Mezi pakárnou a službou vlasti: Základní vojenská služba (1968-2004) v aktérské reflexi https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489939/bmid_mezi-pakarnou-a-sluzbou-vlasti-zakl-vBy-489939.jpeg 4 10 3

Kolektivní monografie je věnována zkoumání aktérské reflexe dnes již neexistujícího institutu povinné prezenční vojenské služby v širším časovém záběru od nástupu tzv. normalizace v Československu po roce 1968 až do plné profesionalizace české armády v roce 2004. Základní vojenská služba představovala od konce 18. století jeden z důležitých mechanismů fungování moderních národnostních států, jehož prostřednictvím chtěla vládnoucí moc disciplinovat, indoktrinovat, socializovat a v případě ohrožení mobilizovat své občany k obraně stávajícího společenského řádu. Předkládaná kniha se snaží najít odpověď na otázku, do jaké míry byla tato mocenská ambice v druhé polovině 20. a na počátku 21. století – bez ohledu na změnu politického režimu – v tehdejším socialistickém Československu a demokratické České republice úspěšná, a to prostřednictvím analýzy aktérské reflexe zástupců několika generací mužů, kteří byli nuceni vojnu v této době absolvovat. Kniha je rozdělena do sedmi tematických interdisciplinárně laděných kapitol, v nichž autorský kolektiv na základě komparace oficiálního a zkušenostního diskursu postupně osvětluje různé dílčí aspekty tohoto institutu a jejich (ne)proměnu napříč jednotlivými dekádami. Hlavní pozornost je věnována oficiálnímu rámci povinné služby v armádě, disciplinačnímu řádu, fenoménu mazáctví a šikany, absolventské vojně, genderové problematice a konečně také různým významům, které základní vojenské služby dnešní pamětníci retrospektivně přisuzují, včetně otázky jejího případného znovuzavedení.... celý text

ondrej.b
16.09.2023 3 z 5

V první polovině čtivější, druhá půlka už byla dosti odborná a ne tak záživná. Přeci jen se jedná o odbornou publikaci zpracovanou vědecky. Kdo si chce přečíst o vzpomínkách na vojenskou službu, je lepší se podívat jinam. Já absolvoval v letech 1995-96 jako zdravoťák a kromě přijímače a spíše jen pokřiků typu "myšiiiii", "za kolik to máš" "takovej hektár" apod., se žádná šikana nekonala, prakticky ani nemohla. Můj názor je, že vojna byla potřebná a nelituji toho roku.

Blíženec
03.07.2023 4 z 5

Velice podrobně a nestranně rozebraná vojenská služba. Myslím, že hodně záleží kdo tu knihu bude číst. Respektive jinak knihu bude vnímat člověk, který na vojně byl. A jinak ten kdo na vojně nebyl. Já sloužil v roce 1992-1993 ,to už tam nebyl ten politický patos. Ale mazáckou vojnu jsem měl a dobrovolně.
Těžko psát komentář a přitom se vyhnout osobním vzpomínkám na vojenská léta...

Dandulka
13.04.2023 5 z 5

Moc pěkně napsané na krásné téma. Ostatně pan profesor umí!

vzpomínky 2. pol. 20. století základní vojenská služba, branná povinnost

Jiří Hlaváček
česká, 1987
2014  71%Příběhy (ne)obyčejných profesí: Česká společnost v období tzv. normalizace a transformace
2022  72%Mezi pakárnou a službou vlasti: Základní vojenská služba (1968-2004) v aktérské reflexi
2020  100%Vzestup a pád ČSLA?
2018  100%Mezi státním plánem a badatelskou svobodou

Kniha Mezi pakárnou a službou vlasti: Základní vojenská služba (1968-2004) v aktérské reflexi je v