Menu / Kto bol prvý? / Libertíni

Menu / Kto bol prvý? / Libertíni https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64316/bmid_menu-kto-bol-prvy-libertini-Ttx-64316.jpg 4 8 8

Nevšedný príbeh manželského trojuholníka, ktorý speje k nevyhnutnému dramatickému vyvrcholeniu; kto stojí za záhadným miznutím významných občanov v istom anglickom mestečku; ide o prirodzené úmrtie alebo o vraždy, a kto je potom vrahom spomedzi úzkej spoločnosti kriketových hráčov, keď jednu z obetí všetci nenávidia a mali by dôvod odpratať ju z cesty? To sú problémy, ktoré rieši superintendent Scotland Yardu Masters s hlavným inšpektorom Greenom a so svojím pracovným tímom v tomto výbere z románov anglického detektívkára Douglasa Čiarka. Tradičný anglický prístup k téme charakterizuje príbehy, v ktorých autor jednoznačne nadväzuje na literárne dedičstvo klasickej detektívky, u nás najväčšmi obľúbenej a známej z diel Agathy Christie. Vo všetkých odvádza autor čitateľa na typický anglický vidiek, scénami udalostí je buď idylické predmestie, či opustený kostol a cintorín alebo farma kypiaca životom. Čiarkovým koníčkom je zrejme toxikológia, jeho „vražedným nástrojom" sú totiž jedy a drogy, ktorých smrtiaci účinok sa dostavuje v kombinácii s inými činiteľmi. To je spoločná črta Čiarkových dômyselne napínavých príbehov, v ktorých sa zdôrazňuje, aké môže byť ťažké definovať zločin.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Table D'Hote / Heberden's Seat / The Libertines , 1977

newtory
15.12.2022 4 z 5

1.Príjemná zmena, čerstvý vidiecky vzduch a skupina vyšetrovateľov ktorá má v prvom príbehu dosť ďaleko k idylickým vzťahom. Príbeh je komorný, pripadal mi tak trochu ako pondelková bratislavská inscenácia za spoločného štátu. Zápletka nebola príliš oslnivá, ale dialógy boli príjemné a pri čítaní pohoda...4*
2.Druhý príbeh bol zamotanejší a prostredie sa mi veľmi páčilo, zápletka bola dobre vymyslená a postavy zaujímavé. 5*
3.Tretí bol z môjho pohľadu najslabší, rozvíjalo sa to zaujímavo, ale potom sa to zadrhlo a čítanie stratilo prívlastok: "radostné"...koniec to síce napravil, ale už nezachránil, celkový dojem. 3*
Záverom príjemná zmena, pôsobilo to ako novoobjavená klasika. Škoda, že toho od autora nevydali viac.
P.S. Príjemný bol aj fakt, že šéf vyšetrovacej skupiny, fajčil fajku a tak som si v tejto hyperkorektnej, idiotizmom poznačenej dobe spomenul na svojho nebohého otca.

moničina
18.04.2017 5 z 5

Všetky tri príbehy boli rovnako výborné. Sympatická dvojica superintendent Scotland Yardu Masters s hlavným inšpektorom Greenom vyšetrujú záhadné smrti na anglickom vidieku. Zápletky sú nezvyčajné. Len škoda, že u nás nevyšli ďalšie jeho knihy s touto dvojicou. Napísal ich 27.

vraždy detektivní a krimi romány detektivky 3x anglický venkov jedy

Autorovy knížky