Monument 14

Tvá matka na tebe křičí, že nestihneš autobus. Vidí, jak se blíží ulicí. Nezastavíš se a neobejmeš ji, neřekneš jí, že ji máš rád. Nepoděkuješ jí, že je hodná, laskavá a trpělivá máma. Jistě že ne – jen seběhneš schody a utíkáš na roh ulice. Kdybys ale věděl, že je to naposled, co mámu vidíš, nejspíš by sis přál, aby...celý text

Kdybys ale věděl, že je to naposled, co mámu vidíš, nejspíš by sis přál, aby ses zastavil a všechny ty věci udělal. Možná i za cenu, že by ti autobus ujel.

Ale autobus se už blížil, tak jsem se rozběhl.

Čtrnáct dětí. Jeden supermarket. A milion věcí, které nabraly špatný směr.

V akcí nabitém debutovém románu Emmy Laybourneové se stal supermarket útočištěm pro čtrnáct dětí – šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáky (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Zní to jako velká zábava, když si můžou dělat, co chtějí, ale ne v případě, že venku zuří jedna katastrofa za druhou, počínaje monstrózním krupobitím a konče použitím chemických zbraní, které svět – jak ho znají – vedou do záhuby. A jediné, na co děti myslí, je věta: Uvidím ještě někdy své rodiče? méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/16_/161559/monument-14-monument-14-DiI-161559.jpg 4.2347

Monument 14 (1.)

Ilustrace/foto:Kathleen Breitenfeld, Rich Deas
Vazba knihy:vázaná s přebalem
ISBN:978-80-7384-682-4

Princezna22

Přečteno za jeden večer,během par hodin. Kniha me strašně překvapila. Dej byl strhující, se začátku,jak se vše rozjelo hltala jsem stránku po stránce a chtěla víc a víc.. Představa tohohle v reálu by asi jistě dopadla možná o trošku více tragicky.Příběh je to poměrně čtivý,zajímavý a místy napínavý. Hodnotila bych plným počtem hvězd,ale nechávám si v záloze pro další díly. Uvidíme,jak příběh se bude dál rozvíjet... Pokud to bude ve stejném duchu jako tento díl nebude problém tuto sérii zařadit mezi mé oblíbené. Doporučuju

topeti

Ač už davno nepatřím do věkové kategorie náctiletých, příběh se mi líbil. Vzhledem k naprosto nestandardní situaci v niz se ocitli, oceňují především "uvěřitelné" chování všech děti, mladších i starších. Těším se na pokračování.

buldozer5

Nemám nic, co bych téhle knížce vytkl.

AbigailM.M.

Čtivá, úžasná kniha. A dobrý nápad. Jsem ráda, že jsem ji přečetla =)

warca
29.12.2016

Kniha byla opravdu čtivá a naprosto mě pohltila. Rozhodně doporučuji :)

Attia
04.12.2016

Veliké překvapení pro mě!
Nechtěla jsem knize dávat moc šancí, už jsem přečetla tolik titulů podobného tématu. Přesto nad nimi Monument hravě vynikl. Autorka se totiž nesoustředila jen na akční děj, ale především na vztahy a reakce jednotlivých dětí i jejich postavení a chování ve skupině.
Kniha se mi četla skoro sama, velice chytlavá.

Ruxandra
30.11.2016

​Asi první kniha v tomto žánru, u které jsem cítila, že už jsem na ní "moc stará" a postavy mi nebyly příliš blízké. Nicméně postupně jsem si k nim nějak našla cestu a na konci knihy už mě i zajímal jejich další osud. Do dalších dílů se asi pustím, ale jen proto, že jsem zvědavá. Jsou lepší knihy v post apokalyptickém žánru, ale s přihlédnutím, pro jakou věkovou kategorii je toto psané, zvedám hodnocení :)

walusaaa
19.11.2016

Postkatastrofická tématika se mi vždy zdála zajímavou. Vážně mě to chytlo. Postavy, děj, prostředí, nápad. Prostě jsem se bavila a psaní mě vtáhlo do příběhu. Přesto jsem hodnotila čtyřmi hvězdami, protože přeci jenom si nechávám něco do zásoby na další díly. Nebylo tam takové to boom, ze kterého bych si sedla na zadek, ale moc mě bavilo mě to.

lucie.8
11.11.2016

Velice čtivá kniha s poutavým příběhem, která Vás chytne a nepustí. Bylo zajímavé sledovat, jak se starší děti musí postupně stát dospělými, aby se postarali o sebe a ty mladší. Kniha je asi určená pro teenagery, ale i tak se mi líbila.

bagel
20.10.2016

Toto je žánr, který čtu velmi málo, takže nemám moc s čím porovnat. Možná i proto se mně to dost líbilo a určitě budu pokračovat dalšími díly.

Horbet
05.10.2016

Řekl bych, že kniha je určená spíše pro teenagery, ale i tak měla zajímavý příběh. Postapokalyptický supermarket s géniem, skautem, nabušeným sportovcem a spoustou dětí, co se může pokazit?
Žádnou velkou stopu na mě monument nezanechal, ale velice kladně hodnotím styl, jakým je napsán. Vypráví se očima nástiletého hlavního hrdiny, což dodává na autentičnosti celé situace. Vše je dobře popsané, čtenář se v příběhu neztrácí a vlastně do poslední chvíle netuší, co bude dál. Nicméně další díl si přečtu.

Shinju
20.09.2016

Knížka nebyla špatná, byla místy i celkem zajímavá a napínavá, ale je to takový knižní průměr. Tedy nenadchne, ale ani nezklame. :)

Barbarka_CZ
26.08.2016

Trochu jsem se toho bála, přece jen parta děcek a středoškoláků coby hlavních hrdinů je trochu jinde než já. Ale je to psané dobře. Jednoduše, ale čtivě. Jen mi tam nesedí, že by ty mrňata byla tak šikovná a i pár dalších věcí je zvláštních (např. že vojenská vzdušná obrana by vyráběla chemické zbraně). Dávám 3*, jsou to poctivé, pozitivní tři.

PetraBery
05.08.2016

Postkatastrofická, povedená kniha o mládeži zavřené v obchodním centru v době katastrofy na zemi... Co určitě vyzdvihnu je změna a vývoj dětí během knihy, jak byly schopné fungovat. Dean byla dle mého celkem dobrá volba na hlavního hrdinu, ostatní se mi líbili někteří více, někteří méně. Už se chystám na další díl, jsem zvědavá, jakým směrem se bude kniha vyvíjet.

Danago
03.08.2016

Celá série se mi moc líbila a hodně překvapila. Nový nápad, napínavé. Rozhodně nenudiila, klidně doporučuji všem na věku nezáleží.

Ben Nevis
13.07.2016

Mám ráda dystopie a kupodivu ty teenagerovské jsou barvitější než ty dospělácké, protože tito mladí lidé se musí nejenom potýkat se změněným světem, ale i sami se sebou. Jediný neduh je zjemnění. Přečtěte si Pána much, ať víte, o čem mluvím.

Autorka se snaží hýřit nápady a jednoduchou zápletku - děti uvízly v hypru - vyšperkovat, co to jde, ale mohla by se obejít bez různých příhodných náhod typu z ničeho nic se spustí mříže. Neřeším jiné náhody, bez kterých by příběh nemohl ani existovat (série katastrof, banda obsahuje skauta i technického génia...)

Postavy jsou fajn, takový středoškolský výběr, kdy se "popular kids" přetahují o hezké holky s "nerdy". Hlavní hrdina se často chová nemístně, což ho polidšťuje. Postavy se tudíž nedělí na sympatické/nesympatické či kladné/záporné. Občas jsou otravné, občas se zachovají správňacky.

Každopádně jsem se bála, že mě knížka o dětech v hypermarketu bude nudit, ale autorka překvapila.

boza7
13.07.2016

První přečtená kniha z post-apokalyptického světa. A k plnému hodnocení nemá daleko. Další dva díly si zajisté přečtu taky... :)

alfinha2321
02.07.2016

Námět mi přišel velmi zajímavý, jen s tím podáním jsem měla občas problém - kniha byla někdy až moc teenage. Ale mrzí mě, že jsem si k tomu rovnou nekoupila další díly, budu to muset napravit :)

Pusheen
18.06.2016

Není to špatné ale přijde mi, že se v tom autorka maličko plácá (moc to roztahuje), ale nebylo to špatné. Být vámi přečtu si i 2,3 (jsou podle mě lepší).

ledaver
05.06.2016

Knihou si nejsem tak úplně jistá. Příběh je pěkně plynulý, čte se tak, že ani nevíte, že otáčíte stránky, ale nějak mě to uvnitř nechytlo. Pořád mi tam chyběla nějaká pořádná akce, nějaký pořádný spád, při kterém se mi bude tajit dech. Taky jsem možná čekala větší krvák... Poslední čtvrtina knihy je samé překvapení, ale...
Konec je hodně otevřený, tudíž si rovnou pořiďte zbylé dva díly ;) Za mě trochu slabší dystopie.

JajaCZ
25.05.2016

Kniha s týmto nenápadným názvom a ešte nenápadnejším prebalom skrýva zaujímavé a zábavné čítanie. Odporúčam, bavilo :)

SeverusSnape
16.05.2016

Zkrátka skvělý příběh s originální zápletkou.Nemohla jsem se od něj odtrhnout.
Děsové na tom byly ty děti,které tam uvízly a ten fakt,že za pár let se taková katastrofa klidně může stát..

monita333
07.05.2016

Konečně jsem se k téhle knížce dopracovala! :D Už tak dlouho jsem plánovala, že si ji přečtu, už tak dlouho se mi na ní v knihovně jen prášilo a teď, když mám konečně i druhý díl, jsem se rozhodla, že si ji přečtu. :) A musím říct, že naprosto splnila má očekávání. Napínavý a promyšlený příběh, který jen tak neomrzí, stejně tak jako charaktery postav. Každá jiná, každá něčím zvláštní a každá má něco, díky čemu si ji/ho hned (nebo až po pár kapitolách :D) zamilujete (u měl byl teda výjimkou leda Brayden :D). Postapokalyptický příběh 14 dětí uvězněných uvnitř supermarketu, to si prostě žádá o přečtení :) Není snad nic, co bych mohla knize vytknout, ubíhalo to hrozně rychle, a než jsem se nadála, přišla na řadu poslední kapitola. Co nevidět začnu s Nebem v plamenech :)

Eli17
20.04.2016

Budete se bát, protože se tam často škrtí a zabíjí.
Ale jinak je to super!

cantona
09.04.2016

Kniha se mi hodně líbila. Knihy z postapokalyptického světa mě baví a i tady je to dobré i když hlavní postavy jsou děti. Dokonce i že celý děj se odehrává v supermarketu neubírá knize na poutavosti. musím, ale napsat, že štítek horor moc nesedí. Jinak se mi příběh hezky četl a jsem opravdu zvědavý jak to vše dopadne takže si určitě přečtu i další díly.

ewisek22
01.04.2016

Moc se mi páčí sci-fi a postkatastrofické knihy. Po této knize jsem pokukovala již dlouho a konečně na ní došlo. Téma je super a zajímavé. Kniha má spád a nikde nelelkuje:) Ale jelikož už jsem četla knihu Karanténu: Samotáři, která má velmi podobné téma, a která byla o level lepší, tak dávám pouze 4 hvězdičky.

hoppe.d
19.02.2016

Čtivá, zábavná kniha plná zvratů. Zpočátku se mi zdála psána příliš dětsky ale nakonec mě kniha pohltila.

svatas007
03.02.2016

Začnete číst a po pár stránkách se všechno zvrtne. Když už si říkáte, jak se z toho všichni dostanou, zvrtne se to ještě více. Popis téhle katastrofy je barvitý a příběhy uvěřitelné. A má to spád. Myslím si, že film, který je zajisté ve výrobě, bude dobrý.
Trošku mne mrzí jedna podstatná věc - katastrofa tohoto rozsahu je v knize vylíčena tak, že se odehrála jen v USA. Co okolní státy? Také je to ohrozilo? Nechce se mi věřit tomu, že autorka považuje svět mimo USA za nezaznamenání hodný. Krupobití je menší zlo, než následný chemický průšvih. S tím se dále pracuje. Zlá vláda, která i za této mimořádné situace stále intrikaří.
Chápu, že příběh je podán z pohledu uzavřené skupiny hrdinů a patrně se rozvine v druhém dílu, takže se snad dočkáme i větší interakce s okolím.
Nicméně kniha je čtivá, má spád a je dobrodružná. Nejsem si úplně jist, jestli bych ji doporučil číst dětem (v kterémsi e-shopu jsem ji viděl v sekci dětská literatura). Osobně mi vadilo to, že jsem tápal ve věku hrdinů, v první části se autorka odkazovala na určité stupně ve škole, ale věkově jsem to nedokázal zařadit.
Ke čtení však knihu vřele doporučuji. A následné dva další díly také.

Adadelka
04.01.2016

Celá série se mi líbila, doporučuji :)

daniel8801
02.01.2016

Mno...knizka byla super az na ten konec...ten mne totalne nasral..
..uz se tesim na 2 dil

Emmy Laybourne