Miniaturista

Miniaturista https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230819/bmid_miniaturista-yyQ-230819.jpg 4 312 94

Jednoho podzimního dne roku 1686 klepe na dveře velkolepého domu v nejbohatší části Amsterodamu osmnáctiletá Nella Oortmanová. Přijela z chudé venkovské rodiny, aby se ujala role manželky zámožného kupce Johannese Brandta, avšak místo milujícího manžela ji přivítá jeho odměřená sestra, černý sluha a prostořeká služebná. Když se Johannes později vrátí z cest, věnuje Nelle velice zvláštní svatební dar – skříňkovou repliku jejich domu. Nella si do ní objedná zařízení od tajuplného miniaturisty a od té chvíle se začnou dít prapodivné věci… Román zachycuje dramatické osudy rodiny Brandtových na pozadí Amsterodamu sedmnáctého století, kdy toto město patřilo k nejbohatším a nejvlivnějším centrům své doby.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Miniaturist , 2014

Kabalenka
24.07.2017 3 z 5

Hodně zvláštní kniha.. Dějově mě nejdřív nebavila, už jsem i přemýšlela, že ji odložím. Něco se začne dít až tak okolo stránky 129. Knížka působí dosti zvláštně, ta atmosféra, chvíli nudná, pak zas ponurá, lidi v domě, nakousnuté dotazy bez odpovědí, miniaturistka. Dozvíme se trochu o společnosti v Nizozemí v době zlatého věku Východoindické společnosti..

rosalee3974
23.07.2017 3 z 5

Obálka pěkná, začátek i napínavý, ale ke konci bylo poznat (alespoň z mého pohledu), že už si autorka neví rady. Jestli to byl záměr, těžko říct, ale velice mě zklamalo, že původní nápad s miniaturistkou nevyužila nějak víc. Ale kniha se mi četla dobře.

dancapater
03.07.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, samozřejmě chápu některé výtky od ostatních čtenářů, ale i přesto mě to velmi bavilo. Bylo to úplně něco jiného, než jsem čekala a to mě taky zaujalo. Naprosto úžasná psychologie postav,které se vyvíjely a úplně jsem propadla Johannesovi. Skvělý román.

Nuny
27.06.2017 5 z 5

Kniha je úžasně napsaná. Nečekala jsem to, ale hrozně mě chytla. Děj byl zajímavý a překvapoval.
Jedině bych vytkla konec plný otazníků.
Jestli bude druhý díl, jdu do něj.

-kaja.k-
21.06.2017 4 z 5

Štvaly mě chyby a překlepy v překladu, přesto byla kniha čtivá. Možná na me těch zvratů bylo přiliš mnoho, příběh pak působil až překombinovaně. Jak už mnozí zmiňovali, taky bych čekala, že se autorka bude víc věnovat miniaturistovi a na konci nám objasní některá tajemství. Moc se mi zato líbila atmosféra Armsterodamu.

Marcela52
16.06.2017 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla tak zajímavý příběh odehrávající se v 17. století. Byl to rozhodně nevšední pohled do nizozemské společnosti v době, která byla plná předsudků, ale také nečekaných dobrodružných situací. Kniha mě zaujala od první stránky a určitě si budu dlouho pamatovat tajemnou atmosféru i osud mladé ženy, která se musela vyrovnat nejen s manželstvím, které jí přineslo více trápení než radosti, ale musela si také vybojovat svou vlastní důstojnost a respekt v době, která dávala ženám jen málo možností, jak se uplatnit.

AllyKumari
04.06.2017 3 z 5

Knihu jsem si užila, šlo o rychlé čtení zasazené do zajímavého prostředí. Otázky, které si čtenář klade, mne nutily číst téměř bez přestávek, tím spíše jsem byla zklamaná z toho, že některé z těch nejdůležitějších zůstaly nezodpovězeny. To, spolu s poněkud slabší druhou polovinou knihy, mi nedovoluje dát více než tři hvězdy. Nicméně další knihy od autorky si asi přečtu.

JanLucky
20.04.2017 5 z 5

Moc hezká kniha, čtení mě uklidňovalo, zajímavý příběh, pohled do 17 stol. v Holandsku.

blaka165
16.04.2017 3 z 5

Od knihy jsem očekávala více.. Ze začátku jsem myslela, že se děj postupně rozvine. Bohužel se nestalo. Jinka oddechové čtení se zajímavým nápadem, ale tím to asi končí. Bohužel.

MayaBu
31.03.2017 2 z 5

Co mi tahle kniha dala? Dozvěděla jsem se, že Nizozemí nebylo vždy království, ale (nejen) v sedmnáctém století bylo republikou.

Jinak asi nic. Kdyby se to jmenovalo Kterak žila rodina Brandtových nebo Vedlejší následky prodeje cukru, byl by to daleko méně zavádějící název, protože postava "miniaturisty" byla v ději jen velmi okrajově. Dějově to nebylo tak špatné, ale nemělo to ani náznak čtivosti. 2,5*

amaenium
20.12.2016 4 z 5

Mám ráda dobu, ve které se děj odehrává a příběh mi přijde velice zajímavý. Nečekala jsem některé zvraty a oceňuji i mystično v knize. Bohužel mě mrzí, že se jednalo spíš o popis jejich života, než hledání a objasňování miniaturisty. Část týkající se právě miniaturisty mi přijde zastíněná a je škoda, že se příběh v tomto směru nerozvíjel více. Kniha má velmi krásnou obálku.

Smiragl
11.12.2016 4 z 5

zajímavý, neotřelý příběh, který ponechává dostatek prostoru i pro čtenářovu fantazii

Anie94
22.11.2016 3 z 5

Knihu jsem měla půjčenou z knihovny, velmi mě zaujala její obálka i hodnocení na zadní straně, tak jsem si řekla, proč ne? Ale je fakt, že příběh byl hrozne fádní, málo propracovaný. A taky by mě zajímalo kde je to tajemstvi a tajemno, které slibovali? Nebylo to úplně špatné, ale už jsem četla i lepší knížky.

vnimat_Krasu
14.07.2016 5 z 5

Dost možná nejzajímavější debut od Banksovy Vosí továrny. Pomalu plynoucí román s atmosférou silnou jako holandský joint. Nedoslovný, s precizně odtažitými postavami coby aktéry jednoho nešťastně magického příběhu. Prostě nečekaná pecka, co připomene Michela Fabera a která nekompromisně rozžvýká i vaše očekávání. A zanechá za sebou řadu zmatených i kupu nadšením hýřících čtenářů. +1

iluliacross
26.06.2016 4 z 5

Podle mě je na knize hodně znát, že se jedná o prvotinu. Kolikrát jsem si nespokojeně pomlaskávala, že tohle a tohle je nedotažené do konce, tohle je až moc rádoby poetické. Autorka se hodně snažila o barvitý, snad až romantický jazyk, který mi kolikrát přišel spíše jako zbytečné tlačení na pilu. Přesto všechno jsem knihu zhltla během pár dní, bavila mě, chtěla jsem vědět, jak vše dopadne. I já jsem zklamaná z konce, přišel mi zbytečně protahovaný a zároveň nedotažený, šitý horkou jehlou. Dozvíte se samozřejmě spoustu šokujících tajemství, která celou knihu pozvednou na vyšší příčku, ale autorka něco ponechala neodhalené, což si myslím, že většinu čtenářů spíše popudí. Celou dobu jste natahováni a ani na konci se vlastně nedozvíte pravdu. Zanechává to ve mně pocit, že sama autorka si s tím nevěděla rady, tak to nechala otevřené.
Líbilo se mi, jakým způsobem byly vystaveny postav, i když hlavní hrdinka na mě občas působila jako naivní slepice, ostatní charaktery byly barevné a zajímavé. Myšlenka skřínky byla zajímavá, ale podle mě si s tím autorka mohla vyhrát trochu víc.

milunka21
24.04.2016 5 z 5

Nádherná kniha,jen ten konec byl pro mě trošku zklamání

Mikik
06.04.2016 4 z 5

Nemůžu říct, že by se mi kniha vůbec nelíbila, ale příběh byl takový zvláštní. Námět s miniaturistou byl super, ale mohlo to být trošku rozpracované. Spíš než o miniatury jde v tomto příběhu o líčení osudů této rodiny.Postupně se dozvíme mnoho tajemství, které skrývají a že jich není zrovna málo...

Bezantina
26.02.2016 2 z 5

Za mě zklamání.. Příběh sám o sobě mohl být zajímavý i bez té "hlouposti" s miniaturistou, myslím že děj by se bez toho úplně obešel..

Petrasuvicka
07.02.2016

Nedočetla jsem, šroubovaný sloh a stále nic se tam nedělo. Zůstane pro mě jako knížka s krásnou obálkou.

myreadingplace
05.02.2016 3 z 5

Přemýšlela jsem jaké dát knize hodnocení a nakonec jsem se rozhodla pro 4*, ale kdyby tady byly i ,,půlhvězdičky" tak by to bylo nejspíš 3,5. Je to první kniha autorky a nepůsobí na mě žádným přehnaně originálním dojmem, jak jsem nejprve předpokládala. Líbí se mi že se drží při zemi co se týče miniaturistiky a nezachází do fantasy.
Začátek byl opravdu hodně krkolomný, četlo se mi strašně těžko, ale s příchodem zvratů mě to začalo hodně bavit. Nejvíce na celém dojmu ocenuji nepředvídatelnost. Moc často se mi to nestává, většinou dokážu odhadnout další průběh děje. Nevím jestli bych knihu někomu doporučila, ale jestli už jste se ke knize dostali, neodsuzujte ji hned na začátku.