Moje milá, dobrá přítelkyně!

Moje milá, dobrá přítelkyně! https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12747/bmid_moje-mila-dobra-pritelkyne-Jcn-12747.jpg 4 10 10

Milostný vztah císaře Františka Josefa I. a herečky Kateřiny Schrattové Korespondence císaře Františka Josefa I. a rakouské herečky Kateřiny Schrattové. Dlouholetý vztah habsburského císaře a rakouské herečky patří k legendárním příběhům podunajské monarchie. Specialistka na habsburskou tématiku připravila první "necenzurované" vydání jejich korespondence. Dopisy jsou publikovány bez politicky či jinak motivovaných zásahů, některé v úplném znění, většina ve zkrácené verzi. Vesměs jde o velmi korektní dopisy, v drtivé většině je autorem císař, neboť odpovědi Schrattové se nedochovaly kromě několika konceptů. Schrattová byla císařovou láskou, přítelkyní, důvěrnicí i zdrojem historek a drbů. Mimo jiné odhaluje jejich vztah instituci "volného manželství" mezi Františkem Josefem a císařovnou Alžbětou, která o herečce věděla. Autorka doplnila korespondenci uvozujícími a vysvětlujícími pasážemi. V obrazové příloze najdeme několik vesměs banálních fotografií.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Brána

Meine liebe, gute Freundin! , 2000

Madelisi
13.05.2024 5 z 5

Pěkná edice dopisů Františka Josefa a Kateřiny Schrattové. Autorka s jejich pomocí vypráví příběh císaře a jeho přítelkyně. Moc se mi líbily i ukázky z deníku Marie Valerie. Zde jsou zasazeny do kontextu. A velmi zajímavé bylo vidět i dopisy, co psal FJ své manželce. Vidět srovnání obou typů dopisů. Vidět, že manželce psal o přítelkyni a naopak. Hrál roli prostředníka mezi oběma dámami.
V této knize se čtenář dozví hodně i o vztahu císařských manželů.

PollyJean
10.05.2024 4 z 5

Kniha částečně odhalující soukromí císaře Františka Josefa, zveřejňuje část korespondence císaře s jeho přítelkyní, herečkou Kateřinou Schrattovou. Mezi úryvky z dopisů autorka vložila krátké životopisné a historické pasáže.

Booky84
12.02.2023 4 z 5

Je zvláštní číst korespondenci někoho, kdo skutečně žil a takto mu nahlížet do soukromý a jeho myšlenek, ovšem čtení je to zajímavé.

milamarus
24.10.2016 4 z 5

Jak popsat ten pocit, když čtete přes sto let starý dopis, který není určen Vám? Jak se cítit, když víte, že pisatelem je samotný císař? Je to výjimečné... A co teprve, když máte před sebou takových dopisů desítky? Hotový základ pro závislost! A pěkně silnou, to Vám povím. :-D

František Josef I. je muž, který chce být šťastný a touží sdílet své obavy, starosti a strachy. Obyčejný člověk, který dokáže projevit lásku, uznání, pokoru a (i tak často opakovanou) oddanost.... Přirostl mi k srdci a přiznávám, že můj pohled na něj - jestli jsem dřív vůbec nějaký měla - se změnil. Už to není jen ta příliš vzdálená postava (a ten, na koho kálej mouchy). Je to někdo mnohem bližší, takže souhlas s předchozím komentářem.

A nedá mi, abych necitovala zvlášť roztomilou poznámku ze strany 124, jež je součástí dopisu pro paní Schrattovou datovaného dnem 11. března 1893:
,,(...) Kefír Vám jistě udělá dobře, protože si myslím, že posiluje a také je to moderní prostředek. Jednou ve Vídni jsem u císařovny ochutnal a nezdržel jsem se výkřiku Brrr!, ale jsem přesvědčený, že si na to člověk, jako na mnoho věcí, zvykne, a pak mu to dokonce chutná! (...)“

zbt81
10.02.2016 5 z 5

Knihu som síce čítala už pred niekoľkými rokmi, ale rada sa k nej príležitostne vraciam. Predstavuje nám Františka Jozefa viac ako človeka a menej ako panovníka, hoci nevynecháva ani politické udalosti tej doby. Rozhodne stojí za prečítanie aj
rozšírené vydanie tejto knihy z roku 2011, bohužiaľ zatiaľ len v nemčine: http://www.amazon.de/gp/aw/d/3492264174/ref=pd_aw_sim_14_5?ie=UTF8&dpID=51%2B2E9u068L&dpSrc=sims&preST=_AC_UL115_SR76%2C115_&refRID=101XSTF3TGQPRZZK8NQK