Mukl 010806

Mukl 010806 https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/261720/mid_mukl-010806-261720.jpg 5 10 2

Název knihy Mukl 010806 odkazuje k číslu, které bylo hlavnímu hrdinovi Ladislavu Kořánovi přiděleno v komunistickém vězení. Tam se Láďa Kořán dostal kvůli tomu, že měl firmu. Firmu, která jako jedna z prvních na světě vyráběla hudební nástroje s elektrickým snímáním zvuku. Jmenovala se Resonet a v roce 1958, když už Láďa roky strádal v lágru, získaly jeho hudební nástroje zlatou medaili na Expo v Bruselu. Komunistům se Resonet zalíbil již v roce 1949, a tak se uchýlili k tomu, co uměli nejlépe: fabriku ukradli a majitele strčili na deset let do těžkého kriminálu. Před tím ale ještě Láďa stihl běhat s Emilem Zátopkem, vyhrát armádní mistrovství světa v přespolním běhu, založit rodinu, utéci přes hranice před zatčením a nechat se málem i se svou ženou zastřelit na hranicích, když se pro ni pokusil z Německa v roce 1950 vrátit. Kniha s děsivou upřímností popisuje úsilí komunistického režimu zlomit lidskost v každém, kdo se z jakéhokoli důvodu znelíbil. Zároveń je to i příběh atleta, sportovce s velkým srdcem, světoběžníka. Je to příběh, který spojuje zjizvenou poválečnou Evropu se sportovní a běžeckou dychtivostí. Zavede čtenáře nejen do na kost promrzlé hladomorny v lágru Rovnost v Jáchymově, ale také na loď Calypso či na vzdálené ostrovy v Tichomoří poté, co Láďa na dlouhá léta, v roce 1968, opustil svoji vlast. Mukl 010806 je výmluvným svědectvím o až absurdním komunistickém teroru, zášti a udavačství. Ale zároveń je svědectvím o nezdolné houževnatosti, vůli, odhodlání, a především o přátelství. Je to kniha se šťastným koncem.... celý text

Pablo7
15.02.2018 3 z 5

Příběh zajímavého člověka p.Kořána. Popisuje jeho dospívání, útěk z republiky v r.1949, jeho návrat, pobyt ve vězení, otrocké práce v jáchymovských dolech a jeho pozdější život v Americe po r.1968. Při čtení mě vadilo, že je chvíli vyprávěna v 1.osobě a chvíli ve 3. Navíc chybí trochu trochu moment překvapení, protože to není psáno zcela chronologicky. Není jasné zda některé politické úvahy jsou autorovi nebo p.Kořána. Každopádně tyto pasáže jsou značně rozvláčné. Určitě to šlo napsat lépe.

lucinax
19.10.2015 5 z 5

Hodně zajímavá a čtivá kniha o osudu jednoho výjimečného člověka, který se nenechal zlomit. Když si uvědomíme, že těch lidí, kteří byli lámáni, bylo na tisíce, tak nás musí zamrazit. Ne každému se bohužel povedlo osudu se vzepřít a přežít všechny ty hrůzy, které pro ně komunisté - psychopati přichystali. Díky za tuto knihu, opravdu si myslím, že by si ji měl přečíst každý. Především proto, abychom nezapomněli, o čem to vše bylo.

vězení, věznice komunistický režim

Jaroslav David