Měsíční prach

Měsíční prach https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30083/bmid_mesicni-prach-s37-30083.jpg 4 449 73

Vědeckofantastický román anglického spisovatele (nar. 1917), jenž má za sebou už na třináct prozaických knih. V této poslední z r. 1961 přenáší čtenáře do 21. století a na Měsíc, kde lidé už normálně žijí i kam podnikají výlety ze Země. Vypráví o cestě skupiny turistů měsíčním autobusem, jeho postižení přírodní katastrofou, pádu do hlubiny a zavalení měsíčním prachem a o složité a důmyslné záchraně cestujících.... celý text

Rawen616
26.06.2016 4 z 5

Roztomile zastaralá ale přesto stále čtivá knížka na pár večerů. Vyhrabat zasypaný "autobus" s několika lidmi zní jednoduše, ale né když jste na Měsíci. Nedávno vyšlá populární kniha/film Marťan je vlastně jen další variací tohoto osvědčeného receptu - hrdina v takřka beznadějné situaci, kterou nemusí přežít & velká záchranná akce, která ale nemusí vyjít. Funguje to dobře.

lushi
18.05.2016 4 z 5

Přes těžkopádný začátek mě kniha pohltila jako pasažéry turistického člunu měsíční prach. Napínavé, zajímavé a uvěřitelné sci-fi, přesně takové mě baví. Stále nové překážky navíc zvyšovaly napětí tak, že jsem četbu nedokázala přerušit. Zfilmoval to někdo? Protože to stupňující se napětí je jak z hollywoodského trháku.

Richie1
02.05.2016 4 z 5

Je to už letitý román (z roku 1961), ale přesto neztrácí na čtivosti. Některé popisy technických vymožeností jsou samozřejmě dnes už úsměvné a také některé předpovědi Clarkovi nevyšly správně (např. předpovídal, že Sověti přistanou na Měsící 7. listopadu 1967), ale i tak bylo zajímavé se začíst do dobrodružství skupinky ztroskotanců v prachovém měsíčním moři. Následná záchranná akce nabídla dostatek napětí, které vydrží až do konce.
Knihu jsem četl potřetí a opět velká spokojenost. 80%

woodward
21.11.2015 5 z 5

A.C. Clarke je můj scifi autor č. 1. Naprosto chápu posádku Apolla 8., která prý se Clarkovi přiznala, že při prvním obletu odvrácené strany Měsíce zápasili s pokušením ohlásit do Houstonu, že spatřili velký černý kvádr... I já pořád ještě věřím, že se v rovníkové oblasti Marsu vyskytují pásy porostlé vegetací, jež čerpá z půdy kyslík, a že pod ledem Europy bují život. A pokud jde o to, že na Měsíci jednou budou vyhlídkové jízdy pro turisty - to je jistá věc, jenom jsem si v létě roku 1969 představoval, že to nastane dřív.

Etelea
07.11.2015 4 z 5

Můj první A.C.Clarke a spokojenost. Hlavní hrdina sympaťák, příběh probíhá zhruba ve 4 dnech a je to skutečně napnuté až do konce. Takže nemám co řešit, 4* z pěti. :-)

bezprezdivky
26.02.2015 1 z 5

Nejzajímavější na té knize je to, jak na některé věci fantazie prostě nepřijde - autor předvídal turistické výlety po měsíčních mořích, ale postavy mezi sebou stále komunikují obdobou faxu - prostě internet a e-mailová komunikace bylo něco zcela mimo představivost.

mozkit
11.09.2014 5 z 5

Jedno z mych prvnich scifi prectenych kdysi. Silene se mi libilo :)

Blue
23.05.2014 4 z 5

Je to v podstatě katastrofický román, pouze zasazený do budoucnosti a na Měsíc. Nic víc a nic míň než napínavé - ale velmi kultivované - čtení na dovolenou. V dobrém slova smyslu.

Lubor123
19.05.2014

Zajímavá jízda - v prachu. Autor se snaží děj šponovat do poslední minuty.

Jack Bauer
10.02.2014 5 z 5

Ani se mi nechce věřit po druhém opětovném čtení, že kniha vyšla v roce 1961. I dnes je to velmi kvalitní sci-fi počteníčko, které předčilo svou dobu. Nedovedu si představit, jak se to muselo číst v době svého vzniku. Arhur C.Clarke uměl velmi věrohodně popsat kosmické scenérie a to se mi na jeho knihách líbí.

kattyV
18.02.2013 5 z 5

Nevím, co je na knize zajímavější - zda pohled na lidi v kritické situaci, kteří nemohou dělat nic jiného než se nějak vyrovnat s vědomím, že mohou zemřít, nebo pohled na technický um lidí, kteří se je snaží zachránit

Phoenix16.cz
03.01.2013 3 z 5

Měsíční prach je příběh o jedné lodi plné lidí, která uvízne na Měsíci a hrozí jí bezprostřední nebezpečí. Tím pádem se příběh rozpadá na dvě dějové linky, na situaci pasažérů uvězněných na jednom místě a na tým lidí, kteří dělají všechno možné, aby je zachránili. Na rozdíl od Rámy nebo Odysey se čtenář nevydá do nového neuvěřitelného světa, ale stráví nějaký ten čas na jednom místě a dostane příležitost prožít celou katastrofu spolu s hlavními hrdiny. Měsíční prach není žádný bombastický příběh o hrdinství a plný zvratů, spíš jde o osud obyčejných lidí, kteří se dostali do situace, které nemohl nikdo zabránit. A je jen na nich, aby se s tím poprali.

WEIL
19.09.2011

Když by to četl člověk dneska, tak jelikož jde o dobovou fantasy, tak má dojem, že čte něco z muzea.