vendisek
03.08.2014 5 z 5

Na knížku jsem slyšela jen samou chválu, ale dlouho jsem se k jejímu přečtení odhodlávala... Zpočátku jsem nechápala, čím ostatní čtenáře tak uchvátila. Ale brzy jsem Ovemu přišla na chuť a druhou polovinu knihy jsem doslova hltala a opravdu jsem se bavila nad přístupem starého pána k životu. Škoda, že já takového souseda nemám :)