Muminek – omnibus: kniha první

Muminek – omnibus: kniha první https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487757/bmid_muminek-omnibus-kniha-prvni-RXU-487757.jpeg 5 26 2

Muminek série

Sebrané muminí spisy patří k povinné zimní i letní výbavě každého komiksového fanouška (o obdivovatelích Tove Janssonové se asi nemusíme vůbec zmiňovat). Vzhledem k tomu, že první vydání je z větší části dávno vyprodané, přinášíme muminí omnibus, který obsahuje všech pět knih, které doposud česky vyšly. Čeká vás opravdická nálož muminích stripů, které vycházely v britských novinách (původně Evening News) mezi lety 1954–1975. Autorka je na zakázku kreslila přímo pro britský trh, ale na samém vrcholu muminí kariéry stripy vycházely ve více než 40 zemích a přebíralo je 120 periodik s celkovým nákladem 20 milionů výtisků denně. České noviny mezi nimi bohužel nebyly ani jedny. Tato kniha obsahuje první polovinu celkového objemu existujících muminích stripů. Druhou, česky doposud nevydanou polovinu, připravujeme v další, stejně objemné knize.... celý text

SlamLenka
10.02.2023 4 z 5

Nejspíš nebudu sama, ale musím přiznat, že jako dítě jsem se Muminků bála – ta ponurá a depresivní pohádka, která občas v televizi běžela, mě sice svým způsobem i fascinovala, ale taky jsem se jí dost bála. A jak jsem tak oscilovala mezi nákloností a strachem, nakonec převážil spíš ten strach, za což určitě značnou měrou mohou hatifnati!
Po mnoha letech se mi teď do ruky dostal Muminek Omnibus (kniha první) jako soubor původních kreslených stripů a najednou jako by byl ten komiks něčím úplně jiným. Zároveň ale zpětně chápu, proč jsem muminkům nepropadla už jako dítě, protože některá témata vysloveně pro děti vhodná nejsou, navíc v příbězích často panuje i nevlídná a temná atmosféra a postavičky se ocitají v nepříjemných situacích, které ve mně i při jisté míře úsměvnosti jejich mnohdy absurdních okolností vyvolávaly dokonce i mírnou úzkost (to je třeba případ příběhu s kometou).
Tove Jansson stvořila originální svět fiktivních tvorů, kteří byť nejsou lidmi, nesou v sobě mnohé z lidských vlastností a hlavně neřestí. Promítají se sem i některé stereotypy, které sami známe – pečující maminka se stará hlavně o to, aby byli všichni a pořád syti, tatínek plánuje velké věci a i přes dospělost je pořád malým dobrodruhem, Ferka je slečinka, která se snadno nadchne pro každou tretku i každého nového příchozího chlapa…
Tohle byl pro mě ten nejpodivnější návrat do dětství, protože z mých původních vzpomínek na televizní Muminky po přečtení knihy skoro nic nezbylo. Skoro jako by to byla úplně jiná „pohádka“ – a ty uvozovky jsou záměr, protože ona to vlastně pohádka až tak moc není. Zkuste to sami a uvidíte!

Bara94
04.05.2022 5 z 5

Konečně, konečně, KONEČNĚ!

Sbírka mých milovaných podivných bílých tvorečků je tady, pěkně pohromadě, v krásném provedení od Arga, čímž si troufám tvrdit, že je kvalita zaručena. (A že mám doma samostatné díly? No ano, ale tento skvostný omnibus v mé knihovně chyběl, to vím jistě!)

Jde se na rereading po sto padesáté prvé. A rozhodně se nebojím, že to nebude tak skvělé, jako tehdy poprvé! :)

mumini stripy

Tove Jansson