Mise Afghánistán

Mise Afghánistán https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263911/bmid_mise-afghanistan-263911.jpg 4 515 114

Pět měsíců s Lékaři bez hranic: „Desetiletý Rahmudin přišel s proraženou lebkou. Nevěřil jsem, že se kdy probudí z kómatu. A po operaci ten malej syčák chodí!“ Tomáš Šebek byl v Afghánistánu dvakrát, v roce 2013 a 2015, pokaždé s Lékaři bez hranic. Mezi zákroky, při nichž operoval těžce zraněné z bojů i léčil docela „běžné“ úrazy, fotil a psal. Výsledkem je soubor záznamů, které zaujmou nejen autentickou a syrovou výpovědí, ale i neotřelým pohledem na život v pusté hornaté krajině. Šebkovo vyprávění je osobité a mnohdy humorné. Je to nepatetické svědectví lékaře a přítele Afghánců, jejichž zemi už několik desetiletí sužují teror a válečné konflikty. Koupí této knihy podpoříte organizaci Lékaři bez hranic.... celý text

marshall
03.08.2016 4 z 5

Tomáš Šebek je prostě machr. Zápisky z jeho první cesty do Afgánistánu jsem průběžně hltal už pár let zpátky, kdy frčel blog. Zbožňoval jsem jeho styl psaní, který dle mýho skromnýho mínění přesně vystihuje, jak asi takovej doktor bez hranic na misi funguje. Maximálně stručně, efektivně, s vagonem emocí, na kraji vyčerpání. Sprostě. Jakože teda na voko před ostatníma né, ale na papíře. Protože ty zažitky jsou prostě silný a vypjetí šílený. Vidíte?! Jak mě to strhlo! Navíc krátký věty a jednotlivý hesla tomu vyprávění dávaj dost "drajv", takže vás bude prostě zajímat, jaký břicho nebo mozek otevře další den, kterej zlomenej hnát srovná a tak... Za mě povídačky z první mise bezchybný! Trošku přišel malér v knize č.2 - resp. návrat do Kunduzu. Zajímalo by mě, jak se to četlo vám, ale já měl pocit, že Tomáše někdo /vydavatel, MSF?/ trošku klepnul přes prsty, ať se jakože v mluvě krotí. Takže už to nemá takovou šťávu... navíc s vědomím, že psát musí a taky už přece jen jakože votrkanej a míň vyplesklej než prve... nemá to úplně srdíčko.
To je fuk, ke story s rozmašírovaným břichem plnýho tasemnic a škrkavek se před spaním kdykoliv rád vrátím. Btw. chtěl bych mít jeho sick chirurgický skilly.

Katy007
24.07.2016 5 z 5

Nechci říct, že mi ta kniha změnila život, ale rozhodně jej ovlivnila. Pane Šebku, děkuju moc! Děláte skvělou věc.

petulienka126
04.07.2016 1 z 5

Nedocteno....mne nejak ten styl psani vubec nevyhovoval, humor pro mne takovy zvlastni, mistama jsem si rikala "aha, to je jakoze vtip"...hodne jsem se snazila....a to jsem z lekarskeho prostredi...Trachta a Jaganjac je pro mne lepsi. Ale je videt, ze v dnesni dobe, muze knizku napsat kdokoliv...

ctecka_knih
09.06.2016 5 z 5

Tomášův styl je prostě osobitej.... :-D
Obsahem knihy bylo jsou dvě mise Mudr. Tomáše Šebka v Afgánistánu.
Popisoval den po dni, tak jak vše bylo napsáno v jeho blogu na stránkách Lekařů bez hranic.
Kniha se mi líbila :-). Četla jsem i jeho předchozí knihu.
Tomáš je sympaťák a těším se na další sdílení jeho zkušeností ze zemí, kam jezdí pomáhat.

ivona6995
08.06.2016 5 z 5

Nebudu se zde rozplývat nad tím co úžasného Tomáš Šebek dělá a celý tým Lékařů bez hranic - to snad není ani třeba, ale chtěla bych ocenit styl jakým píše. Je naprosto upřímný, dokáže ukázat své stinné stránky s humorem a ty silné dlouho nerozmazává. Je vidět, že to co dělá miluje a své zapálení dokázal přenést i na papír.

montana
31.05.2016 4 z 5

Skvělá sbírka blogových zápisků netvoří sama o sobě skvělou knihu, ale primárně 100% autentický zážitek. A o to tady jde. Na styl rychle psaných lékařských textů "od huby" se musí navyknout a o to intenzivněji nakonec působí. K některým pojmům je rozhodně dobré mít po ruce strejdu Googla nebo mít za přítelkyni sestřičku. I bez lékařských znalostí je však houževnatost a povaha tamního lidu neuvěřitelná.

petulka.sasanka
20.05.2016 5 z 5

Dech beroucí kniha!!!

Rind
06.05.2016 3 z 5

Pred lidma autorova typu smekam a citim respekt. Jako chlap se mi libi.
Ale hodnotim knihu a i kdyz jsou kazda jina, srovnavam s Tichym dechem a ten se mi libil vic.

Chvilku jsem si zvykala na formu cestiny (Sebkovo zachranna guma - mi zni komicky, u nas se tak proste nemluvi), ale zvykla jsem si rychle.
Vulgarismy mi nevadi a podle me sem padnou jako p.... na hrnec, neni to zivot pro fifleny.

Jen mam pocit, ze bych knihu ocenila vic, kdybych mela vzdelani lekarskeho/zdravotnickeho smeru.

Masenka1304
04.05.2016 5 z 5

MUDr. Šebek líčí každodenní boj o záchranu života těch, kteří se dle jeho názoru třeba jen "blbě"
narodili, a jak při tom maximálním fyzickém a psychickém vypětí neztratit rozum.
Má můj velký obdiv za obětavost, vytrvalost, pokoru a skromnost, s jakou dělá práci, která má opravdu smysl.
Děkuji, doktore, za nahlédnutí do světa, který je v našem blahobytu a luxusu téměř neuvěřitelný.
Zase o důvod víc vážit si na první pohled všedních okamžiků ve svém životě.

kobyb
26.04.2016 5 z 5

Praktická ukázka medicíny, kde je důležitější pacient než administrativa, u nás je to v praxi naopak. Asi proto, že mentalita lidí je jiná v Afganistánu a jiná u nás. Tady jsou zdravotníci "jednou nohou v kriminále", někde jsou za péči vděční a zdravotníků si váží. Tak to vidím já.

Horalka5
10.04.2016 5 z 5

V případě, že se chcete dozvědět něco více o lékařích bez hranic, je tato kniha právě pro Vás. Po přečtení této knihy smekám před Tomášem a jemu podobným - ta skromnost a sebereflexe při zachraňování tolika životů... PÁÁÁNI! Líbí se mi, jak je kniha napsaná, takovým tím lidským způsobem, není nijak přeslangovaná odbornými výrazy. Dostává se tu pozornosti jak problematice na operačních sálech, tak problematice života v Afganistánu, který je překvapivě napsán velice objektivně :) Velice ráda doporučuji všem, kteří si chtějí rozšířit obzory :)

Éowyn
25.03.2016

Kniha mě mile překvapila. Nejdříve mě zarazil styl kterým byla kniha napsaná ,od lékaře jsem čekala spisovnou češtinu, tím rozhodně nechci říct že je to knize ku škodě jen jsem si na to musela zvyknout. Jinak zajímavé téma, doporučuji všem, čte se jedním dechem.

Razič
21.01.2016 5 z 5

Na Šebkův Afghánistán jsem se velmi těšil, zejména po účasti na besedě s ním na půdě naší fakulty. A knihu jsem přečetl jedním dechem!
Je to vlastně soubor denních blogových zápisků, psaných během samotného pobytu. Autor nejenže popisuje svou práci a pacienty, ale věnuje se i - pro našince velmi zajímavému a poučnému - srovnávání afghánské a evropské kultury.
Chválím, že autor při psaní myslel i na laiky. Když se objeví nějaký odborný výraz, je hned vysvětlen, nemusíte tedy být ani lékař, ani medik nebo sestra, abyste pochopili, co ten Šebek v té poušti vlastně dělal.
Své konzervativní češtinářce ovšem s ohledem na její zdraví knihu číst spíše nedávejte, je psána nespisovně a vulgárně, no... prostě jako od chirurga. Mnohé situace ale ani trefněji popsat nelze.
Po Misi Afghánistán rozhodně sáhněte, uděláte si rozhled ve věcech, do kterých je kvůli našemu komfortu jinak těžké vidět.

Kunki
24.12.2015 5 z 5

Klobouk dolů. Dostal jsem přímej direkt do ksichtu za to, že jsem ke knize přistoupil tak ledabyle a bez zájmu. Vřele doporučuji.