Můj bratr dým

Můj bratr dým https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37246/muj-bratr-dym-ld6-37246.png 4 25 5

misssicccka
31.08.2021 3 z 5

Jak hodnotit literarni pocin cloveka, ktery zaslouzi obdiv za to, jakym peklem prosel a jak dokazal nalozit se svym zivotem po zmareni dablovych planu.
Velmi tezko. Objektivita mizi :(
Pana Krause a jeho zendu Ditu chvalim.
Ale pokud budu uprimna, tak kniha byla misty i pro me utrpenim (malichernym) - odbihani od deje, skakani z postavy na postavu, zmatek v case. Jsou tam nadherne a silne chvilky, ale bohuzel je to takove roztristene, rozhybane.
Pokud jste cetli Osvetimskou knihovnici a Edita Vas navedla k teto knize sveho muze,pak ctete s velkym casovym odstupem, jinak Vam hrozi zklamani.
I tak: doporucuji, je to z pera muze, ktery prozil svuj vlastni nepochopitelny, nevysvetlitelny a jedinecny holocaust, jeden z sesti milionu. A za to si zaslouzi ctenarskou pozornost.

A doslov Pavla Stránského je super

čef
13.04.2021 4 z 5

Kniha se nečte dobře, text se často opakuje, vyprávění je někdy i na přeskáčku, ale to není ovšem hlavní problém. Především děsivé osudy obyvatel Osvětimi jsou příčinou, že jsem se ke čtení tohoto díla odhodlal až po dlouhém rozmýšlení a váhání. Zde se jedná o život v české části a jeho dětském táboře viděný očima jedné z obětí, no hrůza. Umožnilo mi to sice srovnat děj s jinými romány z tohoto prostředí, ale vracet se k této knize určitě nebudu.

verunb
07.10.2020 3 z 5

Číst tuhle knihu jen tak, asi by se mi líbila více, ale jelikož jsem ji četla po Osvětimské knihovnici,moc mě nenadchla...

ejwa1937
17.12.2015 3 z 5

Naprosto souhlasím s ladyfromskye.

ladyfromskye
04.10.2015 3 z 5

Po Osvětimské knihovnici, která mě naprosto vtáhla do sebe, je mi útlá knížka Můj bratr dým velkým zklamáním. Ačkoliv s náročnější literaturou problém nemám (a ani bych jako člověk z oboru mít neměla), tady jsem se občas ztrácela v ději a postavy se mi leckdy navzájem překryly. Text často osciloval mezi stylem důvěrným a odosobněným, místy pokulhával kvalitativně. Nic pro mě. Ale nějakou tu výpovědní hodnotu knížka má, to se jí nedá upřít.

koncentrační tábory česká literatura války Fredy Hirsch, 1916-1944

Ota B. Kraus
česká, 1921 - 2000
1993  73%Můj bratr dým
1948  90%Země bez boha
2014  76%Cesta pouští
1993  80%Vepři ve při
1991  100%Vítr z hor

Kniha Můj bratr dým je v