Musím tě zradit

Musím tě zradit https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497862/bmid_musim-te-zradit-H1L-497862.jpg 5 1292 346

Nikomu nevěř, nic neříkej. Strhující román od autorky bestselleru V šedých tónech. Rumunsko, 1989. Sedmnáctiletý Cristian Florescu sní o tom, že se stane spisovatelem, ale Rumuni nemají svobodu snít. Režim diktátora Nicolaea Ceauşesca provází izolace a strach. Na Cristiana se zaměří tajná policie a nutí ho, aby donášel na své blízké. Mladík se rozhodne riskovat vše, aby odkryl pravdu o režimu a ukázal světu, co se v jeho zemi děje. Když přijde čas, dychtivě se připojí k revoluci a je odhodlaný bojovat za změnu. Jaká je však cena za svobodu?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

I Must Betray You , 2022

alexvera
21.09.2022 5 z 5

"Dívali se. Pořád se dívali. V Rumunsku se člověk nikdy nezbaví dojmu, že ho někdo sleduje."

Rumunsko, 1989.
Místo kde by nikdo z nás nechtěl být.. a pokud ano, měli bychom stejnou odvahu jako hlavní hrdina Cristian?
Pokud Vás zajímá, jak se žilo v zemi kde bylo snění zakázané, hodně se šeptalo, vše bylo na příděl a nikdy jste nevěděli kdo na Vás donáší tajné službě, rozhodně si Rutinu novinku musíte přečíst.

"Jak můžeme čekat, že ostatní ucítí naši bolest a uslyší volání o pomoc, když můžeme jen šeptat?"

Dandy1
20.09.2022 5 z 5

Dobu pádu Rumunska jsem zažila. Pamatuji si co se o dvojici diktátorů říkalo i jak byli popraveni. Přesto kniha předčila mé očekávání. Příběh zasazený do jedné rodiny byl mrazivý. Atmosféru té doby autorka popsala skvěle. Moje emoce byly jak na houpačce.

Jane2016
19.09.2022 5 z 5

Knížky Sůl moře, V šedých tónech nebo například Mlčící fontány od autorky Ruty Sepetys jsem četla a neskutečně moc se mi líbily. Pamatuji si, že když jsem se ještě jako mrně vydala do Londýna v rámci Erasmu, tak jediná knížka, kterou jsem si brala do letadla byla právě V šedých tónech od autorky a mám jí spojenou s velmi dobrými vzpomínkami, tudíž na Rutu nedám dopustit!

Když jsem se dozvěděla, že bude vycházet nová knížka s názvem Musím tě zradit měla jsem velikou radost, jelikož vím, že každá knížka od autorky mi vždycky dala spoustu nových znalostí, co se historie týče a se čtením se zároveň i nějakým způsobem učím.

Musím Tě zradit byla úžasná kniha, bez nadsázky a všeho říkám, že to byla skutečně jedna z nejlepších knih, které jsem letos četla. Během čtení jsem se několikrát přistihla, jak mi mrazí v zádech. Věta, která je na obálce: „Nikomu nevěř, Nic neříkej, Špehové jsou všude“ je šíleně výstižná. Chvilkami jsem měla pocit jako při čtení románu 1984.

Bylo mi moc sympatické, jak autorka do celého příběhu zakomponovala samostatnou linku dvou dospívajících, kteří si k sobě hledali cestu. Člověka zahřeje u srdce pomyšlení, že přes všechny hrůzy, co se děly se lidi měli rádi a nezapomínali jeden na druhého.

Myslím, že pokud máte rádi historické romány je knížka Musím Tě zradit jedna z nejlepších knih této kategorie pro rok 2022.

mag097
19.09.2022 5 z 5

Příběh této knížky nás zavede do Rumunska v roce 1989. Přestože u nás režim pomalu začínal polevovat, rumunský diktátor držel svou moc pořád pevně v rukou. S hlavním hrdinou, sedmnáctiletým Cristianem prožijeme nejen rumunskou revoluci z první řady, ale bohužel i praktiky tajné policie.

Když jsem začínala tento příběh číst, několikrát jsem se podívala na přebalku, jestli čtu dobrou knížku, jestli náhodou nečtu 1984. Bohužel, žádný dystopický příběh jsem nečetla. Četla jsem krutou realitu vylíčenou do sebemenších detailů. Strach z odposlechů, strach z toho že vás někdo sleduje na každém kroku, strach o rodinu, strach zamilovat se...a odhodlání za svobodu nasadit život, to všechno v příběhu najdete.

Je poznat, že autorka si s rešerší příběhu dala skutečně záležet. Navíc je knížka tak čtivě napsaná, že jsem ji za jednu upršenou sobotu přečetla.

Upřímně jsem ale měla z knížky trochu strach, protože Mlčící fontány od této autorky mě vůbec neoslovily. V tomto příběhu se autorka ale zaměřila pouze na jednu hlavní dějovou linku a příběh tak byl úplný.

Jsem víc než ráda, že jsem autorce dala druhou šanci, protože Musím tě zradit je jednou z nejlepších knížek, kterou jsem letos přečetla.

eva3992
19.09.2022 5 z 5

Kniha nás zavede do Rumunska na podzim roku 1989. V té době zde vládl režim diktátora Ceausesca, kdy je všude přítomný strach, není jídlo, lidé žijí v naprosté nouzi a pomalu přestávají věřit na lepší zítřky. Mladého Cristiana donutí tajná policie, aby donášel na své blízké. V té době nešlo odmítnout a psychicky se s tím srovnat bylo náročné. Nakonec se mladík rozhodne bojovat za pravdu a za změnu a spolu s jeho odhodláním přichází revoluce...

Miluji knihy Ruty Sepetys. Vždy obdivuji, jakou si dá práci s tím, než zjistí podklady k tématu, které právě zpracovává. Témata to jsou vážná, někdy i méně známá. Tak, jako to bylo i u této knihy. Rumunsko je blízko nás, ale upřímně, kdo věděl, co se tam odehrávalo před rokem 1989? Já rozhodně ne a bylo to pro mě nemilé překvapení. Kolikrát jsem ani nemohla uvěřit vlastním očím, čím vším si museli lidé procházet.

Jak to autorka umí, krátké kapitoly přidávají na čtivosti, nutí nás číst dál a dál a najednou jste na konci, ale chtěli byste ještě. Krátké silné věty umocňují atmosféru, která je v knize temná, plná strachu. Při čtení jsem měla pocit, že je v Rumunsku všechno šedivé a smutné.

Ač je kniha primárně určena pro mladé, rozhodně si ji přečtěte, ať jste mladí nebo staří. Takovéto knihy se prostě musí šířit dál a dál. Kniha mě chytla u srdce, cítila jsem lítost a smutek. Vše umocnily ještě fotografie na konci knihy a poznámky autorky, které situaci v Rumunsku ještě více přiblížily.

Knihu si rozhodně přečtěte a já budu netrpělivě vyhlížet další knihy autorky.

barbb8k
18.09.2022 4 z 5

Od Ruty Sepetys jsem četla všechny knihy, takže pro mě byla samozřejmost, že si přečtu i tuto. A když jsem dostala možnost si tuto knížku přečíst ještě před vydáním, neváhala jsem ani chvilinku (děkuji moc @humbook #spoluprace). Právě kvůli ostatním jsem měla vysoká očekávání, která se naštěstí vyplnila, přestože mám pocit, že to nebyla její nejlepší knížka.

Rok 1989, kdy nic není jisté, všechno se bortí a musíte si dávat s kým a o čem mluvíte. Na knihách Ruty Sepetys se mi strašně líbí, že vždy čerpá od lidí, že když je možnost zjistit informace od lidí, kteří tuto hrůzostrašnost zažili, jde do toho.
Děj se rozjel hned ze začátku, už v prvních kapitolách byla spousta akce, zvratů a překvapení.
Styl, jakým autorka píše je prostě úžasný, takže čtivost je zaručena. To byl taky důvod, proč jsem měla knihu přečtenou za jeden den.

Postavy jsou naprosto skvěle napsány. Líbí se mi charaktery snad všech postav, všechny, které měly být, mi byly sympatické.
Jen romantická linka mi úplně nesedla. Nevím proč, ale prostě to podle mě nebylo ono. Nějak mi ti dva nesedli dohromady.

Konec mi připadal trochu moc zrychlený. Připadalo mi, že všechno, na co se chystali během celé knížky, se stalo během cca dvaceti stránek...

Celkově knížku moc doporučuji, stejně jako další knížky od Ruty Sepetys, protože tato autorka má vážně něco do sebe.