Moje dobrodružství na výzvědách

Moje dobrodružství na výzvědách https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501489/moje-dobrodruzstvi-na-vyzvedachWsL4-05O-.png 5 11 2

Sir Robert Baden-Powell a tato jeho kniha svého času vyvolali obrovské pozdvižení a paniku mezi tajnými službami, vládci evropských zemí i veřejností. Kniha byla v minulosti opakovaně cenzurována a dokonce i zakazována. Předvádí totiž podrobně práci vyzvědačů, kteří v přestrojení pronikají utajeně na území cizích mocností, aby tam získávali přísně utajené informace převážně vojenského a obranného charakteru. To, o čem se na veřejnosti nikdy nemluvilo, vyplulo naplno napovrch. Která vláda by ráda četla o tom, jak jsou její ozbrojené složky neschopné, co všechno o nich nepřítel zná a jak snadno se nepřátelští agenti pohybují po jejím území? Baden-Powell, který později proslul především velmi úspěšným založením mezinárodního skautského hnutí, zde prozrazuje opravdu hodně. Taktiky a triky tajných vyzvědačů, jak se mění převleky a vzhled podle potřeby, jak se chovat a nechovat v delikátních situacích a především, jak sbírat informace přímo před očima nepřítele, šifrovat je a v utajené podobě je předávat prostřednictvím sítě agentů dále. A samozřejmě také to nejdůležitější – jak se u toho nenechat chytit. Tato kniha před více než sto lety vyšla poprvé i u nás. Dnes, v aktualizované podobě vychází znovu, již kompletní a bez zásahů cenzora. Jde o příjemné a poučné čtení, které může pobavit ve volném čase, a stejně tak přinést nové poznatky a vhled do problematiky práce tajných agentů.... celý text

Literatura naučná Vojenství
Vydáno: , Ozbrojtese.cz

My adventures as a spy , 1915

humanoid
26.04.2024 5 z 5

Výborná kniha ve všech ohledech. Místy sice poněkud úsměvná svou dobovou naivitiou, ale přesto je to zajímavý kousek, který stojí rozhodně za přečtení. Tajní agenti a jejich typy a triky, vyzvědačství, tajná písma a šifry, převleky, falešné identity, špionáž. A to vše z první ruky, od slavného agenta a ještě slavnějšího zakladatele skautského hnutí.

Ivan53
04.10.2022 5 z 5

Túto knihu vrelo odporúčam každému slovenskému rodoľubovi a vlastencovi. Pre naše podmienky (a po našich dejinných skúsenostiach) nepostrádateľná kniha. Pán Baden-Powell bol naslovovzatý odborník: povyzvedať, stratiť sa prenasledovateľom, oboznámiť svoju stranu (vojsko, záškodníkov...) so zistenými poznatkami a dopomôcť tak k víťazstvu. Táto kniha bola teda pochopiteľne zakazovaná: predstavte si, že niekam vpadne cudzia mocnosť, a tretina domáceho obyvateľstva čítala túto knihu – to sa môže uchvatiteľ rovno otočiť na päte.