Mráz, pán krutých krás

Mráz, pán krutých krás https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195317/mraz-pan-krutych-kras-Kzv-195317.jpg 4 6 2

Poéma, jež oslavuje ruskou venkovskou ženu a matku, a vzdává hold vyčerpávající práci ruského rolníka, má formu snové pohádky s rysy drsné reality prostých lidí a vyznívá v jakousi optimistickou tragédii.

Poezie
Vydáno: , Mladá fronta

Moroz, krasnyj nos

Josh
04.01.2023 1 z 5

Už jen kombinace snové - drsné, pohádky - reality, optimistická - tragédie v popisu knihy se dorovná dnešnímu stavu, kde se autor narodil a kde zemřel Ukr - Rus.

Spíše než lyrické, tak propagandistické dílko o rolnických super-ženách, které vydrží vše... Jenže tohle dílko bylo napsáno před r.1917 a dostává pak jiný nádech – obdiv autora k životu na vsi, práci a ženám. Za mne byla hezká a "čitelná" jen krátká sekce o přírodě a mrazu, kde byla velmi známá slova „Je ti teplo….“, takže by mne zajímalo zda filmaři Mrazíka verše znali:o))

Téma do CV'23 splněno, názor na toto téma odpovídá knize.

Alethea_k
28.10.2022 5 z 5

Ke konci se opravdu jedná o krásnou snovou pohádku. Zatím text vnímám jako nejlepší ruskou poému, kterou jsem kdy četla. Rozhodně si ji přečtu ještě vícekrát. Nutí v některých pasážích k zamyšlení.