Moudrost věků – Lexikon latinských výroků, přísloví a rčení

Moudrost věků – Lexikon latinských výroků, přísloví a rčení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260959/moudrost-veku-lexikon-latinskych-vy-260959.jpg 5 46 46

Latinská kultura je základem všech evropských kultur. Třebaže je její jazyk – latina – dnes považován za mrtvý, není to tak docela pravda. Latina nezmizela z našeho života. Nadále žije nejen v církevních kruzích a některých vědních oborech, ale přímo mezi námi všemi. Každý z nás občas narazí – v řeči nebo v knize – na latinský výrok či úsloví, jehož smysl usnadní pochopení okolního (mnohem rozsáhlejšího) textu. Tento lexikon je klíčem ke všem latinským výrokům, které se doposud užívají, a bránou k moudrosti věků dávno minulé a stále živoucí. Rčení, sentence a výroky jsou zobecněním lidské zkušenosti a lidové modrosti. Proto mají trvalou platnost a zůstávají aktuální i v dnešní době, kdy se orientujeme spíše na získání znalostí technické povahy. A tak, ač je současný čtenář v určitém smyslu vzdělanější a jeho zájmy jsou širší než znalosti a zájmy předchozích generací, zbývá mu méně času na osvojení si toho, co patřilo dříve k tzv. klasickému vzdělání. Přesto se s latinskými rčeními, sentencemi a výroky stále setkáváme. K jejich pochopení má přispět i tento lexikon, který uvádí nejen český překlad, ale ve většině případů také komentář a odkaz na stejná či podobná rčení používaná v češtině. Orientaci v textu usnadňují rejstříky klíčových latinských i českých slov. První vydání tohoto lexikonu před pěti lety vyvolalo velký zájem čtenářské veřejnosti, a proto vychází lexikon po druhé.... celý text

los
18.05.2022 4 z 5

v letech před internetem neocenitelná pomůcka literárního historika

hu_87
26.09.2021 5 z 5

Moudrost věků alá moudrost latinských výroků napříč celou bichlí. Je super, že existuje knížka jako tato, můžeme se z ní mnohé poučit. Před jinýma můžete vypadat jako vzdělanější, že jste a někdo si zas může vypisovat svoje oblíbený latinský citáty :)

Atanone
20.12.2019 5 z 5

Výborná kniha. Vzdělanec se může blýsknout a nevzdělanec poučit. Zní to ironicky, ale je to tak.

MorriconeTheGod
02.06.2017 5 z 5

Je výborné, že jsou tam jednotlivé citáty i okomentovány, vysvětleny atd. Pěkná kniha.

babicka_amalka
19.02.2017 5 z 5

úžasné, často jsem v si ní čítávala a hledávala inspiraci

JLČ
18.12.2016 5 z 5

Výborná, základní kniha obecné vzdělanosti.

Jessica007
11.02.2016 5 z 5

Výborná kniha. Koupila jsem si ji, hned jak u nás vyšla v 1. vydání. Mám ráda citáty, přísloví, moudrá rčení. Ke knize se vracím dodnes.

3nitka
20.01.2016 5 z 5

Možno náhodne otvoriť a vždy natrafíte na nejaké pravdivé príslovie.

R.E.M.
27.06.2015 4 z 5

Kniha s velkorysým množstvím latinských přísloví a rčení, praktickými rejstříky, ať už autorů citátů nebo českých obdob latinských rčení a citátů, abecedním seznamem klíčových latinských i českých slov.

yenda1
14.10.2014 5 z 5

Stále čítám, stále se k ní vracím. Nepřestávám se divit veškeré antické literatuře, jejím autorům. Vyhmátli mnohé z našich životů.

Marčullkas
21.07.2013 4 z 5

Zajímavé citáty, které snad nikdy neomrzí. Nabízí se k opakovanému čtení a zamyšlení se

rikke
12.08.2011

Dárek, ze kterého se nepřestávám radovat