Mrazivé léto

Mrazivé léto https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136822/mrazive-leto-136822.jpg 4 247 61

V jihošpanělském městečku Marbella si patnáctiletá Lyra připadá jako v ráji. Až do chvíle, kdy zmizí její spolužačka Pia. Lyra se rozhodne přijít tomuto záhadnému zmizení na kloub. Nedlouho poté je Pia nalezena mrtvá a z letní idylky se stává zlý sen. Lyře se zdá, že se její matka chová divně. Navíc je přesvědčená, že zahlédla svou sestru, která zahynula již před deseti lety. Co jí matka tají? Jaká děsivá tajemství měla zůstat navždy skryta? ... celý text

Literatura světová Thrillery Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Sommerfrost , 2010

Adeline44
23.03.2017 5 z 5

Úžasná kniha. Mě opravdu dostala. Je opravdu hrozně napínavá a můžu jí jen doporučit.

Půca4
15.01.2017 2 z 5

Snad ještě více než naivita hlavní postavy mě vytáčelo to, jak se chovala ke své matce. Autorka se snažila vyobrazit těžký život teens, ale prostě tohle bylo snad i moc. Nemám ve zvyku odkládat rozečtené knížky, takže jsem s menší otravou dočetla i tuhle.
Čtenářům mladší než jsem já se knížka líbit může, ale za mě ty 2*..

simi28
23.12.2016 4 z 5

Knihu Mrazivé léto jsem přečetla za den, protože je velice krátká a má svižný styl psaní. Vadila mi však naivita hlavní hrdinky Lyry, protože asi všem čtenářům to došlo o cca osmdesát stránek dříve než jí. Příběh byl předvídatelný, ale rozhodně neurazí. Za mě tedy pohodová knížka na jeden večer.

zuzana1995
01.11.2016 4 z 5

Knihu jsem přečetla během pár hodin, byla napínavá a poutavá. Jen mě trochu překvapovala až přílišná Lyřina naivita a důvěřivost ....

anibeni
16.10.2016 3 z 5

Tak tahle knížka byla taková oddychovka na jedno odpoledne... trochu napínavá, trochu předvídatelná - nicméně se četla docela dobře..

Adel13
09.08.2016 3 z 5

Bohužel jsem si podle obsahu slibovala od knížky hodně, ale i přesto se mi líbila. Jediné, co mě docela mrzelo, že se dalo dost dobře uhádnout, jak to celé skončí. Jinak bych knížku hodnotila zcela kladně :-)

IvankaM
12.07.2016 3 z 5

Bála jsem se, že to bude stejná kravina jako Motýlí křídla, ale kniha mě překvapila. Zápletka mě bavila a nejvíce konec. Přesto dávám pouze jenom 3 hvězdičky, protože kniha nebyla více jak průměrná.

Šampion1
10.07.2016 5 z 5

Byla to úžasná kniha hodne napinava az do konce

evca7271
06.07.2016 5 z 5

Takova oddechova cetba,ale dost poutava,ze jsem se od ni nemohla odtrhnout.

Markét123
22.06.2016 4 z 5

Kniha byla moc hezká,velmi napínavá :)
Určitě ukazuje nebezpečí naivních dospívajících holek,kterým nějaký kluk např. přez sociální síť nakuká nějaké hlouposti.
Určitě DOPORUČUJI si ji přečíst !!!

Terinka14
13.06.2016 3 z 5

Knížka byla průměrná. Příběh byl sice napínavý, ale hlavní hrdinka byla až neskutečně protivná. Celá kniha mi přišla příliš krátká. Oddechové čtení.

tery3
08.05.2016

Knížka se mi líbila, četla se rychle byla napínavá a bavila mě, ale jednu výtku bych měla. Sice hlavní hrdince bylo patnáct a byla v pubertě ale i na pubertální věk byla velmi naivní.

Madlenkačte
15.03.2016 2 z 5

Hlavní hrdinka, ač patnáctiletá už by mohla mít rozum, je totálně hloupá a naivní - více věří cizímu chlapovi než vlastní matce. Už od začátku to bylo patrné a mě to celu dobu dost rozčilovalo. Ještě že měla tak málo stránek a četla se velmi rychle, jinak bych jí asi odložila. Za mě nedoporučuji - ale nejspíš jsem už na tyto knížky stará, mládeži se to bude asi líbit.

Mixxa
23.02.2016 1 z 5

Knížka se mi moc nelíbila. Hlavně proto, že děj těkal mezi vyprávěním o hlavní postavě a posléze jejíma myšlenkama, při kterých, aby se kdokoli vyznal. Celý příběh na mě působil roztržitě a proto musím tuto knížku hodnotit jako nejslabší z celé edice.

Mišule_11
09.02.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila. :) Děj se dobře četl a byl napínavý, akorát mě mrzelo že hlavní hrdince musela tak matka lhát.

Scarletty
23.01.2016 3 z 5

Tato kniha je sice dobrá pro odpočinek, ale jinak je docela předvídatelná a v některých částech se zdá, že ani autorka neví, kam vlastně míří. Hlavní postava byla příšerně naivní.
Knížka ale byla krátká a děj ubíhal rychle (někdy až moc rychle), proto jsem se nenudila. Thrillerem bych tuto knihu asi nenazvala ale na to, že jsem ji našla v Levných knihách za sedmdesát korun, byla překvapivě dobrá.

eŠ
11.01.2016 2 z 5

„Chci vědět, co jsi udělal Viole. Tehdy v lese, ve stanu," vyhrkla pevným, odhodlaným hlasem.
Znovu se zasmál, pokusil se vstát, ale zhroutil se na zem. Musel se opravdu pořádně potlouct, pomyslela si.
„Opravdu to chceš vědět? Tak proč jsi před tím utekla? Ukázal bych ti to." Vypadal příšerně. Obličej měl umazaný od krve, ret roztržený a z tmavé rány na čele mu tekly pramínky krve.
Lyra polkla. Její tělo znovu zachvátil strach. Ne, já e nebojím, přesvědčovala samu sebe v duchu. Carme a Diego tu budou každou chvíli.
„Tys Violu znásilnil a zabil!" vmetla mu do tváře.
„Smála se mi. A potom křičela. Musel jsem ji zabít. Za trest. Nesmí se mi smát. Nikdo se mi nesmí smát!" Složil hlavu do dlaní. „Ani ty."

Mrazivé léto je první knihou ze série thrillerů pro mládež. Vypráví příběh o patnáctileté Lyře, která tráví své prázdniny s kamarády na pláži, dokud nedojde ke zmizení Piy. S příchodem krásného, záhadného a občas děsivého Lysandera, vyplouvá na povrch dávno ztracená minulost samotné Lyry. A tak se hlavní hrdinka se svými přáteli ocitá mezi dvěma nevyřešenými zmizeními.

Lyřino chování mi moc nesedělo k jejímu věku, představila jsem si ji jako dvanáctiletou. Ale chápu, že kvůli ději ji autorka udělala starší. Její matka se stará více o zdravoou výživu než by věnovala pozornost své dceři. Víc bych se k postavám nevyjadřovala z důvodu spoilerů.

Příběh je psán jednodušše, našlo se i pár vtipných momentů a pasáží při kterých jsem si vybavila drobnosti ze svého života. Vraha jsem měla 'v merku' už od začátku, takže jsem sledovala nemotorné tápaní hlavní hrdinky a příběhem proplouvala bez jakéhokoliv snahy namáhat si mozkové buňky. Přesto jsem doufala v lépe provedené zakončení. Proběhlo i pár pocitů, ale že bych měla vyloženě strach o bezpečí HH nebo o jiné postavy - to ne. Konečné rozuzlení bylo rychlé a nedovysvětlené.

***

„Dva klienti posunuli termín. Tak jsem si ještě na chvilku zaskočila do posilovny. Ale cos mi tam prosím tě nahrála za otravnou hudbu?" Máma podrážděně ukázala na iPod ležící na stole.
„Proč?" Lyra se snažila tvářit jako neviňátko.
„Moc dobře víš, že mi tohle vyřvávání připadá příšerné."
Lyra se ušklíbla. Správně, naschvál mámě nahrála Tokio Hotel, protože věděla, že je nesnáší.
"Fakticky? Dobře, příště ti nahraju Julia Iglesiase..."

Johnny Depp s očima obkrouženýma kajalovou tužkou mával šavlí, skákal přes palubu a nešetřil přitom frajerskými hláškami. Tohle že se jí kdysi líbilo? Tohle jí připadalo zábavné? Muselo to být před mnoha a mnoha světelnými lety...

To nemá smysl. Nedá se s ní rozumně bavit, pomyslela si Lyra.
„Zapomeň na to! Starej se o svou pitomou cibuli sama, já nemám hlad!" vykřikla a vyběhla z kuchyně.
„Lyro!" volala za ní máma. „Okamžitě se mnou přestaň takhle mluvit!"
„Však jsem taky přestala," zamumlala Lyra a práskla za sebou dveřmi svého pokoje.

Pořád stejná písnička. Dospělí byli vždycky přesvědčení, že jen oni všechno chápou a člověk musí být nejdříve steně starý jako oni, aby se v životě vyznal. Ale Lyra chtěla, aby její život dával smysl už teď.

Kateřina10
29.12.2015 3 z 5

Kniha nebyla úplně špatná, ale kamarádům bych ji nedoporučila. Hlavní postava Lyra mi přišla v celku hloupá v tom, že hned uvěří cizímu člověku. Takže se v knize skrývá i poučení pro děti nevěřit cizím lidem :) A děj taky nebyl příliš strhující celkově se během knihy nic zajímavého nedělo.

sabanka
01.12.2015 3 z 5

Slabší začátek, ale celek je vcelku fajn. Opravdu tam není nic složitého, ale sem tam to napínavé je.

Sarance
05.10.2015 4 z 5

Tak já nebudu tak přísná jako ostatní. Mně se kniha líbila, napínavá, čtivá. Musí se brát v úvahu, že se jedná o knihu pro mládež a tam bych měla samozřejmě brát v úvahu jiné parametry než u knihy pro dospělé.

Manuela Martini
německá, 1963